medyauzmani.com
Sümbül çiçeğinin hikayesi ve anlamı. – Özgün Fikirler

Sümbül çiçeğinin hikayesi ve anlamı.

Sümbül çiçeği sembolizmi
Sümbül çiçeği adının çok ilginç bir anlamı var. Yunan mitolojisinde güneş tanrısı Apollon ve batı rüzgarlarının tanrısı Zephyr, genç bir çocuğun duyguları için rekabet eder. Bir noktada Apollo, Hyacinthos’a diski nasıl atacağını öğretti ve Zephyr o kadar sinirlendi ki rüzgar Apollo’nun yönünde eserek diskin Hyacinthus’a doğru dönmesine ve onu öldürmesine neden oldu. Kalbi kırılan Apollo, dökülen kandan bir çiçeğin çıktığını fark eder ve çocuğun onuruna bir sümbül çiçeği adını verir. Sümbül çiçeğinin bu sembolü tarih boyunca oldukça belirgin kalmıştır.

Renkler ve şekiller
Zambak kokusunu alabiliyorsan, bahar olduğunu biliyorsun. Ferahlatıcı kokuları ve renkleri kışı evinizden uzak tutacak. Beyaz, kırmızı, sarı, pembe, mor, turuncu, yeşil veya rengarenk zambaklar çiçekçide sizleri bekliyor.

safir renk anlamları
Tek anlamı olan birçok çiçek vardır, ancak sümbüllerin rengine göre birçok anlamı vardır… ve birçok farklı renk türü vardır. İşte safir renginin farklı renkleri ve anlamları:

Sarı sümbül çiçeğinin anlamı nedir?
Bir kez daha birine sarı gül verirken dikkatli olun! Kıskançlığı sembolize eder ve birine yanlış mesaj göndermek istemezsiniz. Ancak kırmızı zambaklar gibi, evinizi dekore etmek için bir buket sarı zambak kolayca kullanılabilir.

Sarı bip kıskançlığı temsil eder. Bunları kime verdiğinize dikkat edin, yanlış anlaşılmak istemezsiniz!

Kırmızı safir neyi sembolize eder?
Kırmızı, oyun zamanını simgeleyen eğlenceli ve canlı bir renktir. Aşk, romantizm ve sevgiyi ifade etmek için de kullanılabilir. Kırmızı zambaklar genellikle romantik bir jest olarak verilmese de bu çiçekleri herhangi bir ortamı süslemek için kullanabilirsiniz.

Kırmızı bip, oyun süresini veya eğlenceyi temsil eder. Önemli bir spor etkinliğinde yarışan bir atlet için küçük bir sürpriz için mükemmel!

Beyaz safir neyi sembolize eder?
Beyaz safir masumiyeti ve saflığı temsil eder. Ayrıca dini çağrışımları da vardır, bu da birine beyaz sümbül vermenin onlar için dua ettiğiniz anlamına geldiğini düşündüğünüzde mantıklıdır.

Beyaz safir, sevdikleriniz için genel güzelliği veya duayı temsil eder.

Mor sümbül çiçeği neyi simgeliyor?
Mor sümbül genellikle kraliyet ve maneviyatı simgelemek için kullanılır. Zambaklar aynı zamanda üzüntüyü ve ara sıra bağışlamayı da sembolize edebildiğinden, mor zambak sadece saygınızı değil aynı zamanda minnettarlığınızı da hak eden birine vermek için iyi bir çiçektir.

Mor zambaklar af dilemek veya derin pişmanlığı sembolize etmek için verilebilir.

mavi başak ne demek?
Sümbül çiçeğinin renginin sabitliği ve samimiyeti temsil ettiği söylenir.

sembolizm
Çiçek, güneş tanrısı Apollon’un çiçeğidir ve güç ve gururun yanı sıra barış, sadakat ve güzelliğin sembolüdür. Zambaklar genellikle Hıristiyan kiliselerinde mutluluk ve sevginin sembolü olarak bulunur.

Sümbül çiçeği neyi simgeliyor?
Her çiçeğin kendine özgü bir anlamı vardır ve safir çiçeği de bir istisna değildir. Harika görünümü ve güçlü kokusu ile sümbül, sevdiklerinize olan sevginizin bir sembolü olarak güzel çiçeklerdir, sümbülleri düşünebilirsiniz.

Çok hızlı değil! Bu bitkiler kıskançlığın simgesi olarak bilinir, bu yüzden bu çiçekten uzak durmak isteyebilirsiniz. Bu sembolün kökeni bilinmemekle birlikte sümbül çiçeğinin anlamı karmaşıktır. Sarı sümbül çiçekleri hediye ederken özellikle dikkatli olmalısınız – bu, birinin başarısını kıskandığınızı gösterebilir.

Bununla birlikte, zambaklar üzüntü veya yakınlığı sembolize etmek için de kullanılabilir ve bu da onları cenaze düzenlemeleri için iyi bir seçim haline getirir. Eski Victorialılar ayrıca zambakın atletik aktivitenin bir sembolü olduğuna inanıyorlardı, bu nedenle bu ortamda tören buketi olarak da faydalı olabilir. Genel olarak, zambaklar en popüler kesme çiçek değildir. Safirlerin bazı renklerine bakalım.

köken
Sümbül 1560 civarında Türkiye, Suriye ve Lübnan’dan Avrupa’ya geldi, ancak sadece birkaç yüzyıl önce herkes bundan keyif aldı. 17. ve 18. yüzyıllarda zambaklar o kadar özeldi ki, sadece birkaç zengin bitki sever onları seralarında tuttu.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın