medyauzmani.com
Varlık tescilli arsaların satışında uygulanacak katma değer vergisi oranı nedir? – Özgün Fikirler

Varlık tescilli arsaların satışında uygulanacak katma değer vergisi oranı nedir?

Şirketimiz vergi mükellefi bir firma olup 2018-05 yıllarında kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 2 dönüm arazi satın almıştır. Bir inşaat firması ile bir apartman dairesi için sözleşme imzalandı ve 2020-11 ay itibari ile iş tamamlandı ve arsayı müteahhit firmaya satmamız gerekiyor. Düzenleyeceğimiz faturada KDV %1 mi yoksa %18 mi olmalı?

%18 KDV uygulanacaktır.

Her türlü inşaat işi yapmak üzere 09.01.2020 tarihinde kurulan şirketimiz 25.09.2020 tarihinde vergi mükellefi olmayan bir kişiden 500.000 TL bedelle arsa satın almıştır. Mali sorunlar nedeniyle inşaat terk edildi. Şimdi arsa 550.000 TL vergisiz kişiye iade oldu satacağız bu arsa satışında hesaplanması gereken katma değer vergisi oranı nedir?

Arsa için kesilecek faturada 550.000 TL’lik satış tutarı üzerinden %18 KDV hesaplanmalıdır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın