https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Yıllık gelir vergisi beyannamesinde huzur hakkı ve temettü beyan edilmeli midir? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Yıllık gelir vergisi beyannamesinde huzur hakkı ve temettü beyan edilmeli midir?

Yıllık gelir vergisi beyannamesinde huzur hakkı ve temettü beyan edilmeli midir?

600.000’den fazla maaş alan bir kişi, ilanında huzur hakkı olarak 20.000 TL, kazanç olarak 10.000 TL almışsa, reklamında huzur hakkı ve kazancına yer verir mi?

Katılım hakkı, Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde belirtildiği üzere ücretlidir. İlanda yer alacaktır.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 86/1-c maddesi uyarınca şirketlerden alınan kar payları beyannameye dahil edilmeyecektir.

Yıllık beyanname toplam değeri 600.000 + 20.000 = 620.000 TL hazır beyanname sisteminde beyan edilecek, sistem vergiyi kendisi hesaplıyor ve kesilen vergi hesaplanan vergiden mahsup ediliyor.

İşyerine ait taşınmazın tapusu babaya ait olup, kiralar küçüğün banka hesabına yatırılır. Aynı şekilde stopaj da çocuğun vergi numarasına yatırılır. GMSI pasosu baba tarafından mı yoksa çocuk tarafından mı teslim edilecek?

Baba, yıllık GV beyannamesini sunacaktır. İleride sorun yaşamamak için kirayı babanın hesabına yatırmanızda fayda var. Aksi takdirde VD açıklama isteyebilir.


Kaynak: ismmo
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya tüzel kişiler tarafından kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu tutulamaz. resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın