medyauzmani.com
Ticaret Bakanlığı sıfır kilometre araç fiyatları için inceleme başlattı – Özgün Fikirler

Ticaret Bakanlığı sıfır kilometre araç fiyatları için inceleme başlattı

12 Ağustos 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında ÖTV kurallarındaki değişiklikle KM fiyatlarının düşürülmesi amaçlandı.

Ancak, piyasa fiyatlarına yansımayan kilometre gerektirmeyen araçların fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenleme ile ilgili olarak Bakanlığımıza 2 binin üzerinde şikayet geldi.

Bahsi geçen şikayet başvurularında bayilerin ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulamaktan kaçındıkları, ayrıca çeşitli nedenlerle bayilerle anlaşma yapmaya veya 2. el araçları yüksek fiyattan satmaya çalıştıklarına dair iddialar yer aldı. stoklarındaki fiyat. Yine bu şikayetler üzerine; Yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin, envanterlerinde araç bulunmadığını iddia ederek müşterilerine ÖTV düzenlemesi kapsamında araçları satmadığı bildirildi.

Ticaret Bakanı Muhammed Muş’un talimatıyla vatandaşlarımızdan gelen bu şikayetlerin çözüme kavuşturulması ve sıfır kilometre ağırlıklı araç fiyatlarının düşürülmesini amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale getirmeye çalışan haksız ticari uygulamalara karşı çıkılması. , Cumhurbaşkanı kararı ile. ve cezai yaptırımların uygulanması; Ticaret müfettişleri atandı.

Müfettişler, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında ivedilikle denetimlere başladı. Bu kapsamda sıfır kilometre araç üreticilerinin, distribütörlerinin, bayi ve bayilerinin tedarik zincirlerini denetçiler kontrol etmekte ve bu denetimler devam etmektedir.


Kaynak: Ticaret Bakanlığı TC
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın