medyauzmani.com
Tutuklular yargılanana kadar serbest bırakılmıyor – Özgün Fikirler

Tutuklular yargılanana kadar serbest bırakılmıyor

İran haber ajansı Tesnim’in haberine göre, İçişleri Bakan Yardımcısı Mecit Mirahmedi, ülkede yaşanan protestolarla ilgili açıklama yaptı.

Mirahmedi, “Bugünden itibaren ayaklanmalar sırasında tutuklananlar adalete teslim edilene kadar hiçbir koşulda serbest bırakılmayacak.” kelimeleri kullandı.

Yargılamaların en kısa sürede tamamlanacağını anlatan Mirahmedi, ağır ve caydırıcı cezaların verileceğini söyledi.

Mirahmedi dün yaptığı açıklamada, Tahran ve Senendec şehirleri dışında ülke genelinde barış ve güvenliğin var olduğunu söyledi.

İran’daki gösteriler

13 Eylül’de Tahran’da “polis polisi” İrşad lakaplı İrşad polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hastalanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülke genelinde büyük tepki topladı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’daki cenazesinin ardından başlayan protestolar ülkenin birçok şehrine sıçradı.

İran devlet televizyonu 24 Eylül’de şiddete dönüşen protestolarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), ülke genelindeki protestolarda 154 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Olay sırasında binlerce kişinin tutuklandığı bildirilse de İranlı yetkililer herhangi bir tehditte bulunmazken, tutuklananların çoğunun serbest bırakıldığını duyurdu.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın