medyauzmani.com
bir – Özgün Fikirler

SGK’lı olarak çalışan biri, çalıştığı firmadan farklı bir anonim şirkette yönetim…

SGK’lı olarak çalışan biri, çalıştığı firmadan farklı bir anonim şirkette yönetim… Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin …

Devamını Oku

Motosiklet tamir ve bakımı yapan firmada 16 yaşında bir çocuk çalıştırılabilir mi?

Motosiklet ticareti ve teknik bakım onarımını yapan bir firmamızda açık lisede okuyan 27/02/2008 doğumlu bir işçi çalıştırmak istiyoruz. Yasal olarak bu mümkün mü? İşyeri iş kolunuz ve vergi levhanızdaki NACE kodunuz aynı zamanda yapmış olduğunuz iş ağır ve tehlikeli sınıfta yer alıyor ise 16 yaşından küçük işçi çalıştırmanız mümkün olmamaktadır.     Kaynak: İSMMMOYasal Uyarı: …

Devamını Oku

Şirkette hafta içi bir gün ücretsiz izin kullanan bir çalışan hafta sonu tatiline hak kazanır mı?

Şirkette hafta içi bir gün ücretsiz izin kullanan bir personel hafta tatili kesilir mi? 4857 sayılı İş Kanunu 46’ya göre bu izin çalışma süresinden sayıldığı için kesilmez mi? İş Kanunu 63. maddesine göre işçinin normal çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Dolayısıyla işçinin hafta tatilini ve bu kapsamdaki ücretini hak edebilmesi için haftanın …

Devamını Oku

Bağımsız çalışan mali müşavirler yerel seçimlerde muhtar azası olabilir mi? Meslek yasası açısından bir sakıncası var mı?

Bağımsız çalışan büro sahibi meslek mensubuyum. Mahalli yerel seçimlerde 1.sıra muhtar azası olmam herhangi bir sorun oluşturur mu? Sorun yok. Aday olabilirsiniz. 3568 sayılı meslek yasasında bu konuda bir yasaklama yoktur. SMMM Mali Müşavirlerin Bağımsız SMMM faaliyetinin yanında ticari zirai faaliyet bulunma yasağına ilişkin meslek yasasında yer alan düzenlemeler Aktif olarak bağımsız mali müşavirlik faaliyetinde …

Devamını Oku

Servis işi yapan mükellefin aldığı araç için yapacağı özel bir bildirim veya hesaplama var mıdır?

Servis işi yapmaya başlayan yeni açılış mükellef için servis aracı ile ilgili yapılması gerekli işlem var mıdır? Özel bir işlem yoktur. Araç aktife kayıt edilir. Gerçek usulde gelir vergisine tabi mükellef, servisi sabit kıymet olarak kaydeder ve amortisman ayırmak suretiyle araç için her 3 ayda bir amortisman gideri yazar. Ticari araçların sıfır veya ikinci el …

Devamını Oku

Mali müşavirlik ofisinde alt kiracı olarak ikinci bir SMMM mükellefiyeti açılabilir mi?

Odanızda 2012 yılından bu yana kayıtlı bulunmaktayım. Şu an bağımlı olarak çalışıyorum. Yeni senede bağımsız çalışmak gibi bir isteğim var. Büromu bir işyerinde alt kiracı olarak gösterebilir miyim? (Ticarethane ya da başka bir mali müşavirlik bürosunda olabilir mi?) Mali müşavirlik bürosunda alt kiracı olabilirsiniz. Ticarethanede alt kiracı olunmaz. Mali müşavirlik bürosunda alt kiracı olunursa, kira …

Devamını Oku

Beyana tabi bir işlem olmadığında KDV-2 beyannamesinin boş da olsa verilmeyecektir

Devamlı olarak KDV-2 Beyannamesi veriyorduk. Kısmi tevkifata tabi herhangi bir işlem-fatura olmadığı zaman KDV-2 Beyannamesi verilmiyor doğru mudur? Bu konuda herhangi bir mevzuat değişikliği oldu mu? 2 No.lu KDV beyannamesi işlem olmadığı dönemde verilmez. Kaynak: İSMMMOYasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel …

Devamını Oku

Tasfiye Halinde Olan Şirketlerin E-Defter Gönderme Yükümlülüklerinde Bir Farklılık Var Mı?

Dönem içinde kapanışı yapılan e-Defter mükellefinin defter kapanışı ile ilgili yapması gerekenler nelerdir? Tasfiye süreci e-Defter hakkında da bilgi verebilir misiniz? Tasfiye sürecinde de e-defter tutulmalıdır. Normal defter beratları süresinde gönderilmeye devam edilmelidir. Özellikli bir durum yoktur. Tasfiye sonuna kadar aktif firmalarda olduğu gibi e-Defterler gönderilmeye devam edecektir.     Kaynak: İSMMMOYasal Uyarı: Bu içerikte …

Devamını Oku

Bir işletmede bağlı SMMM olarak işe başladım. Kaşe için Odamıza başvurumu yaptım. Fakat 3yıl önce adıma açılmış bir şahıs firması var. Bu süreçte şahıs firmamıza kapanış vermemiz gerekir mi?

Bir işletmede bağlı (bordrolu) SMMM olarak işe başladım. Kaşe için Mali Müşavirler Odasına başvurumu yaptım. Fakat 3yıl önce adıma açılmış bir şahıs firması var. Bu süreçte şahıs firmamıza kapanış vermemiz gerekir mi? Serbest olarak (SMMM) çalışmanız haline ticari faaliyetinizi sonlandırmanız gerekir. Bağımlı çalışanlar da SMMM kaşesi alabilir.   Kaynak: İSMMMOYasal Uyarı: Bu içerikte yer alan …

Devamını Oku

Süresiz Çalışma Ve Oturma İzni Olan Kişinin İşe Giriş Bildirgesinde Özellikli Bir Durum Var Mıdır?

Süresiz Çalışma ve oturma izni bulunan yabancı uyruklu işçi işe giriş bildirgesi nasıl gerçekleştirilir? Çalışma izni alınmış veya çalışma izni muafiyeti alan yabancılar ile yabancı çalıştıran işverenler, sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan yükümlülüklerini kanuni süresi içinde 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre yerine getirirler. Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan değişiklik neticesinde sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülke vatandaşları için, …

Devamını Oku