medyauzmani.com
Türkiye’nin en büyük yeniden yerleşim projesinin sonuna geldik – Özgün Fikirler

Türkiye’nin en büyük yeniden yerleşim projesinin sonuna geldik

Çevre, Şehirler ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ulaştırma ve İnşaat Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen Türkiye’nin en büyük projesi sona erdi ve harekete geçti. ilk etaplarda yeni Yusufeli’ne.

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri olan ve Türkiye sınırında 410 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri üzerinde Yusufeli İli’nde inşa edildi.

26 Şubat 2013’te temeli atılan 275 metre hortumla Çoruh Nehri üzerinde Türkiye’nin en uzun, dünyanın en yüksek nehiridir. “Çift eğrilikli ince kemer baraj tipi” bölümlerinin üçüncüsü olan Yusufeli Barajı’nın inşaatını tamamladılar.

Barajın inşası ile ilçe ve köyler arasında yaklaşık 5 bin sakin, 270 işyeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi sular altında kalacak. Bu kapsamda bölgede çalışmalarına ara vermeden devam eden Yusufeli’nin yeni yerinde 4 etapta yapılan inşaat ve inşaat çalışmaları tamamlandı.

7 farklı köyde yerel mimariye sahip 2 katlı modern binalar inşa edildi. Toplam 520 köy evi inşa edildi. Yusufeli’nde inşaat ve üstten görünüm, ev ve çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlanarak iki bölüm taşınmaya hazırlandı. Yeni alanlarda 2 bin 698 oturma hakkı sahibi, 321 işyeri ve 22 parsel bulunuyor.

“Banu Aslan: TOKİ Başkanlığı tarafından yaklaşık 800 bin metrekarelik şantiyede gerçekleştirilen yeniden yerleşim”

Çevre, Şehirler ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnşaat Genel Müdürü Banu Aslan, Yusufeli’nin yeni tesisinde yapılan çalışmaların detaylarını verdi. aslan, “Bakanlığımız, TOKİ Müdürlüğü, İnşaat Genel Müdürlüğü ve Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak bu çalışmada bizim de emeğimiz ve katkımız oldu. Bakanımız Sayın Murat Kurum’un katkılarıyla tadilatı yapılan bu yer, Sayın Bakanımız tarafından yaptırılmıştır. TOKİ Başkanı’nın yaklaşık 800 bin metrekarelik şantiyede konutları, sosyal merkezleri, lojmanları, işyerleri, köyleri ve köy evleri ile birlikte inşaat çalışmaları yapıldı. kelimeleri kullandı.

Aslan, Yusufeli’nin yeni yerine taşınma sürecinin başladığını belirterek, şunları kaydetti:

Tahliyenin 1. ve 3. etapları dediğimiz tüm etaplarımız tamamlandı. Tüm güç verileri de sağlandı ve geçiş süreci başladı. 2. ve 4. alanlarda ise taşınmanın önünde herhangi bir engel olmamasına rağmen hemşehrilerimizin tüm kaygılarını dikkate alarak alan ve yeşile kavuşmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Liderliğimiz bünyesinde yaklaşık 6 haftadır aralıksız çalışıyoruz.6 haftada planladığımız takvime göre hareket ettik.1 ve 3. ilçelerde yaklaşık 70 vatandaş ve birkaç esnaf taşınma sürecini başlattı. Yerleştirilmesi gereken 7 köy vardı. Burada 1. köy tamamen taşındı. Diğer köylerin taşınması çalışmaları ise devam ediyor” dedi.‘Vatandaşlar, TOKİ Başkanlığımız tarafından yapılan yerel yapılaşmaya uygun, güvenli ve çevre dostu binalara taşınacaktır.

Yeni Yusufeli bölgesinde yapılan evlerin yatay yapılaşmaya uygun olduğunu vurgulayan Aslan, şunları kaydetti: “Vatandaşlar, TOKİ Başkanlığımızca yapılmakta olan, yerel yapılaşmaya uygun, güvenli ve çevreci binalara taşınacaktır. Halk evlerinin taşınması çalışmalarına iki hafta önce başlandı. Okullarımızın taşınma çalışmaları şu anda tamamlanıyor, ve kamu binalarımız da sorunsuz çalışıyor.” dedi.

“Baraj su tutmaya hazır”

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, yeni Yusufeli ilçesinin inşaatının tamamlandığını söyledi. Vatandaşımız olmaya hak kazananlar için de kura çektik ve artık yerleşmeye başladık” dedi. dedi.

Yusufeli Barajı inşaatının tamamlandığını anlatan Doruk, şöyle devam etti:

“Baraj artık su depolamaya hazır. Yakın zamanda yeni Yusufeli’ne taşınmayı ve barajda su depolamaya başlamayı umuyoruz. Vatandaşlarımız çok memnun. Elbette hatalar var. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Çevre, Şehirler ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü ve diğer yerel birimlerden yetkililerle görüşüyor, saha eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Zayıflıkları tespit eder, çözümler önerir ve uygularız. İyi ilerleme kaydettik. Ülkemize büyük bir iş getirmenin yanında küçük ama güzel bir modern semti de kazandırdık. Yusufeli halkının ve dostlarımızın burada mutlu bir şekilde seyahat etmelerini umuyoruz. Ülkemiz için en iyisini diliyorum. Umarız, herkesi burayı görmeye davet ederiz. “ dedi.

Bu arada Çevre, Şehirler ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, yeni taşınan vatandaşların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak için her hafta Yusufeli’nde bulunuyor.

kaynak: MADDE 7

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın