medyauzmani.com
Türk Eximbank ile Macar İhracat Kredi Sigorta Şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. – Özgün Fikirler

Türk Eximbank ile Macar İhracat Kredi Sigorta Şirketi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekan, “Türk Eximbank ile Macaristan İhracat Kredi Sigorta Şirketi arasında, üçüncü ülkelerde hayata geçirilecek projeler için iki ülkedeki iş dünyasının finansman ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan bir işbirliği anlaşması imzaladık.” dedi.

Görüşmenin ardından Türk Eximbank ile Macar resmi ihracat destek kuruluşu MEHIB arasında iki bakanın beyanıyla reasürans alanında işbirliği anlaşması imzalandı.

Bakan Pekan, imza töreninin ardından basın mensupları için toplantıyı değerlendirdi.

Szijjarto ile yeni tip koronavirüs salgını döneminde sık sık görüştüklerine işaret eden Pekcan, Macaristan ile kurulan dostane ilişkilerden çok mutlu olduklarını söyledi.

Ticari ve ekonomik alanda bu ilişkilerin artması için birlikte çalışmaya devam ettiklerini anlatan Pekan, “Şu anda karşılıklı ticaretimiz 2,7 milyar dolara ulaştı. Macaristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız için hedef olarak 6 milyar dolara ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.

Pekan, iş adamlarını Macaristan ve Türkiye’de ortak yatırım ve işbirliği yapmaya teşvik ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bu uğurda öncü rol oynayan ve Macar firmalarını Türkiye’ye yatırım yapmaya teşvik eden Sayın Szijjarto’ya teşekkür ederiz. Bugün çok güzel bir anlaşmaya imza attık. Türk Eximbank ile Macar İhracat Kredi Sigorta Şirketi arasında bir işbirliği anlaşması imzaladık. Bu anlaşma, “İki ülke üçüncü ülkelerde uygulanacak projelerle ilgileniyor ve daha fazla proje alırken onları destekleyecek” iş dünyasının finansman ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Bu çalışmalara devam edeceğiz. Afrika ve pandemiden sonra Afrika çalıştayını tekrar Budapeşte’de yapmak için bakanla anlaştık.”

Szijjarto’nun eşbaşkanlığını yaptığı Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında geçiş kotalarının 74 bin artırıldığına işaret eden Pecan, “Romanya-Macaristan’da bekleyen tırlarımızla ilgili bazı sıkıntılarımız devam ediyor. Taşıyıcılarımız sistem elektronik kayıtlarında sorun yaşıyor, biz de kendileriyle paylaştık.” Cümleler kullanın.

Türk iş dünyası için uzun dönem vize başvurusu

Bakan Pekan, Macaristan’daki Türk işadamlarının ve işçilerinin “D” tipi (uzun süreli) vize alması konusunda Szijjarto’ya destek istediğini belirterek, bu konuda talimat verdi.

Avrupa Birliği ile ilgili konuların da gündemde olduğunun bilgisini veren Pekan, “Gümrük birliğinin modernizasyonu ve tam üyelik müzakereleri başta olmak üzere demir çelik ürünlerinde alınan karşılıklı tedbirler ve Türkiye’nin eşit haklardan yararlanması gerekiyor. Avrupa Yeşil Anlaşması ile bağlantılı finansal fırsatları kendilerine anlattık.” dedi.

İmzalanan anlaşmanın iki ülke iş dünyasının üçüncü ülkelerde birlikte atacağı adımları güçlendireceğine ve artıracağına inandığını belirten Pekan, başta Macaristan olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ile ticaret alanlarında sık sık görüşmelerde bulunacaklarını açıkladı. ve iş. Ekonomi.

Pekcan, Macaristan’da Türk firmalarının katıldığı ihaleler hakkında da bilgi vererek, “Hızlı tren ve elektrikli otobüs ihaleleri var. Bakanla Türk firmalarının imkanlarını değerlendirdik” diye konuştu.

anlaşmanın kapsamı

İki ülke arasındaki iş birliği anlaşmasına Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güni ile Ortadoğu Gıda Sanayii A.Ş. Genel Müdürü Jakli Gergeland imza attı.

Anlaşma kapsamında Türk ve Macar şirketlerinin üçüncü ülkelerde tamamlayacakları projelere sigorta desteği sağlanabilecek.

Türk ve Macar şirketlerinin üçüncü ülkelerde birlikte gerçekleştirecekleri projeler kapsamında ülkelerinden yapacakları mal ve hizmet ihracatını tek belge ve ortak finansal koşullarla destekleyecek, daha hızlı ve etkin kredi tahsis süreci hazır bir mekanizma sektörün taleplerini karşılamak.

Türk Eximbank’ın Macaristan’ın yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, Danimarka ve son olarak Avusturya İhracat Kredi Kuruluşu ile imzaladığı reasürans anlaşmaları bulunmaktadır. Bu anlaşmalar kapsamında Irak’ta bir enerji projesi için ilk somut anlaşma Temmuz 2020’de imzalandı.


Kaynak: TC Ticaret Bakanlığı
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın