medyauzmani.com
‘Süper X’ programını başlatın – Özgün Fikirler

‘Süper X’ programını başlatın

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’ı fikrini değiştirerek eski haline getirmek istediğini açıkladıktan sonra plana dair yeni bilgiler ortaya çıktı. Musk, Nisan ayında sosyal medya platformuna 44 milyar dolarlık yatırım yaptı ve taraflar el sıkıştı.

Ancak dünyanın en zengin adamı, Twitter’daki bot ve spam sorunlarını gerekçe göstererek teklifini Mayıs ayında askıya aldı ve Temmuz ayında bu satın almayı durdurdu. Ardından, Twitter yöneticileri orijinal anlaşmanın şartlarını uygulamak için Musk’a dava açtı.

SEÇMENLER YÜZDE 30’DAN AZ OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ

The New York Times’a konuyla ilgili bilgi veren üç farklı kaynak, Twitter’ın nihayet bu hafta açıklanmasından haftalar önce Elon Musk’ın ekibinin yeni bir fikir sunduğunu söyledi. Bu nedenle Musk, 44 milyar dolarlık ilk tekliften yüzde 30 daha az para teklif etti. Bu 31 milyar dolara tekabül ediyor.

39 MİLYAR DOLAR OLDU AMA YAPILMIŞTI

Ancak teklif onaylanmayınca Musk geçen hafta yatırımını 39,2 milyar dolara çıkardı. Bu teklif kabul edilmediği için müzakerelerde ilerleme sağlanamadı.

Musk daha sonra bu hafta SEC’e satın alma işlemini tamamlama niyetini bildiren bir mektup gönderdi. Salı günü yayınlanan bir açıklamada Twitter, hisse başına 54,20 dolar olan önceki kazancının revize edilmemesi gerektiğini de söyledi.

PARÇALAR ZOR OLUYOR

Elon Musk’ın son SEC mektubu yayınlanmadan önce Twitter hisseleri 42.95 dolardan işlem görüyordu. Hisseler, Salı günü 52 doların üzerinde işlem gördükten sonra dün 51.30 dolara düştü.

Dün sonu itibariyle Twitter’ın piyasa değeri 39.3 milyar dolardı.

Ayrıca Elon Musk’ın satın alma fiyatına ek olarak Twitter’ı X adlı ‘süper uygulama’nın bir parçası haline getirme planı da önemli bir ilgi konusu haline geldi. Elon Musk, Twitter’da varlığını duyurdu “Twitter’ın satın alınması, ‘herhangi bir uygulama’ X’in geliştirilmesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak” dedi.

Elon Musk, x.com’u 1999’da çevrimiçi bir banka olarak başlattı. Platform daha sonra PayPal’ı oluşturmak için başka bir şirketle birleştirildi. 2017’de Musk, X.com’u açıklanmayan bir miktar karşılığında PayPal’dan satın aldı.

SÜPER UYGULAMA ADI X YÜKLEMEK İSTİYORUM

Musk, Twitter’ı satın almasını tamamlamak için bu yıl 3 farklı şirket kurdu. Üç şirketin de isimleri X Holdings’in varyasyonlarıydı. Musk’ın Space X ve Tesla da dahil olmak üzere tüm projelerini X adlı tek bir çatı şirket altında toplamak istediği haberi daha önce ABD gazetesinde yayınlanmıştı.

içeri ‘her şey olacak’ Bu noktada en gelişmiş yazılım olacak X’in nelere sahip olacağını kimse bilemez. Gelişmiş yazılım, genellikle farklı işlevlerin tek bir programda toplandığı anlamına gelir.

MUSK ÇİN’İ ALIYOR mesela

Elon Musk, gelişmiş yazılımın faydalarının bir örneği olarak sıklıkla Çin’den bahseder. Musk, Nisan ayında podcast’inde “ABD’nin yüksek kaliteli bir uygulamaya ihtiyacı var. Twitter’ı değiştirmek veya sıfırdan yeni bir şey yaratmak gerekiyor. Çin’deyseniz neredeyse her zaman WeChat’tesiniz. WeChat’te her şey var. Twitter, PayPal ve çok daha fazlası tek bir pakette toplandı. iyi bir arayüzle. Yurtdışında böyle bir şey yok. Çin’e.” dedi.

TWITTER KULLANICILARI 1 MİLYARDAN FAZLA OLABİLİR

Mayıs ayında Twitter çalışanlarıyla yaptığı toplantıda konuşan Musk, WeChat örneğini verdi. “WeChat çok kullanışlı ve günlük hayatı kolaylaştırıyor. Buna Twitter’da yaklaşabilirsek harika olur. Dolayısıyla Twitter kullanıcı sayısı 200 milyondan 1 milyara çıkabilir.

Satın alma başarılı bir şekilde tamamlanırsa Elon Musk’ın Twitter’ı nasıl en popüler WeChat uygulamasına dönüştüreceği henüz belli değil. Ancak Twitter’ın devam eden davası kapsamında yayınlanan kısa mesajlar konuya farklı bir bakış açısı getirdi.

DOGECOIN hisselerinin MAHKEME’deki görüşleri

Elon Musk’ın Twitter CEO’su Parag Agrawal ile yaptığı yazışma, sosyal medyayı blok zinciri tabanlı bir platforma dönüştürme niyetini ortaya koydu. Musk’ın mahkeme belgelerinde sunduğu teklife göre, kullanıcıların Twitter’daki her bir paylaşım için minimum 0,1 Dogecoin ödemesi gerekecekti. Bu nedenle platformdaki bot hesapları temizlenebilir. Ancak bu fikir Agrawal tarafından kabul edilmedi. Musk daha sonra bu fikrin şu anda uygulanabilir olmadığını itiraf etti.

TAKSİ VE GIDA YENİDEN KONUŞUYOR

Dolayısıyla Musk’ın kafasındaki X vizyonu, finansal medya ve çeşitli ödeme yöntemlerinin entegrasyonunu da içeriyor. Musk’ın örnek olarak bahsettiği WeChat sayesinde bugün Çin’in hemen her yerinde telefonunuzla ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca WeChat üzerinden yemek ve taksi siparişleri de verilmektedir. WeChat’in yaklaşık 1,3 milyar kullanıcısı var.

Musk, Twitter’daki son sözlerinde Twitter’ın X vizyonunun gerçekleşmesini 3-5 yıl hızlandıracağını vurguladı.

kaynak: HABERTÜRK

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın