medyauzmani.com
Zelenski’den İran ve TürkAkım Putin’i yorumladı – Özgün Fikirler

Zelenski’den İran ve TürkAkım Putin’i yorumladı

Rusya’nın Kiev’e düzenlediği saldırıda 8 kişi öldü, 24 kişi yaralandı

Ukrayna’nın Kiev kentinde Rus saldırısının ardından büyük bir patlama meydana geldiği bildirildi.

Bazı binalardan dumanlar yükseldi. Yollar, sokaklar ve işyerleri ağır hasar gördü.

“MÜLTECİ AVCILIĞI” ÇAĞRISI

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klichko, başkentte birkaç el ateş edildiğini söyledi:

“Hava saldırısı devam ediyor ve herkesten sessiz kalmasını ve tribünlerde kalmasını istiyorum.”

DİĞER TÜRLER DE BOMBA

Ukraynalı gazeteciler, ülkenin batısındaki Ternopol, Khmelnistskiy ve Lviv kentlerinde de patlamalar meydana geldiğini bildirdi.

Rusya dün Zaporizhia’yı vurdu ve saldırı sonucunda en az 17 kişi öldü.

EĞİTİM BBC CANLI YAYININDA CANLI YAYINLANDI

Saldırıdan önce bir yayında son gelişmeleri izleyen bir BBC muhabiri, geçen savaş uçakları ve patlama sesleri üzerine televizyondan çıkarıldı.

ÖLÜ VE YARALI VAR

Ukrayna İçişleri Bakanlığı; Kiev’deki son saldırıda ilk bilgilere göre 8 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin ofisinin yakınında bir patlama meydana geldiği bildirildi.

ZELENSKI’NİN AÇIKLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski “Savaşın 229. gününde bizi yok etmek ve dünyadan silmek istiyorlar. Zaporijya’da evde uyuyanları, Kiev’de işe gidenleri öldürdüler. Maalesef yaralardan öldük. Lütfen konutlardan ayrılmayın” dedi.

Zelenski, “İran yapımı İHA’lar şehirlerimize yönelik saldırılarda da kullanıldı” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan jet hızıyla ilgili yapılan açıklamada, “Rusya’ya insansız hava aracı tedarik etme suçlamalarını reddediyoruz ve Ukrayna’daki savaşa katılmıyoruz” söylendi.

YAPMA: Daha önce, ABD istihbaratı Rusya’nın İran’dan insansız hava araçları tedarik ettiğini bildirmişti ve Moskova bunu yalanlamıştı.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANI: MISSI, İŞİMİZİ ZORLAMAYACAK

Öte yandan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov şunları söyledi: “Başkentimizin kalbi atsa da teröristlerin okları cesaretimizi kıramaz. Ayrıca arkadaşlarımızın fikrini de sarsmazlar. Onarılamaz şekilde zarar verdikleri tek şey Rusya’nın geleceğidir.” tweet attı.

BİR GÜNDE 75 EYLEM AÇIKLANDI

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny “Rusya bu sabah 75 roket fırlattı, 41’i hava savunmamız tarafından durduruldu” sözleri söyledi.

PUTİN’DEN AÇIKLAMA: TÜRK AKIMINI GÖRMEYE ÇALIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabah başlatılan tehditler üzerine, “Uzun menzilli füzeler bu sabah Ukrayna’nın askeri, askeri ve iletişim altyapısını vurdu. Rusya’nın saldırıları devam ederse tepkimiz daha sert olacak. Kırım Köprüsü saldırısı terör eylemidir. Ukrayna da Türk Boru Hattı’nı havaya uçurmaya çalıştı” sözleri söyledi.

RUS GÜVENLİK HİZMETİ: TÜM AMAÇLAR BAŞARILI OLDU

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konaşenkov, tüm hedeflerin karşılandığını ve misyonun gerçekleştirildiğini doğruladı. Konaşenkov, “Bugün, Ukrayna askeri kontrol, iletişim ve elektronik teçhizatının bulunduğu yere Rus ordusu tarafından uzun menzilli, yüksek hassasiyetli silahlarla ağır atış yapıldı. Atışlar hedefe ulaştı. Belirlenen tüm alanlar vuruldu. 6, depolama alanı 5 ve Ukrayna ordusunun iki petrol deposu imha edildi. dedi.

MEDVEDEV: DEBA’M GELİYOR

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev, sabah saatlerinde Rus ordusunun Ukrayna askeri teçhizatını patlatması sırasında. “İlk perde oynandı. Daha fazlası gelecek” dedi.

RUS GÜVENLİK KONSEYİ

Geçenlerde Kırım’daki Kerç Köprüsü’nde bir patlama oldu ve Moskova makamları bundan Ukrayna’yı sorumlu tuttu. Bu olaydan sonra Putin, patlamadan Kiev’in sorumlu olduğunu iddia etti. “terör saldırısı” ve Güvenlik Konseyi’ni çağırmaya karar verdi.

kaynak: MADDE 7

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın