medyauzmani.com
Üsküplü bir Türk sanatçı kirli metali sanata dönüştürüyor – Özgün Fikirler

Üsküplü bir Türk sanatçı kirli metali sanata dönüştürüyor

Üsküp merkezli Türk sanatçı Özbek Ayvaz, metal heykellerde hayal gücünü sanatıyla birleştirse de atıkların geri dönüşümü ile de çevreye katkı sağlıyor.

AA grubuyla birlikte metal almak için müzeye giden Ayvaz, heykellerin yapım hikayesinin nasıl başladığını anlattı.

Son 4-5 yıldır metal kullandığını anlatan Ayvaz, “Heykimle dünyayı mı kurtarıyorum? Evet, çünkü geri dönüşüm yapıp çevreyi fabrikalarda demir eritmekten, metal levha yapmaktan kurtarıyorum ve geri dönüşüm bir sanat eseri yaratıyor.” dedi.

Sanat çalışmaları sırasında metal heykel yapmak için teknikler geliştirdiğini anlatan Ayvaz, çalışmalarının sonunda hayatının bir parçası olarak nitelendirdiği gerçeküstü bir heykel yaparak kendini taçlandırdığını söyledi.

Makedon teyzeyi betimleyen heykel yaptı

Ayvaz, Makedon halaylarının bir türü olan “teşkoto oro” (ağır halay) heykelinin yapımını anlatırken şu ifadeleri kullandı:

“Makedonya’nın kalbi 7/8 atıyor (müzik ölçüsü). Ayrıca üniversiteyi bitirmek zordu, yol çetindi… Ben de 6 halaycı, davulcu ve zurna ile ‘ağır halay’ vermeye karar verdim.”

Metal heykel yapmanın zor olduğunu anlatan Ayvaz, bunun için fikir, çizim, doğru malzeme bulma ve biraz teknik bilgi gerektiğini söyledi.

Sanatçı için en önemli şeyin insanlarla iletişim kurmak ve duygularını eserleriyle ifade etmek olduğunu anlatan Ayvaz, şunları söyledi:

“Bildiğimiz gibi adalet tanrıçası Justitia, gözleri pullarla kapatılmış, kimin yargıladığını göremiyor, bu da adaletin simgesi. Ondan esinlenerek ve ilham alarak çok garip bir şekilde kavisli pullar ve bir açık göz oydum. Bunu çok garip bir şekilde yaptım.”

Kaynak: AA / Edita Zekjirovikj – Kültür ve Sanat

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın