medyauzmani.com
Yaygın Yemleme Hataları – Ferishtah.com – Özgün Fikirler

Yaygın Yemleme Hataları – Ferishtah.com

Her gün televizyonda, sosyal medyada, gazetelerde veya dergilerde beslenme ile ilgili farklı haberler görüyoruz. Bu haber aynı zamanda bazen birbiriyle çelişen ve doğruluğunu veya yanlışlığını sorgulamadan kulaktan kulağa yayılan bilgilere de yer vermektedir. Beslenme ile ilgili o kadar çok ifade var ki, bu ifadelerden hangisine inanacağımız konusunda kafamızda büyük bir soru işareti var. Bu yazıda, sizin için bilinen 10 beslenme hatasını bir araya getirdik. Aklınızdaki bazı soru işaretlerine Bilinen Beslenme Hataları yazımızla cevap verilecektir. Hazırsanız başlayalım.

Beslenmede sık yapılan hatalar

Kalori sayımı kilo alma ve vermede her şeydir

Bildiğimiz gibi, harcadığımızdan daha az kalori alırsak vücudumuzda kalori açığı oluşturur ve kilo veririz. Fazla kalori alırsak kilo alırız. Ne yazık ki, bu denklem göründüğü kadar kolay değil. Aldığımız kalorileri aldığımız çok önemli bir nokta. Beklenen kilo kaybının gerçekleşebilmesi için kalorileri sağlıklı, dengeli seçimler lehine kullanmalıyız. Örneğin bir öğünde yenilmesi gereken kaloriler çikolata, cips gibi besinlerden geliyorsa kişi kalori sınırları içinde kalsa bile kilo almaya devam edecektir. Çünkü vücudun her bir besini değerlendirme yeteneği kesindir ve alınan fazladan şeker ve yağlar vücut ağırlığına dönüşecektir. Ayrıca genetik yatkınlık, hormon seviyeleri, kullanılan ilaçlar gibi diğer faktörler yediğimiz kaloriler sayılsa bile yakılan kalori miktarını etkileyeceğinden beklenen kilo kaybı gerçekleşmeyebilir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür

Kahvaltı hakkında yaygın yanılgılar

Beslenme ile ilgili en yaygın yanılgılardan biri kahvaltı hakkında bilgi vermektir. Evet, kahvaltı önemli bir öğündür. Son yıllarda özellikle popülerlik kazanan aralıklı oruç, insanların kahvaltıyı atladığı bir beslenme programıdır. Bu şekilde beslenen kişilerde kilo kaybı ve kan değerlerinde düzelmeler gözlemlendi. Hamilelerin, çocukların ve ergenlerin öğün atlamamaları tavsiye edilmelidir. Ancak kahvaltı yapan bir yetişkin değilseniz, düşünüldüğü gibi kahvaltıyı günlük rutininize dahil etmenize gerek yoktur.

Tatlandırıcı tüketimi sağlıklıdır

Beslenme hakkında yanlış bilinenler

Özellikle tatlandırıcıları tüketmeye meyilliyiz, böylece yediğimiz veya içtiğimiz kalorisi düşük olur. Peki, azaltılmış kalori sağlıklı olduğu anlamına mı geliyor? Günlük alınan tatlandırıcı miktarı 5-6 adeti geçmemelidir. Tatlandırıcıların içindeki maddeler uzun süreli kullanıldığında vücudumuzda sağlıksız durumlara neden olabilir. Araştırmalar, aşırı tatlandırıcı kullanımının tip 2 diyabet riskini artırdığını ve bağırsak sağlığını olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Patates yememeliyim çünkü kilo aldırıyorlar ve sağlıklı değiller

Diyette patates yiyin

Evet karbonhidrat kaynağı olan patates tüketim miktarına özellikle diyet yapıyorsak dikkat etmelisiniz. Ancak karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra C vitamini, potasyum ve lif içeren patates besleyici bir besindir. Tüketilen miktara dikkat ederek günlük beslenmenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Vitamin mineral takviyesi kullanmaya gerek yok

Beslenme hakkında yanlış bilgi

Dengeli ve sağlıklı beslenirsek, besinlerden birçok vitamin ve mineral alırız. Ancak D vitamini eksikliği çok yaygın bir sorundur ve besin takviyeleri ile desteklenmelidir. Dünya değiştikçe gıdaların içerikleri de değişiyor. Böylece besinlerin vitamin ve mineral içeriği de azalır. Dengeli beslenmeyen kişilerin bağışıklık sistemlerini desteklemek için C vitamini, balık yağı, çinko, D ve K vitamini gibi çeşitli takviyeler ve probiyotikler almaları önerilir. Ancak dikkatli olalım, besin takviyelerini doktorunuza veya diyetisyeninize danışarak kullanmanız önemlidir.

Meyve suyu içerim, bir bardakta daha fazla vitamin alırım

meyve suyu veya meyve

Bu, iyi bilinen beslenme yanlış anlamaları için en yaygın manşet! Portakal suyundan bir örnek verelim. Bir bardak portakal suyu için yaklaşık üç portakal sıkmanız gerekir. Portakalın suyunu sıkarken, başta lif olmak üzere vitamin ve mineral kaybı hissederiz. Böylece üç portakalın besin içeriğinin neredeyse yarısını kullanıyoruz. Meyveyi meyve suyu olarak tüketmek yerine bir bütün olarak yediğimiz zaman, yediğimiz meyve meyve suyundan daha besleyici, daha doyurucu ve daha az kalorili olacaktır çünkü tek seferde daha az meyve tüketmiş olacağız.

Sabahları limonlu su içiyorum, kilo veriyorum

Beslenme ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

Ne yazık ki sabahları limonlu su içmenin kilo vermeye etkisi yoktur. Mucizevi bir yiyecek veya kilo verme tedavisi yoktur. İçerisinde bulunan limon sayesinde suya lezzet katar ve C vitamini ile zenginleştirir. Güne bir bardak su ile başlamak elbette sağlıklı bir başlangıçtır ancak kilo vermeye etkisi yoktur.

Kırmızı biber yağ yakımını artırır

kırmızı biber yağ yakar mı

Evet kırmızı biber yağların parçalanmasını arttırır ama kişi bu etkiyi fark edemez. Çünkü kırmızı biberde bulunan yağların yok edilmesini hızlandıran madde, etkisini ancak çok miktarda yenildiğinde gösterir. Bu miktar, günde 60 kg kırmızı bibere eşdeğerdir. Tabii ki günde 60 kg kırmızı biber yemek mümkün değil ama günlük diyetimize kırmızı biber ekleyerek içindeki vitamin ve minerallerden faydalanabiliriz.

Ne kadar çok yeşil çay içerseniz o kadar iyi

Yeşil çayı ne kadar içersiniz?

Yeşil çay, ödem önleyici etkisi nedeniyle en sevilen bitki çaylarından biridir. Ancak içerdiği yüksek K vitamini ve diğer bileşenler, kan sulandırıcı etkiler sergileyerek kan basıncında dengesizliğe neden olabilir. Tansiyon hastası değilseniz veya kan sulandırıcı kullanmıyorsanız günlük beslenmenize rahatlıkla yeşil çayı ekleyebilirsiniz ancak günde üç veya dört bardağı geçmemeniz gerektiğini hatırlatalım.

günde 3-4 litre su içmem lazım

Günde kaç litre su içmelisiniz

Su tüketimi sağlığımız için çok önemlidir. Ancak aşırı su tüketimi böbrek sağlığımız için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yoğun antrenman yapmıyorsanız kilo başına 30 ml su tüketmeniz önerilir. Yani 70 kg olan bir kişi için önerilen miktar 2,1 litre olacaktır. Genelleme yaparsak kış aylarında günde 2-2,5 litre, yaz aylarında ise 2,5-3 litre su tüketmek sağlıklı bir hedef olacaktır. Ancak bahsettiğimiz miktarlardan çok daha fazla su tüketmeniz gerekiyorsa doktorunuza danışmanız faydalı olabilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın