medyauzmani.com
Türk peynir müzesini 40 bin kişi ziyaret etti – Özgün Fikirler

Türk peynir müzesini 40 bin kişi ziyaret etti

KARS – Türkiye’nin peynir müzesi ve ” DünyaTürkiye’nin 18. Peynir Rotası olarak tescillenen ‘Peynir Müzesi’ 8 ayda 40.000’e yakın yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Kars30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği müze, yeni bir turistik cazibe merkezi olmayı başardı.

Müze müdürü Yeşim Koç, müzenin açıldığı günden bu yana 40 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

“Türkiye’deki tek müzeyi 40 bin kişi ziyaret etti”

Koç, “Peynir Evimiz çok özel bir yer. Ağırlıklı olarak şubat ayında ziyarete açıldı. Geçen hafta açtık. Tarım ve Orman Bakanı ile resmi olarak açtık. Şubat ayından bu yana yaklaşık 40.000 ziyaretçimiz oldu. bizi çok gururlandırıyor.”

“Dağlık bir bölgede anlatılan köy hayatı”

Müze Müdürü Koç, Peynir Müzesi’ne gelen ziyaretçiler için en ilgi çekici yerin peynir bölümü olduğuna işaret ederek, “Peynir Müzemiz eşsiz ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip. Karsvay KarsSadece Türkiye’de bulunan bitkilerin olduğu bir bahçe bölümümüz var. Bizim ahır kısmımız çok ilginç özellikle misafirlerimiz o kısımdan çok memnunlar, Gruyere peynirinin üretiminin baştan sona anlatıldığı büyük bir payımız var. Yine dağlık bölgemiz var, köy hayatından bahsettiğimiz bölge, peynir denilince aklımıza hep kahvaltıda yediğimiz yemek geliyor. Ama aslında peynir bize kültürümüzü ve yaşamımızı anlatan bir şey. KarsTürkiye’de 30’dan fazla peynirin bulunması buranın kültürünün çeşitliliğini ve çeşitliliğini gösteriyor” dedi.

Kars Peynir Müzesi girişte ziyaretçilerini kendine çekiyor. Müzede ahır bölümü, süt mahzenleri, dağ yaşamı ve peynir yapımı, peynir yapımı turu anlatılıyor; Antik çağlardan günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.

Dere Burcu’nun tarihinin de yer aldığı müzede, Kars Garı, Kars fabrikaları, Ankara Gazi Garı, gravyer üretim salonu, peynirhane, Kars binaları, şef bölümü ve konferans alanlarının temsilcileri yer alıyor.

Kars Peynir Müzesi’ni 8 ayda 40.000 kişinin ziyaret ettiği Peynir Müzesi, Kars’ın yeni cazibe merkezi oldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Işık Çapanoğlu – Kültür Sanat

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın