medyauzmani.com
Tebbun: Cezayirli devrimciler Fransız sömürgeciliğine karşı kazandı – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

Tebbun: Cezayirli devrimciler Fransız sömürgeciliğine karşı kazandı – Fikirler – fikirler.net.tr

Cumhurbaşkanı Tebbun, 1 Kasım 1954’te başlayan sözde Bağımsızlık Devrimi’nin 68. yıl dönümü anma töreninde bir konuşma yaptı.

Cezayir halkının sömürgeciliğe ve bağlantısız bir askeri güce karşı sürekli bir savaş verdiğini vurgulayan Tebbun, şunları kaydetti: “Cezayirli devrimciler, Fransız sömürgecilerinin tüm baskılarını kazandılar. Devrimciler, tüm dünyayı zulme tutuşturan sömürgenin tüm çabalarına son verdiler. 7 yıldan fazla süren bu şekilde, özgürlük ve haysiyet ilkelerini koruyarak savundular. öldürmek ya da kendini feda etmekle savaşmak.” dedi.

Tebbun halkı tebrik ederek, sergilenen büyük gösteriler nedeniyle Cezayir’in özgürlük ve bağımsızlık bayrağının havada dalgalandığını gösterdi.

Cezayir haber ajansı APS’nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Tebboune ve beraberindeki heyet başkentteydi. “Şehit Ofisi”anma törenine katıldı.

Tebbun burada sessizce durarak hayatını kaybedenlerin anısına Fatiha okudu.

Fransız sömürgeciliğinin Afrika’daki en yeni ve en kanlı örneği olan Cezayir, 1954’te bağımsızlık mücadelesine başladı.

Cezayir, bu uğurda çok para ödeyen ve 8 yıl boyunca özgürlük için savaşan ülkelerden biri olmasına rağmen Fransa’nın yaşadığı en büyük acı “”siyah renk” tarihe yazıldı.

Ülkedeki acımasız savaş yıllarında yaklaşık 1,5 milyon Cezayirli hayatını kaybetti ve milyonlarca insan evsiz kaldı.

Cezayir’deki Fransız sömürge yönetimi, 132 yıllık egemenliğin ardından 5 Temmuz 1962’de sona erdi.

Cezayir makamlarına göre Fransa, bölgeye olan inançları nedeniyle öldürülen 5 milyondan fazla insanı, ülkenin zenginliğini ele geçirmeye ve ülkesini yok etmeye çalışırken terk etti.

Cezayir’deki Fransız sömürgeciliği suçu, iki ülke arasındaki ilişkileri yıllar içinde etkileyen en önemli konulardan biridir.

Cezayir, ilişkilerin tam istikrarının sorunun çözümü olduğunu söylese de, Fransa sorunu görmezden gelmeye devam ediyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın