medyauzmani.com
Viyana’da şarap, hava sirkülasyonu ve tarım – Özgün Fikirler

Viyana’da şarap, hava sirkülasyonu ve tarım

Viyana’da 4 günden az kalıyorsanız, muhtemelen gezmenin zamanı değil ama “Şehirden sıkıldım, bana yeşil zevklerle gelin” diyenler için, şarap bisiklet turları için birkaç öneri!

Yeşillendirme (tarım turizmi)

Görüntü kaynağı: Douglas Sprott / Flickr

Grinzing, Viyana gezinize bir iki gün ekleme imkanınız varsa kaçabileceğiniz Viyana’nın kuzeybatısında bir şehir. Gezilecek pek bir yer olmadığı için bir gün size yeterli olacaktır ve bu süre içerisinde tatlı restoran ve kafelerde vakit geçirebilir, yemyeşil ağaçlarla dolu sokaklarda dolaşabilirsiniz. Grinzing’in ana özelliği, yol boyunca seyir zevki veren birbirinden güzel rengarenk evler ve şehri çevreleyen üzüm bağları. Grinzing’e genellikle “Şarap Şehri” denmesinin nedeni budur. Bir diğer ünlü özelliği ise şaraplarının güzelliğinden dolayı barları o yüzden en az birine gitmeden dönmeyin diyoruz.

Geçmişte pek bilinmese de son yıllarda Viyana’ya giden turistler mutlaka bir gün tatil yaparlar.

Görüntü kaynağı: Andrew Nash / Flickr

Nasıl gidilir?

Viyana’dan Grinzing’e gitmek hiç de zor değil. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz Viyana Üniversitesi yakınlarındaki Schottentor istasyonuna gitmelisiniz. Bunun için U2 hattını kullanabilirsiniz. Buradan 38 numaralı tramvaya binerseniz direkt Grinzing Kasabası’na gidebilirsiniz. Schottentor’un web sitesi için tıklayın.

Bir günlüğüne araç kiralamayı düşünüyorsanız, bu sizin için çok daha kolay olabilir. Viyana’nın merkezinden (Stephensplatz civarında) Grinzing’e yolculuk yaklaşık 16 kilometre sürer ve yaklaşık 35 dakika sürer. Bu yolu seçerseniz gece kalmanıza bile gerek kalmaz, gidip günü geçirebilirsiniz.

Şarap ve bağ turu

Fotoğraf: Flickr/Martin Varela

Viyana’da görülmeye değer güzel üzüm bağları var. Şarap bahçelerine gidip ev yapımı şarap içmek için güzel bir öğleden sonra alternatifi olabileceğini düşünüyoruz. Ringstrasse’nin herhangi bir yerinden D tramvayına binip son durağa gittiğinizde rengarenk Nussdorf’a varıyorsunuz. Buradan Wildgrubgasse’yi takip ettiğinizde rota sizi Viyana’nın şarap ve şarap imalathanelerinin yoğunlaştığı bölgeye götürüyor. Yolun sağında ve solunda “Heuriger” adı verilen küçük şarap evleri göreceksiniz, bunlardan herhangi birine oturup üzüm bağları arasında şehir manzarasının keyfini çıkarabileceğinizi düşünüyoruz. Burada en iyi zaman sonbahardır, çünkü Yılbaşı şarabı servis edildiğinde; Ayrıca peynir, turşu ve şarap için uygun meze çeşitlerini seçebilirsiniz. Ayrıca dönüşte trenle şehre geri dönebilirsiniz.

İster daha kapsamlı ve rehberli bir tur olsun, gidiş dönüş diye düşünmemeliyim, sadece üzüm bağlarını gezerek ve butik şarap imalathanelerinde tatmakla eğlenmek istiyorsanız, sizi Viyana’dan bu bir günlük şarap turlarına çıkaralım.

Viyana bisiklet turu

Bir tura katılmayı düşünüyorsanız, Viyana’yı otobüs turu yerine bisikletle gezmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Turlar genellikle yaklaşık 3-4 saat sürer ve her yaş için uygundur. Ayrıca, tüm tur liderleri İngilizce konuşur. Turlar genellikle Ringstrasse’den başlar ve Tuna Nehri boyunca Hofburg Sarayı da dahil olmak üzere ilgi çekici yerlerin çoğunu görebilirsiniz. Ayrıca arada dinlenmek ve fotoğraf çekmek için molalar var, bu yüzden çok zor bir rota değil. Pedal çevirirken turistik yerleri en az bir kez görmek ve şehrin sokaklarını rahatça keşfetmek çok mantıklı ve güzel bir fikir gibi görünüyordu. Şehir bisikleti turu bileti için buraya tıklayın.

Şehir dışında da bisiklet turları var. Ünlü Wachau Vadisi’nin üzüm bağlarını da ziyaret eden tüm gün süren bisiklet turlarına ve şarap tadımlarına katılmayı düşünebilirsiniz. Wachau Valley Bisiklet Turu biletlerini satın almak için buraya tıklayın.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın