medyauzmani.com
Sümbül çiçeklerinin bakımı nasıl yapılır, nasıl çoğaltılır? – Özgün Fikirler

Sümbül çiçeklerinin bakımı nasıl yapılır, nasıl çoğaltılır?

Sümbül bitkisi doğu Akdeniz orijinli soğanlı bir bitkidir. Çiçekleri uzun ömürlü ve kokuludur. Bu nedenle genellikle evde yetiştirilir. Bu yazıda sümbül bakımını ve nasıl çoğaltılacağını açıklıyoruz.

Sümbül çiçeklerine nasıl bakıyorsunuz?

Sümbül çiçeği doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz, dolaylı ışık onun için yeterlidir. Sümbül çiçeğinin pencere önüne yerleştirilmesine gerek yoktur. Zambaklar bile aşırı sıcağı ve aşırı soğuğu sevmezler. Kışın ortam sıcaklığı 15 derecenin altına düşmemelidir. Ortam sıcak olmalı. Rüzgar gibi hava akımlarından çok etkilenen bir bitkidir. Akıntı olmayan bir yerde muhafaza edilmelidir. Çok sıcak olmayan ve güneş almayan gölgeli bir alanda zambak yetiştirebilirsiniz.

Sümbül çiçeği bakımında dikkat edilmesi gereken konulardan biri de çiçeğin sulanmasıyla ilgili püf noktalarıdır. Sümbül yaz kış susuz bırakılmamalıdır. Yaz aylarında haftada en az iki kez sulanmalıdır. Bitki saksısına eşit miktarda su dökülmeli, toprakta kuru alan bırakılmamalıdır. Sulamadan sonra bitki saksı dibinde su kalmamalıdır. Ayrıca bitki çok az veya çok sulanmamalı; Sulama her zaman aynı miktarda yapılmalıdır. Sümbül çiçeğine verilen su oda sıcaklığından daha sıcak veya daha soğuk olmamalıdır. Ayrıca sümbül, toprağının daima nemli kalmasını isteyen bir çiçektir. Susuz kalmamalısın.

Sümbül çiçeği üreme

Bir sümbül çiçeği nasıl yayılır?

Sümbül çiçeği bakımı ile ilgili püf noktaları arasında çiçek yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekenler yer almaktadır. Bir sümbül çiçeğini iki şekilde çoğaltabilirsiniz. İlk yöntem kök yönetimidir. Sümbül çiçeğini köklerinden ayırarak çiçek uzantılarını başka bir saksıya nakledebilirsiniz. Bunun için çiçeklerin solmasını beklemeli ve solmuş çiçekleri budamalı/kesmelisiniz. Ayrıca sümbül soğanının kendi boyutunun 2-3 katı derinliğe kadar toprağa dikilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Bu, bir sümbül çiçeği yaymanın en basit ve en hızlı yoludur.

Bir sümbül çiçeği bakımı nasıl

Bir sümbül çiçeğini çoğaltmanın başka bir yöntemi de tohumlarla çoğaltmadır. Ancak, bu uzun bir yoldur. İyi ve eksiksiz bakıma rağmen, zambakların çiçek açması en az 3 yıl sürer. Tohum ekmek için en uygun zaman yaz sonu, yani Ağustos ayının son günleridir. Bunun nedeni tohumların çimlenebilmesi için serin bir ortama ihtiyaç duymasıdır. Tohumlar toprağın yaklaşık bir santimetre altına gömülmeli ve can suyu vermelidir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın