https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Taksiciler SGK primlerini kendileri mi beyan etmeli? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Taksiciler SGK primlerini kendileri mi beyan etmeli?

Taksiciler SGK primlerini kendileri mi beyan etmeli?

Gerçek bir vergi mükellefi taksici müşterim var. Biri emekli diğeri emekli olmayan iki sürücü var. Bu kişiler için SGK bildirimlerini nasıl yapabilirim?

Ticari taksi şoförlerinin sigortası (Ek 6) 6111 sayılı Kanunun 51 inci maddesi ile Kanuna eklenen Ek 6 ncı madde ile 1/3/2011 tarihinden itibaren ticari taksi, minibüs ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışan bir veya birden fazla işçi Part-time sözleşme imzalanabilir. Ayda 10 günden az çalışan çalışanlara ise sigorta primlerini kendilerinin ödeme imkanı sağlanmaktadır.

Bu sigortalılar 5510 sayılı Kanuna göre hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılırlar.

Hizmet akdinin şartları Serbest çalışmamak (çiftçilik dahil) ve devlet memuru olarak çalışmak İsteğe bağlı sigortalı olmamak Banka fonlarına bağlı olarak çalışmamak Gelir veya emeklilik maaşı almamak 18 yaşını doldurmamak.

Başvuru formu Bu sigorta branşına dahil olmak isteyenlerin, SGK internet sitesinde örneği bulunan, meslek odası veya araç sahibinin ait olduğu meslek kooperatifleri Toplu taşıma, araç sahibi ile sürücü arasında. Kısmi süreli iş sözleşmesinin imzalanması ile birlikte sürücülük mesleğini icra edecekleri Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüklerine/Merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

İşe alım bildirimleri, transit araç sahibinin izni ve ait olduğu odanın onayı olmadan işleme alınmayacaktır.

Ay içinde birden fazla toplu taşıma aracı sahibi ile çalışmanız veya yeni bir toplu taşıma aracı sahibi ile çalışmaya başlamanız durumunda, her bir araç sahibi ile imzalanan kısmi süreli iş sözleşmelerinin de SGK’ya ibraz edilmesi gerekmektedir. . Bu sigortalılara tanınan haklar, 5510 sayılı Kanun uyarınca gerekli şartları taşımaları halinde maluliyet ve yaşlılık aylığı, vefatları halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı, ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlık sigortasının sağladığı sağlık yardımlarından yararlanır. 2021 yılı prim işlemleri için sigortalıların ödeyeceği aylık prim tutarı Ek 6; Sigorta primine esas günlük kazanç tutarının 28 katından fazla olarak hesaplanır.

Prim kazancının hesaplanacağı gün sayısı her yıl 1 puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında belirlenecektir.

Buna göre 2021 yılı için kazancını beyan eden kişi asgari ücretin üzerinde prime tabi olacak.

Ek 6 sigortalısının ödeyeceği aylık prim tutarı 3.577,50 TL x %32,5 x 28 ÷ 30 = 1.085,18 TL’dir. Bu aralıktaki sigortalı %3 işsizlik primi ödeyerek işsizlik sigortası yaptırmak isterse aylık ödemesi gereken prim tutarı 3.577,50 TL x %35,5 x 28 ÷ 30 = 1.185,35 TL’dir.


Kaynak: ismmo
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya tüzel kişiler tarafından kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu tutulamaz. resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın