medyauzmani.com
Wix ile Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur? DEV REHBER – Özgün Fikirler

Wix ile Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur? DEV REHBER

Profesyonel görünümlü bir internet sitesi kurmak istiyorum fakat vaktim kısıtlı, domainmiş hostingmiş tasarımmış altyapıymış uğraşmak istemiyorum.

Her şey hazır olsun, ben bir iki tıklamayla sitemi hazırlayıp hemen yayına alayım mı diyorsunuz? O zaman Wix ile site kurma fikri tam da aradığınız çözüm olabilir.

Ben blogumda, eğer tam anlamıyla profesyonel ve işlevsel bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız mutlaka WordPress kullanmanızı öneriyor ve site kurma ile ilgili içeriklerimi de buna göre hazırlıyorum.

Fakat biliyorum ki site kurmak isteyen kullanıcılarımdan bazılarının öncelikleri farklı ve zamanları kısıtlı. Bu nedenle web sitesi kurulumu için çok daha pratik, fazla vakit almayan bir çözüm arayışındalar.

İşte ben de bu talepler doğrultusunda 2006’dan bu yana hizmet veren, 190 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en çok tercih edilen online hazır site kurma hizmeti olan Wix ile site kurma işlemleri nasıl yapılır, detaylı bir şekilde adım adım anlattığım bu rehberi hazırladım.

Wix ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü soruyu yazının sonunda cevaplamaya çalıştım. Ama önce gerçekten vakti kısıtlı olanlar için hemen wix site kurma işlemlerine geçelim.

Wix Site Kurma Video Anlatımı


Wix ile Site Kurma Adımları
>> Wix Giriş ve Üyelik Oluşturma
>> Site Tasarımı Seçimi
>> Wix Site Kurma (Yapay Zeka İle)
>> Wix Site Kurma (Şablon Seçimi Yaparak Editör ile)
>> Wix Premium Üyelik ve Domain Alma
Wix ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
>> Wix Nedir?
>> Wix Ücretli mi?
>> Wix Güvenilir mi?
>> Wix ile Para Kazanılır mı?
>> Wix ile E-Ticaret Sitesi Kurulur mu?

Wix Giriş ve Üyelik Oluşturma

Wix girişi yapmadan önce şunu belirtmek isterim ki Wix’in bloguma özel bir indirimi mevcut. Wix’e wpmavi indirim linki ile (buraya tıklayarak) gittiğinizde, Wix premium üyeliklerinde yıllık alımlarda ciddi bir indirim sağlandığını göreceksiniz. Ayrıca domain yani alan adı da ilk yıl için hediye edilecektir.

1- İster tarayıcımızı açıp adres çubuğuna siteadresimiz.com/wix yazarak, istersek de buraya tıklayarak wix’in wpmavi okuycularınıza özel indirimler sunduğu sayfasına ulaşıyoruz. Açılan sayfada Hemen Başla butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Wix Site Giriş

2- Sonraki ekranda karşımıza wix üyelik formu geliyor. Sol kısımdaki kayıt formuna e-posta adresimizi ve Wix’te oluşturacağımız hesabımız için bir şifre belirleyerek yazıyoruz. Bu şifreyi de unutmamak adına bir kenara mutlaka not edin.

Wix üyelik formunu doldurduktan sonra Kayıt Ol butonuna tıklıyoruz.

NOT: Kayıt olduktan sonra e-posta adresinize gelecek onay mailini açıp hesabınızı onaylamayı unutmayın.

Wix Site Yapmak - Wix Üyelik

Wix Üyelik

3- Wix üyelik formunu doldurduktan sonra yönlendiğimiz ekranda Başlayalım butonuna tıklayarak Wix ile site kurma işlemlerine devam ediyoruz.

Wix Site Kur - Başlayalım

Wix ile Site Kurmak – Başlayalım Butonu

4- Sonraki ekranda bir anket karşımıza geliyor. Bu anket, wix site kurmak ile ilgili sistemin bizi daha iyi anlayıp yardımcı olabilmesi amacıyla hazırlanmış.

Boşluklar üzerine geldiğinizde çıkan seçenekleri kendinize göre seçerek anketi doldurabilirsiniz.

İlk olarak siteyi kimin için kurmak istediğimiz soruluyor. Ben açılan seçeneklerden örnek olarak kendim için seçeneğini seçiyorum.

Sonrasında hangi türden bir site istediğimiz soruluyor. Burada birçok seçenek var. Ben örnek olarak sağlık ve güzellik seçeneğini seçiyorum.

Son olarak site kurma ile ilgili bir tecrübemizin olup olmadığı soruluyor. Ben hiç site kurmadım seçeneğini seçiyorum.

Wix Site Yapmak - Anket

Wix Site Kurma Anketi

5- Ankette son seçeneği de seçtikten sonra wix site oluşturma işlemlerinden tasarım seçimi yapacağımız sonraki adıma geçiyoruz.

Wix Web Tasarım Seçimi Yapma

Anket sonrası yönlendirilen ekranda sizi iki seçenek karşılayacak:

Wix ile Web Sitesi Kurmak - Tasarım Seçimi

Wix Tasarım Seçimi Yapma

Sol kısımdaki WIX ADI  teriminden kasıt artificial design intelligence yani yapay tasarım zekasıdır. Buradaki Hemen Başla butonuna tıklayarak devam ettiğinizde Wix’in yapay zekası size birkaç soru soruyor ve bazı seçenekler seçmenizi istiyor. Bunlara göre de ihtiyacınıza en uygun web site tasarımını hazırlayarak size sunuyor.

Sağ kısımdaki Wix Editör ile kendi etkileyici sitenizi kurun seçeneği ile devam ettiğinizde ise Wix’in her türden site için hazırladığı yüzlerce hazır şablon arasından beğendiğinizi seçip kendinize göre düzenleyerek sitenizi oluşturuyorsunuz.

Eğer vaktiniz yoksa, bir an önce sitenizi hazırlayıp yayınlamak istiyorsanız Wix ADI sizin için uygun olacaktır.

Öte yandan eğer wix ile kuracağınız siteye önem veriyorsanız, tam da sizin istediğiniz gibi profesyonel bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız Wix editör ile şablon seçerek ilerlemek daha iyi bir seçim olacaktır.

Ben her iki seçenekle de wix site kurma işlemlerini ayrı ayrı göstereceğim.

Bu noktada eğer wix web sitesi yapma için WIX ADI yapay zekasını tercih edecekseniz hemen alttaki başlıktan devam edebilirsiniz.

Hazır şablon seçimi yaparak Wix editör ile devam edecekseniz bir sonraki başlıktan wix site kurma adımlarına devam edebilirsiniz. (Buraya tıklayarak başlığa atlayabilirsiniz.)

Yapay Zeka ile Wix Site Kurmak (Wix ADI)

1- Wix ile site kurmak için yapay tasarım zekasını tercih edecekseniz, seçim ekranındayken sol taraftaki Hemen Başla butonuna tıklayın.

Wix İnternet Sitesi - Hemen Başla

Yapay Zeka ile Wix Site Oluşturma – Hemen Başla

2- İlk olarak ne tür bir site oluşturmak istediğiniz soruluyor. Sağ taraftaki arama kutusuna sitenizin türü ile ilgili bir anahtar kelime yazın. Çıkan seçeneklerden size uygun olanı seçin. Sağ altta bulunan Devam butonuna tıklayın.

Wix ile Site Kurmak - Site Türü Belirleme

Site Türü Belirleme

3- Sonraki ekranda sitenizde nelere ihtiyaç duyacağınız soruluyor. Sağ tarafta site türü seçiminize göre ihtiyaç duyabileceğiniz özellikler işaretlenmiş. Ögelerin sol üst köşesinde bulunan tiklere tıklayarak özellikleri ekleyip çıkarabilirsiniz.

Sitenize ekleyebileceğiniz diğer öge ve özellikler de aşağıya indikçe görebilirsiniz.

Henüz sitenizde neye ihtiyaç duyduğunuzdan emin değilseniz sağ alt taraftaki Belki Daha Sonra seçeneğine tıklayıp bu adımı atlayabilirsiniz. Burada karşınıza çıkan özellikleri daha sonra sitenizi düzenlerken eklemeniz de mümkün.

Ben örnek olarak Randevu ve Sohbet özelliklerini işaretleyip Devam butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyorum.

Wix Web Site Kur - Özellik Seçimi

Özellik Seçimi

4- Sonraki adımda sitenizin adını sağ taraftaki alana yazıp Devam butonuna tıklayın.

Wix Web Site Kur - Site İsmi Belirleme

Site İsmi Belirleme

5- Sıradaki adımda Resim ve metinleri içe aktarmak istiyor musunuz? diye soruyor.

Bu aşamadaki mantık şu: Eğer hali hazırda bir siteniz varsa sağ taraftaki Mevcut Site kısmına site adresinizi yazıyorsunuz. Devam butonu ile devam ettiğinizde sonraki ekranda, o sitedeki görsel, yazı gibi içerikler taranıyor ve size bu içeriklerden hangilerini wix ile kuracağınız sitede kullanmak istediğiniz soruluyor.

Siz de seçim yaparak o sitedeki içerikleri wix ile oluşturacağınız siteye aktarabiliyorsunuz.

Aynı şekilde eğer işletmeniz Google Rehber servisine kayıtlı ise yine sağ taraftaki ilgili alana işletme isminizi yazıyor ve aratıyorsunuz. Varsa işletmenizle ilgili görseller, konum bilgisi, işletme bilgileri vs. gibi veriler taranıp sitenize aktarılıyor.

Eğer siteniz varsa ve Google Rehber servisine kayıtlıysanız ilgili alanları doldurup Devam butonuna tıklayarak sonraki adıma geçebilirsiniz.

Sıfırdan bir web sitesi kuruyorsanız da sağ alt taraftaki Atla butonuna tıklayarak devam edin. Ben bu adımı atlıyorum.

Wix Kendi Siteni Kur - İçeri Aktarım Seçenekleri

İçeri Aktarım Seçenekleri

6- Sonraki ekranda sitenizle ilgili bilgiler girmeniz isteniyor. Sağ taraftaki Logo kısmındaki artı butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan logonuzu yükleyebilirsiniz.

Adres, telefon, varsa sosyal medya hesaplarınızın adreslerini de girdikten sonra Devam butonuna tıklayarak wix site kurma adımlarına devam edin.

Wix Site açma - Site Bilgileri

Site Bilgileri

7- Sıradaki adımda siteniz için bir tema belirlemeniz isteniyor. Sağ taraftan gözünüze hoş gelen bir tasarımı seçip sağ alt taraftaki Devam butonuna tıklayarak devam edin.

Wix Web Site Kur - Tema Seçimi

Tema Seçimi

8- Sonrasında, sitenizde ağırlıklı olarak kullanılacak renklerin, logonuzun renklerine göre belirlenmesini isteyip istemediğiniz soruluyor.

Sağ alt kısımdaki Palet Oluştur butonuna tıkladığınızda Wix ADI, logonuzu analiz edip, logonuzda kullanılan renklere göre bir renk paleti oluşturuyor. Sonrasında da sitenizin temasında bu renkleri kullanıyor.

Renklerin logonuza göre belirlenmesini isterseniz Palet Oluştur butonuna tıklayın. Sonrasında Bu Renkleri Kullan butonuna tıklayarak devam edin.

Site renklerinizi sonradan kendiniz belirlemek isterseniz de yine sağ alt taraftaki Atla butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Wix ile Site Kur - Renk Paleti Oluşturma

Renk Paleti Oluşturma

9- Ve yapay tasarım zekası, şimdiye kadar yaptığınız seçimler ve verdiğiniz bilgilere göre en uygun 3 farklı site tasarımını size sunuyor.

Mouse ile bu tasarımların üzerine gelerek incelemeniz mümkün.

Fakat merak etmeyin, bu tasarımı ve site düzenini sonraki aşamalarda dilediğinizce değiştirebilirsiniz.

Beğendiğiniz bir tasarımın üzerine gelip, üst kısmında çıkan Bu Tasarımı Kullan butonuna tıklayarak devam edin.

Wix ile Site Kurmak - Tasarım Seçimi

Tasarım Seçimi

10- Sonraki adımda sitenize ayrıca eklemek istediğiniz Hakkımda, Müşteri Yorumları, Sıkça Sorulan Sorular gibi sayfalar varsa seçebiliyorsunuz.

Sağ üst köşelerindeki Sayfa Ekle butonlarına tek tek tıklayarak eklemek istediğiniz sayfaların seçimini yapabilirsiniz.

Seçim işlemi bittikten sonra da sağ üst taraftaki Siteyi Düzenle butonuna tıklayarak wix site düzenleme ekranına devam edin.

Wix Hazır Site - Sayfa Ekleme

Sayfa Ekleme

11- Sonrasında Wix site kurma adımlarında sitenizi kendinize göre dilediğinizce düzenleyip yayınlayabileceğiniz wix site düzenleme ekranı karşınıza gelecek.

Wix Web Sitesi Düzenleme Ekranı

Wix Site Oluşturma Düzenleme Ekranı

Bu ekranda düzenlemeleri nasıl yapacaksınız ona bakalım;

# Öncelikle sitenizde düzenlemek istediğiniz sayfayı seçin. Sol üst köşede bulunan Sayfa seçeneğine tıklayın. Açılan sayfa isimlerinden düzenlemek istediğiniz sayfaya tıklayın. Böylece sayfa, düzenlenmek üzere açılacaktır.

Eğer sitenize yeni bir sayfa eklemek istiyorsanız da yine aynı yerin altında bulunan Sayfa Ekle butonuna tıkladığınızda açılan seçenekleri kullanabilirsiniz.

Wix Site Kurmak - Sayfa Seçimi

Wix Site Düzenleme – Sayfa Seçimi

# Üst menüdeki Ekle seçeneğine tıklayarak sayfanıza yeni bölümler ya da sitenize yeni sayfa ve sohbet, randevu, blog, instagram akışı gibi uygulamalar ekleyebilirsiniz.

# Yine üst menüdeki Tasarım seçeneği ile sitenin temasını, renklerini, yazı fontlarını ve animasyonları düzenleyebilirsiniz.

# Uygulamaları Yönet kısmından da eklediğiniz sohbet, randevu gibi uygulamaların yönetim panellerine ulaşabilirsiniz.

# Sitede yaptığınız değişiklikler wix hesabınıza otomatik olarak kaydedilir. Üst menüdeki ok tuşlarını kullanarak düzenleme ekranında yaptığınız işlemleri geri veya ileri alabilirsiniz.

# Üst menünün sağ tarafındaki ekran simgesine tıklayıp mobili seçtiğinizde de sitenizin mobil görünümünü düzenleme ekranında açılmasını sağlayarak ayrıca düzenlemeniz de mümkün.

Wix Site Yapma - Üst Menü Seçenekleri

Wix Site Oluşturma – Üst Menü Seçenekleri

# Düzenlemek istediğiniz sayfayı seçtikten sonra mouse ile site üzerinde gezindiğinizde bölümlerin belirginleştiğini göreceksiniz.

İşte wix site düzenleme mantığı bu şekilde işliyor. Siteniz, sayfa içerisindeki bölümlerden ve bölüm içerisindeki elemanlardan oluşuyor.

Bu bölümlere tıkladığınızda sol tarafta o bölümü oluşturan elemanları düzenleyebileceğiniz seçenekler beliriyor.

Bu seçenekler ile yazıları değiştirme, yeni görseller ekleme, elemanların yerlerini değiştirme, o bölümün tasarımını değiştirme gibi birçok değişiklik yapabilirsiniz.

Seçeneklere hakim olmak ve kullanmak oldukça basit. Wix site düzenleme işlemlerinin tıklamalar ve seçimler ile aynı bilgisayar kullanmak kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Wix Web Sitesi Yapma - Bölüm Düzenleme

Wix de Site Kurmak – Bölüm Düzenleme

# Yine bölümler üzerine geldiğinizde çıkan üç nokta seçeneğine tıklayıp açılan seçeneklerden bölümü sayfa içerisinde kopyalama, başka bir sayfaya taşıma, yüksekliğini ayarlama ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Wix Web Sitesi Kur - Bölüm Seçenekleri

Bölüm Seçenekleri

Bu şekilde sitenizi düzenleyip hazırladıktan sonra sitenizi tüm dünyadan erişilebilir şekilde yayınlayabilirsiniz.

12- Wix site yayınlama için düzenleme ekranındayken sağ üst köşede bulunan Yayınla butonuna tıklayın.

Wix Site Oluşturma - Yayınlama Butonu

Wix Site Yayınlama Butonu

Açılan penceredeki Wix.com’dan ücretsiz bir domain alın alanında adres sonuna kendi sitenizin ismini “ı – ç – ş – ğ – ü – ö” gibi Türkçe karakterler kullanmadan yazın ve Yayınla ve Devam Et butonuna tıklayın.

Wix Hazır Site - Site İsmi

Wix Site Yayınlama – Site İsmi

Tebrikler adlı onay penceresi karşınıza çıktıysa siteniz yayınlanmış demektir.

Sağ kısımdaki Siteniz yayınlandı ve artık canlı bölümündeki Siteyi Görüntüle butonuna tıkladığınızda sitenizin yayınlanmış halini görebilirsiniz.

Wix ile Site Kur - Görüntüle

Wix Site Görüntüleme

Fakat yayında olan sitenizin adres çubuğuna baktığınızda kullaniciadi.wixsite.com/siteismi şeklinde olduğunu görüyorsunuz.

Yani ziyaretçileriniz sitenize, tam olarak bu adresi girerek ulaşabiliyorlar.

Ayrıca sitenizde Wix reklamlarının yayınlandığını da görüyorsunuz.

Wix Site Kur - Site Adresi ve Reklam

Site Adresi ve Reklam

Site adresinin bu şekilde olması hiç profesyonel değil. Ayrıca akılda kalıcı değil. Sitemizde Wix reklamlarının olması da profesyonel durmuyor.

“siteismi.com”, “siteismi.net” gibi daha profesyonel bir site adresine sahip olabilmek, Wix reklamlarını kaldırmak ve diğer kısıtlayıcı özellikleri aşmak için bir abonelik paketi edinmemiz gerekiyor.

Bir alttaki başlıkta şablon seçimi yaparak wix site kurma adımlarını anlattım. Sonraki başlıkta da bu paketlere indirimli bir şekilde nasıl sahip olabileceğinizi detaylandırdım.

Dilerseniz direkt Wix Premium Üyelik ve Domain Alma başlığına geçerek devam edebilirsiniz. (Buraya tıklayarak başlığa atlayabilirsiniz.)

Wix Editör ile Şablon Seçimi Yaparak Wix Site Kurmak

12- Wix ile site kurmak için hazır şablonlar arasından seçim yapıp wix editör ile düzenleme yöntemini tercih edecekseniz, seçim ekranındayken sağ taraftaki Bir Şablon Seçin butonuna tıklayın.

Wix İnternet Sitesi - Bir Şablon Seçin

Wix Editör ile Wix Site Kurmak – Bir Şablon Seçin

2- Bu aşamada hazır site şablonları listeleniyor.

Ekranın sağ üst tarafındaki kategori seçenekleri üzerine mouse ile geldiğinizde açılan seçenekleri kullanarak ihtiyacınıza uygun diğer hazır şablonlara ulaşabilirsiniz.

Ya da sol üst kısımdaki arama kutusuna kuracağınız site ile ilgili bir anahtar kelime yazıp aratarak ilgili hazır site şablonlarını görebilirsiniz.

Wix Web Tasarım - Hazır Şablon Bulma Seçenekleri

Hazır Şablon Bulma Seçenekleri

3- Şablonların üzerine geldiğinizde Düzenle ve Görüntüle adlı iki buton belirecektir. Görüntüle butonuna tıkladığınızda şablon yeni sekmede açılacaktır. Böylece şablonu tam ekranda inceleyebilirsiniz.

Wix ile Web Sitesi Kurma - Şablon Görüntüleme

Şablon Görüntüleme

4- Eğer şablonu beğendiyseniz hemen sağ üst kısmında bulunan Bu Siteyi Düzenle butonuna tıklayarak bu hazır şablonu wix editör ile düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Wix ile Site Yapmak - Wix Hazır Site Düzenleme

Wix Hazır Site Düzenleme

5- Wix editör açıldığında sitenizi ve sitenizi düzenleme işlemlerinde size yardımcı olacak seçenekleri göreceksiniz.

# Sitenizi düzenlemeye başlamadan önce kaydetmenizi öneririm.

Bunun için sağ üst köşedeki Kaydet butonuna tıklayın. Açılan penceredeki Wix.com’dan ücretsiz bir domain alın alanında adres sonuna kendi sitenizin ismini “ı – ç – ş – ğ – ü – ö” gibi Türkçe karakterler kullanmadan yazın ve Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayın.

Wix Tasarım - Wix Site Kaydetme

Wix Site Kaydetme

6- Editör ile Wix site düzenleme mantığı şu şekilde işliyor.

# Düzenleyeceğiniz hazır şablon, şerit adı verilen bölümlerden oluşuyor. Her bölüm içerisinde sütunlar mevcut. Bu sütunların içerisinde de yazı, resim, buton gibi elemanlar yer alıyor.

Tüm bu elemanların herhangi biri üzerine bir kere tıkladığınızda çıkan butonlar ve sağ tıklandığında çıkan seçenekler ile düzenleme yapabiliyorsunuz.

Wix Site Kurmak - Wix Site Düzenleme Seçenekleri

Wix Site Düzenleme Seçenekleri

# Sitedeki herhangi bir elemanı mouse ile tutup sürükle bırak işlemi ile dilediğiniz yere konumlandırabiliyorsunuz.

# Bu elemanlara bir kere tıkladığınızda kenar ve köşelerinde çıkan yuvarlaklar ile boyutlarını dilediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

# Bölümler üzerinde gezinirken çıkan artı butonuna ya da düzenleme ekranının sol tarafında bulunan artı butonuna tıkladığınızda açılan seçenekler ile seçim yaparak sayfanıza yeni bölüm, resim, metin, galeri vs gibi elemanları yine sürükle bırak yaparak dilediğiniz yere ekleyebiliyorsunuz.

Wix Site Yapmak - Siteye Yeni Eleman Ekleme

Siteye Yeni Eleman Ekleme

# Düzenlemek istediğiniz sayfayı seçmek için sol üst kısımdaki Sayfa seçeneğini,

# Site menüsünü düzenlemek ve sitenize yeni sayfalar eklemek için sol taraftaki Menüler ve Sayfalar butonunu,

# Site tasarımında, yazı fontlarında, renklerinde değişiklikler yapmak için sol taraftaki Site Tasarımı butonunu,

# Sitenizin mobil görünümünü düzenlemek için üst menünün sol kısmındaki mobil butonunu,

# Yaptığınız herhangi bir değişikliği geri veya ileri almak için üst menünün sağ kısmındaki ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

Wix Site Kur - Site Düzenleme Araçları

Wix Site Düzenleme Araçları

Diğer seçeneklerle neler yapabileceğiniz zaten oldukça açık. Düzenleme panelinin Türkçe olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bu şekilde sitenizi düzenleyip hazırladıktan sonra sitenizi tüm dünyadan erişilebilir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Wix site kurma mantığı bu şekildeydi. Tıklama ve sürükle bırak yöntemleri ile wix ile web sitesi kurmak bu kadar basit aslında.

7- Kendinize göre düzenlediğiniz siteyi yayına almak için sağ üst köşedeki Yayınla butonuna tıklayın.

Site Kur Wix - Site Yayınlama

Wix Site Yayınlama Butonu

Tebrikler adlı onay penceresi karşınıza çıktıysa siteniz yayınlanmış demektir.

Siteyi Görüntüle butonuna butonuna tıkladığınızda sitenizin yayınlanmış halini görebilirsiniz.

Wix Web Site Kur - Yayınlanan Siteyi Görüntüleme

Yayınlanan Siteyi Görüntüleme

Fakat yayında olan sitenizin adres çubuğuna baktığınızda kullaniciadi.wixsite.com/siteismi şeklinde olduğunu görüyorsunuz.

Yani ziyaretçileriniz sitenize, tam olarak bu adresi girerek ulaşabiliyorlar.

Ayrıca sitenizde Wix reklamlarının yayınlandığını da görüyorsunuz.

Wix İnternet Sitesi - Site Adresi ve Reklam

Wix Site Adresi ve Reklam

Site adresinin bu şekilde olması hiç profesyonel değil. Ayrıca akılda kalıcı değil. Sitemizde Wix reklamlarının olması da profesyonel durmuyor.

“siteismi.com”, “siteismi.net” gibi daha profesyonel bir site adresine sahip olabilmek, Wix reklamlarını kaldırmak ve diğer kısıtlayıcı özellikleri aşmak için bir abonelik paketi edinmemiz gerekiyor.

Bir sonraki adımda bu abonelik paketlerini nasıl indirimli bir şekilde alabileceğinizi anlatacağım.

Wix Premium Üyelik ve Domain Alma

# Eğer sitenizi yapay zeka yani Wix ADI ile oluşturduysanız, düzenleme ekranındayken sağ üst tarafta bulunan Yükselt butonu üzerine gelin. Açılan seçeneklerden Yıllık Unlimited Paket Al butonuna tıklayın.

Wix Site Kur Premium'a Yükselt - Yapay Zeka

Wix Premium’a Yükseltme – Yapay Zeka

# Eğer sitenizi hazır site şablonu seçerek Wix editör ile oluşturduysanız sol üst tarafta bulunan Yükseltin butonu üzerine gelin. Açılan seçeneklerden Premium’a Geç butonuna tıklayın.

Wix ile Site Yapmak - Wix Premium'a Yükseltme

Wix Premium’a Yükseltme – Wix Editör

# Wix site kurma işlemini ister yapay zeka ile yapmış olun isterse de şablon seçimi yaparak wix editör ile yapmış olun bundan sonraki wix premium üyelik ve domain alma adımları aynıdır.

1- İlk olarak karşınıza işletme paketleri gelecek. Eğer siteniz ile e-ticaret yapacaksanız, sitenizden ürün satabilmek ve sattığınız ürünlerin ücretini alabilmek için buradaki işletme paketlerinden birini seçmeniz gerekiyor.

NOT: Wix ile e-ticaret sitesi kurmanızı tavsiye etmem. Wix bu konuda gerçekten yetersiz. E-ticaret için ben WordPress tercih etmenizi öneririm.

Eğer niyetiniz bir e-ticaret sitesi kurmak ise blogumda bulunan E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? adlı rehberimden ya da WPMAVI youtube kanalımda bulunan E-Ticaret Sitesi Kurma videomdan faydalanabilirsiniz.

Dolayısıyla E-ticaret paketlerini geçip üst kısımdan Web Site Paketleri sekmesine tıklayarak devam edin.

Wix Site Oluştur - Web Site Paketleri

Wix Web Site Paketleri

2- Açılan ekranda çeşitli özelliklere sahip 4 paket mevcut.

Bu tablodaki Sınırsız adlı paketin özellikleri standart bir web sitesi için fazlasıyla yeterli olacaktır. İhtiyaç duyduğunuz özelliklere göre buradan herhangi bir paketi seçebilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

Bir de bu tabloda Domain Bağlama adlı bir paket mevcut. Yani dışarıdan herhangi bir firmadan bir domain satın alıp sitenize bağlamanız da mümkün ancak hem bu paketin özellikleri oldukça sınırlı, hem de dışarıdan alacağınız bir domaine ortalama 10 dolar verip ayrıca domaini sitenize bağlayabilmek için Wix’e aylık 10 lira vermek durumundasınız. Mali açıdan bu paket pek mantıklı olmayacaktır.

Çünkü tablodaki VIP, Sınırsız ve Standart adlı paketten birini tercih ettiğinizde, hem birçok özelliği kullanabiliyor olacak, hem wpmavi’ye özel wix indirim linki ile geldiğiniz için yıllık alımlarda indirim kazanacak hem de wix kampanya ile bir yıllık ücretsiz domain yani alan adı sahibi olacaksınız. Yani bu paketler her yönden daha avantajlı oluyor.

# Bu tabloda yer alan wix premium fiyatları döviz kurlarının durumuna göre zaman zaman değişiklik gösterebileceğini de belirtmek isterim.

Buradan ihtiyacınıza uygun bir paket için Seç butonuna tıklayın ve devam edin.

Wix Premium Fiyatları - Premium Paket Seçimi

Wix Premium Paket Seçimi

3- Sonraki ekranda premium paketimiz için bir abonelik döngüsü seçmemiz isteniyor. wpmavi’ye özel wix indirim kampanyası için uygulanan indirim bu noktada karşınıza çıkacaktır.

Eğer paketinizi aylık alırsanız herhangi bir indirim olmuyor. Yıllık ve iki yıllık alımlarda da indirim olduğunu göreceksiniz. Paketinizi ne kadar uzun süreli alırsanız o kadar karlı oluyor aslında.

Bir ödeme döngüsünü işaretleyip, Ödemeye Devam Et butonuna tıklayarak sonraki adıma geçin.

Wix Premium Fiyatları - Abonelik Döngüsü Seçimi

Abonelik Döngüsü Seçimi

4- Sonrasında ödeme için sizden kart bilgileriniz ve fatura bilgileriniz isteniyor.

Banka veya kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken, banka veya kredi kartınızın internet alış verişlerine, özellikle yurtdışı alış verişlerine açık olması gerekiyor. Eğer kapalıysa ödeme gerçekleşmeyecektir.

Açmak için banka uygulamanızdaki kart ayarlarınızdan veya direkt bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek kolayca açabilirsiniz.

Bu ekrandaki gerekli bilgileri girip Alışverişi Tamamla butonuna tıklayarak ilerleyin.

Wix Site Oluşturma - Premium Paket Satın Alma

Wix Premium Paket Satın Alma

5- Ödeme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonraki adımda, yıllık alım yaptığımız için hediye edilen alan adını yani domaini belirleyerek wix ile oluşturduğumuz sitemize bağlanmasını sağlayacağız.

Ödeme sonrası yönlendiğimiz ekranda bir arama kutusu mevcut. Buraya istediğiniz alan adını yine “ı – ç – ş – ğ – ü – ö” gibi Türkçe karakterler kullanmadan yazın ve Ara butonuna tıklayın.

Wix Site Kurmak - Alan Adı Aratma

Alan Adı Aratma

6- Eğer arattığınız alan adı daha önce başkası tarafından alındıysa, aratma sonucunda alan adı yanında mevcut değil ibaresi yer alır. Yani bu alan adını maalesef alamazsınız.

Alt kısmında, arattığınız alan adıyla ilgili alternatif alan adları ya da o alan adının farklı uzantılarının olduğu, alınabilir durumda olan domainler listelenir.

Wix ile Web Sitesi Kurmak - Alınamaz Alan Adı ve Alternatifleri

Alınamaz Alan Adı ve Alternatifleri

# Bu durumda iki seçeneğiniz var.

– Birincisi alternatif alan adlarından birini seçip yanlarındaki Satın Al butonuna tıklayarak devam etmek.

NOT: Buradaki Satın Al kısmına takılmayın; yıllık alım yaptığınız için alan adına yönelik herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

– İkincisi ise istediğiniz .com uzantılı bir alan adı bulana kadar üstte bulunan arama kutusu ile tekrar arama yapıp, alınabilir bir domain bulana kadar arama işlemine devam etmek.

Teknik açıdan, alan adınızın uzantısının .com, .net, .org vs olmasının önemi yok. Fakat dünya çapında bilinirlik ve akılda kalıcılık olarak .com uzantılı domainler daha çok tercih edilir. Benim de tavsiyem, eğer mümkünse .com uzantılı bir domain tercih etmenizdir.

7- Alınabilir bir domain bulduğunuzda alan adı yanında mevcut! ibaresini göreceksiniz. Bu durumda Satın Al butonuna tıklayarak devam edin.

Wix Web Site Kur - Alınabilir alan Adı

Alınabilir Alan Adı

8- Sonraki adımda bu sefer alan adı kaydı için süre seçimi yapmanız gerekiyor.

Wix premium paketler için yıllık alım yaptığımızda yine bir yıllık alan adı da hediye edildiğini söylemiştim. Bu ekranda da alan adı için 1 yıllık süreyi seçtiğinizde hesabınıza herhangi bir ücret yansıtılmadığını göreceksiniz.

Eğer iki yıllık bir kayıt süresi seçerseniz sadece ikinci yılın domain ücretinin yansıtıldığını göreceksiniz.

Siz de benim gibi premium paketinizi yıllık aldıysanız, alan adı kayıt süresini de 1 yıllık seçin ve Devam butonuna tıklayarak ilerleyin.

Wix Site Açma - Alan Adı Süresi Seçimi

Alan Adı Süresi Seçimi

9- Sonrasında domain tescilinin adınıza kayıtlı olabilmesi için ekrandaki formu doğru bilgilerle doldurun.

Özellikle doğru bilgiler diyorum çünkü burada verdiğiniz bilgiler ile alan adı sizin adınıza tescillenecek. Yanlış bilgi verirseniz ileride sorun yaşayabilirsiniz.

Özellikle e-posta adresinizi yazarken dikkat edin çünkü sonraki adımlarda mail adresinize doğrulama maili gelecek. Maili onaylamazsanız alan adı kaydı tamamlanamıyor.

Bilgileri girdikten sonra Devam butonuna tıklayarak ilerleyin.

Web Tasarım Wix - Domain Tescil Formu

Domain Tescil Formu

10- Sonraki sayfada alan adınız için kimlik bilgilerini gizleme, spam koruması gibi gibi hizmetleri isteyip istemediğiniz soruyor. Bu hizmetler için ek ücret talep ediliyor.

Şimdilik ilk etapta bunlara ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum. İleride ihtiyaç duyarsanız ayrıca satın alabilirsiniz.

Genel Kayıt kısmını işaretleyip Devam butonu ile işlemlere devam edebilirsiniz.

Wix Site Oluşturma- Alan Adı İçin Ek Hizmetler

Alan Adı İçin Ek Hizmetler

11- Sonrasında satın alma özeti karşınıza gelecek. Buradan herhangi bir işlem yapmadan Alışverişi Tamamla butonuna tıklayarak devam edin.

Wix Site Oluştur - Satın Alma Özeti

Satın Alma Özeti

12- Böylece wix premium paket ve domain edinme işlemleri tamamlanmış oluyor.

Yönlendiğiniz sayfada bir posta kutusu satın al bölümü mevcut. Şimdilik gerek yok. Sağ alt kısımdaki Domainlere Git butonuna tıklayın ve devam edin.

Wix ile Site Yapmak - Domainlere Git

Domainlere Git

13- Yönlendiğiniz sayfa aynı zamanda sizin müşteri kontrol paneliniz.

Bu sayfada domain için iletişim bilgilerini onaylamanız gerektiğine dair bir mesaj mevcut. Bu işlemi atlamayın.

E-posta kutunuzu açın. Wix’ten gelen Domain İletişim Bilgilerinizi Onaylayın adlı maili açın.

Mail içerisindeki Onayla butonuna tıklayın.

Butona tıkladığınızda yeni sekmede bir sayfa açılacak. Sayfanın en altına inin ve Bilgiyi Doğrula butonuna tıklayın.

İletişim Bilgileri Doğrulandı mesajını gördüğünüzde alan adı tescili tamamlanmış demektir. Bu sayfayı kapatabilirsiniz.

14- Müşteri kontrol panelinize geri dönün.

Sol taraftaki seçeneklerden Anasayfa‘ya tıklayın.

Wix Hazır Site - Yönetim Paneli

Wix Yönetim Paneli

15- Bu sayfada wix ile oluşturduğunuz sitenin premiuma yükseltildiğini ve az önce aldığınız alan adına bağlandığını göreceksiniz.

Wix ile Web Sitesi Kurma İşlemi Tamamlandı

Wix Site Kurma İşlemi Tamamlandı

Alan adınıza tıklayarak sitenizi görebilir ya da Düzenle butonuna tıklayarak sitenizde değişiklikler yapmaya devam edebilirsiniz.

Böylece wix site kurma işlemleri tamamlanmış oluyor. Artık dünyanın dört bir yanından ziyaretçileriniz site adresiniz girerek sitenize ulaşabilirler.

Wix Nedir?

Wix kısaca, bir internet sitesi sahibi olmak isteyen fakat hiçbir teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcılar için tasarlanmış hazır site kurma hizmetidir.

Önceden hazırlanmış hemen her türden hazır site şablonlarından birini seçip ya da Wix’in ADI adlı yapay tasarım zekasını kullanarak kendi ihtiyaçlarınıza göre, tıklamalar ve sürükle bırak yöntemi ile kısa sürede ve kolayca web sitelerinizi hazırlayıp yayınlayabilirsiniz.

Wix’i kullanmak için herhangi bir yazılım veya uygulamaya ihtiyaç duymazsınız. İnternet tarayıcınızdan Wix site girişi yapıp online olarak web sitesi oluşturabilirsiniz.

Wix ile site kurmak için kullanılan yönetim paneli ve içerisindeki seçenekler tamamen Türkçedir. Ayrıca bu yönetim paneli, herkesin kullanabileceği sadelikte tasarlanmıştır.

Kendi verilerine göre şu an 190 ülkede, yaklaşık 200 milyon kişi Wix kullanmaktadır. Wix bünyesinde de 5 bin çalışan Wix’i sürekli geliştirmek ve kullanıcılarına yardımcı olmak için çalışmaktadır.

Wix Ücretli mi?

Wix ile site kurmak tamamen ücretsizdir. Direkt üye olup yapay tasarım zekası yardımıyla veya 100’lerce hazır şablon arasından birini seçip düzenleyerek internet sitenizi hiçbir ücret ödemeden kurabilirsiniz.

Fakat iş kurduğunuz siteyi yayınlamaya gelince bazı sınırlandırmalar mevcut.

Wix ücretsiz site yayınlamak istediğinizde sitenizin adresi kullaniciadi.wixsite.com/siteismi şeklinde olacaktır. Sitenizde de wix reklamları yer alacaktır. Ayrıca sitenizin trafik verileri ve alan boyutu da oldukça sınırlı.

siteismi.com, siteismi.net gibi profesyonel bir site adresine sahip olmak ve diğer sınırlandırmaları aşmak için wix premium üyelik ile ihtiyacınıza göre paket satın almanız gerekiyor.

Wix Güvenilir mi?

Wix şirketi 2006’dan bu yana, şu anda 190 ülkede hizmet veriyor. Halka açık bir yapıda ve hisseleri borsada işlem görüyor. Bulunduğu ülkelerdeki ticaret yasalarına uygun hizmet veriyor.

Wix, kendi bünyesinde kurulan tüm web siteleri için ücretsiz SSL sertifikası sağlıyor. Siteler kendi sunucularında barındırıyor ve sürekli yedekliyor. Bu sunucular DDoS korumasına sahip.

Bu durumda Wix’in güvenilir olduğunu söyleyebilirim.

İnternette genel olarak Wix’in ücret iadesi yapmadığı ve kendilerinden habersiz ücret kesildiğine dair şikayetler mevcut. Böyle bir durumla karşılaşmamak için iade talebini ilk 14 gün içerisinde yapmak ve otomatik yenilemeyi hesap ayarlarından kapatmak gerekiyor.

Wix ile Para Kazanılır mı?

Bir web sitesi kurarak para kazanmak Wix’ten bağımsızdır.

Yani ister WordPress ile ister kod yazarak ister Wix ile site kurma işlemi yapın, başta adsense reklamları olmak üzere birçok yöntem ile web sitenizden para kazanabilirsiniz.

Nihayetinde evet, wix ile para kazanmak mümkündür.

Wix ile E-Ticaret Sitesi Kurulur mu?

Wix ile satış sitesi yapma, alışveriş sitesi oluşturma mümkündür. Bunun için e-ticarete uygun bir premium üyelik almanız gerekmektedir.

Fakat ben Wix ile e-ticaret sitesi kurmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Wix bu konuda oldukça yetersiz. Ödeme yöntemi ve kargo entegrasyon işlemleri çok karışık.

Ben e-ticaret için WordPress kullanmanızı öneririm. Gerek E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? adlı rehberimden gerekse de WPMAVI youtube kanalımda bulunan E-Ticaret Sitesi Kurma videomdan faydalanarak kolayca e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.


Umarım Wix Site Kurmak: Adım Adım Wix ile Web Sitesi Nasıl Kurulur? [Full Rehber] başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın