medyauzmani.com
Transfer fiyatlandırmasında mükellefin belirlediği bir yöntem ile emsal fiyat veya oran belirlenebilir mi? – Özgün Fikirler

Transfer fiyatlandırmasında mükellefin belirlediği bir yöntem ile emsal fiyat veya oran belirlenebilir mi?

Transfer fiyatlandırmasında mükellefin belirlediği bir yöntem ile emsal fiyat veya oran belirlenebilir mi?

Geleneksel işlem yöntemlerinden karşılaştırmalı fiyat yöntemi, yeniden satış fiyatı yöntemine ek olarak maliyet yöntemi, kâr yöntemi olarak adlandırılan kâr bölümlendirme yöntemi kullanılarak işlemin niteliğine en uygun yöntem kullanılarak fiyat veya eşdeğer hususlar belirlenir. işlemler ve işlemlere dayalı net kar marjı yöntemleri. Bu yöntemler arasında bir öncelik sırası yoktur.
Eşlere yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri ile uygun fiyatla ulaşılamıyorsa; Mükellef, işlemlerinin niteliğine göre seçebileceği ve daha doğru sonuç vereceğine inandığı bir yöntemi de kullanabilir. Hangi işletim sisteminin mükellef tarafından belirleneceği bu yöntemin emsallere uygunluk ilkesine göre de belirlenmesi gerekmektedir.


Kaynak: GİB
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın