https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Kırsmil Oğlu: İstanbul Kanal projesine başlamak için kalan süre çok kısa - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Kırsmil Oğlu: İstanbul Kanal projesine başlamak için kalan süre çok kısa

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Kırsmil Oğlu: İstanbul Kanal projesine başlamak için kalan süre çok kısa

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 33. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesi harika şehrimizi ve eşsiz İstanbul Boğazı’nı her türlü tehlikeden kurtaracak” dedi.

Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul, dünya deniz ticaretinde önemli bir işlev üstlenecek ve Türkiye’nin lojistik ve altyapısal gücünü tamamlayan uluslararası bir su yolu görevi görecek. Kanal İstanbul’un yapım çalışmalarının başlamasına çok az bir süre kaldı.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Grismailoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhar Pekan, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 33. Olağan Toplantısına katıldı. Türkiye’nin müteahhitlik hizmetlerinde dünya liginde Çin’in ardından ikinci sırada yer aldığını kaydeden Grismailoğlu, Türkiye’nin geleceğin en büyük ekonomilerinden biri olacağını söyledi.

– “Türkiye dünya liginde Çin’den sonra ikinci sırada”

Türkiye’nin müteahhitlik hizmetlerinde dünyada marka haline geldiğine işaret eden Bakan Grismailoğlu, dünyanın en iyi 250 uluslararası müteahhiti listesinde 44 firmayla yer alan Türkiye’nin dünya liginde Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu belirterek, ki bu bir gurur kaynağı.

Karaismailoğlu, “Ülkemiz bugün dünyanın adından söz ettiren devasa bir inşaat sektörüne ve sanat eserlerine sahip. Bir yandan Türkiye ekonomisine yadsınamayacak kadar büyük katma değer sunuyor. Darboğazlardan birbiri ardına geçiyor; harekete geçme kararlılığınız, yarattığınız ekonomik değer, istihdam, size bağlı 200’den fazla sektörü ateşleyerek verimlilik açısından rol model oluyorsunuz.”

“Türkiye geleceğin en büyük ekonomilerinden biri olacak”

Gençlere Türkiye’nin geleceğin en büyük ekonomilerinden biri olacağı mesajını veren Bakan Grismailoğlu, kalıcı çalışmalarla ekonomik büyümenin temellerini sağlamlaştırdıklarını ve gençlerin geleceğe güvenle bakmalarını sağladıklarını ifade etti.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

“Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlığa rağmen Türkiye’den borsaya kote 44 firmadan 39’unu ve Türkiye’nin en büyük 10 inşaat firmasını listenizden çıkardım. 1972’den bu yana 128 ülkede toplam maliyeti 10.500’e yakın projeyi hayata geçirdim. 421 milyar ABD Doları Muazzam başarılarınız için içtenlikle teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.”

– “Avrupa’yı Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya’ya bağlayan köprü konumunda bir ülkeyiz”

Süveyş Kanalı’ndaki gemi kazasının ardından kanal faaliyetlerinin aksaması nedeniyle dünya ticaretinde çok ciddi bir kriz yaşandığını hatırlatan Bakan Grismailoğlu, bu küresel krizin ülkemiz için fırsat yarattığını ifade etti.

Karaismailoğlu, “Süveyş Kanalı üzerinden doğu-batı ekseninde Uzak Doğu ile Avrupa arasında ulaşıma alternatif olabilecek en uygun güzergahın Hazar Koridoru ile ‘Orta Koridor’ olduğunu yeniden bütün dünya konuşmaya başladı. Ülkemizden başlayıp Çin’e ulaşan bir konteyner Çin’den Avrupa’ya Rusya Kuzey Ticaret Yolu’nda 10 bin km’yi 15-20 günde, 20 bin km’yi geçerek Türkiye üzerinden 7 bin km’yi 10-15 günde kat ediyor. Süveyş üzerinden 45-60 gün.günde Avrupa’ya ulaşıyor.Bir başka örnek de salgın nedeniyle duran dünya ticaretinde Bakü-Tiflis-Kars demiryolu sayesinde alternatif bir rota oluşturmuş olmamız. Avrupa ile Asya arasında Türkiye üzerinden demiryolu taşımacılığı kesintisiz devam etti. Avrupa’yı Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya’ya bağlayan köprü konumunda bir ülkeyiz.

– “Dünya deniz ticaretinde önemli bir işleve sahip olan İstanbul Kanalı”

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul Boğazı’nda yaşanan Independeta ve Nasya olaylarını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Kanal Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

İstanbul Kanal projesi, şehrimizi ve eşsiz İstanbul Boğazı’nı tüm bu tehlikelerden arındıracak küresel bir şaheser sağlayacaktır. İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafik yükü azalırken, tehlikeli madde taşıyan gemiler nedeniyle doğabilecek riskler de azalacak. Kanal girişinden itibaren deniz akıntısı ve dalga boyunu ölçerek gemiyi kontrol eden otonom pilot sayesinde gemiler için yüzde 100 güvenli geçiş sağlanacak. Kanal İstanbul, küresel deniz ticaretinde önemli bir rol oynayacak ve Türkiye’nin lojistik ve altyapısal gücünü tamamlayan uluslararası bir su yolu işlevi görecektir. Kanal İstanbul’da inşaat çalışmalarının başlamasına artık çok az bir süre kaldı.


Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TC
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın