medyauzmani.com
Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasının 11. davasında sanıkların yargılanmasına devam edildi. – Özgün Fikirler

Tekirdağ’da meydana gelen tren kazasının 11. davasında sanıkların yargılanmasına devam edildi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin de yaralandığı tren kazasında yargılanan 13 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Halk Eğitim Merkezi Salonu ve Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Çerkezköy Bakım Onarım Yolu Başsavcılığı Özkan Polat, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Hat Bakım Onarım Sorumlusu ÇDD TC Celaleddin Üstyapı Sorumlusu katıldı. 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, 1. Bölge Bakım Servis Altyapı Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, Yol Müdürü Burhan Ortancil, mühendisler Tevfik Baran Önder, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları. , yaralılar ve tarafların avukatları katıldı.

Bakım Tesisi Müdür Yardımcısı Levent Meriçli ve TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan gerekçe göstermek için duruşmaya katılmadı. Davaya Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılacağını söyleyen TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu’nun, gidebileceği Küçükçekmece Adliyesi’ne gitmediği doğrulandı. bağ.

Duruşma, yoklamanın ardından kararın okunmasıyla başladı.

1. Bölge Bakım Servisi Altyapıdan Sorumlu Müdür Yardımcısı Aras, savunmasında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

Yasalara göre çalıştığını anlatan Aras, “Yağmurdan veya doğa olaylarından sorumlu değilim. Kaza günü yağmurla ilgili bir sorun olduğu bilgisi bize verilmedi. Hava durumu hakkında bilgi almadık. , ancak kazadan sonra hava durumu ile ilgili bilgiler akmaya başladı.Kazanın olduğu yerde başıma bir şey gelmesi dışında herhangi bir sorun çıkmadı, orada herhangi bir çalışma yapmamız mümkün olmadı.Orada herhangi bir sorundan haberdar olmadık. “dedi.

Yol müdürü Ortancil de zaman zaman bakım çalışmalarını yaptığını söyledi.

Tek başına hareket etme yetkisinin olmadığını açıklayan Ortancil, “Kazadan önce hiçbir şey yapmadım çünkü zamanı gelmedi” dedi. Kendim yapmaya yetkim yok. Aşırı sıcak, şiddetli yağmur ve kar sonrası nasıl bakım yapılacağı yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Bu konuda hiçbir yetkim yok. dedi.

Mühendis Önder, kendisine yöneltilen suçlamaların kontrolünün dışında olduğunu söyledi.

Ancak Mühendis Parlak, bu davaların kapsam dışında olduğunu söyledi.

TCDD 1. Bölge Bakım Hizmetlerinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Kaytan ve mühendis Başkaya da haklarındaki suçlamaları reddetti.

Diğer protestocular Polat, Yıldırım, Kurt ve Çabuk, diğer toplantılarda savunmalarını kabul ettiklerini söyledi.

Mahkeme, duruşmaya katılmayan Mümin Karasu’nun, sadece davaya müdahil olan TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan’ın, Bakım Hizmet Bölgeleri Müdür Yardımcısı Levent Meriçli’nin tutuklanmasına karar verdi. 1. Bölge Bakım Servisi. Üstyapı Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, 1 İnşaat Müdürü Bölge Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, Yol Müdürü Burhan Ortancil, mühendisler Tevfik Baran Önder, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya suç duyurusunda bulunarak hareketi durdurma kararı aldı.

Soruşturmanın açılması için seçilen bilirkişiler aleyhine yaptıkları dosyanın sonucunu ve son görevlerinin neler olduğunu öğrenmek için Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına bir tutanak yazılmasına karar veren mahkeme, davayı 11 Ocak’a erteledi. 2023.

Öte yandan duruşma öncesi Bulvar Yolu Santral Işıklar’da toplanan grup, ellerinde pankartlarla slogan atarak Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne geldi.

Kazada oğlu ve eşi hayatını kaybeden Mısra Öz, mahkeme huzurundaki ifadesinde ailelerle birlikte adalet aramaya devam edeceğini söyledi.

Öz, davaya 9 yeni sanığın eklenmesiyle davanın aileler için yeniden açıldığını doğruladı.

Uzunköprü-İstanbul treninin 8 Temmuz 2018’de Çorlu yakınlarında bazı vagonların devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetti, 340 kişi yaralandı.

Bu kararda sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk’un “taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi. “aslında kazada kusurlu”.

9 Eylül’de Çorlu’da meydana gelen tren kazası kapsamında Çorlu Emniyet Müdürlüğü’ne gelen bilirkişi raporları ve değerlendirmeler sonucunda soruşturmanın genişletilmesine karar verildi. Nihat Aslan, Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı. Bölgeler Levent Meriçli, Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, 1.Bölge Bakım Servis Müdürü Levent Kaytan, Bölge 1 Üstyapı Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, Yol Müdürü Burhan Ortancil, mühendisler Parlak ve Kubilay Başkaya Çorlu Yargıtay’da.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın