medyauzmani.com
Stres giderici yiyecekler nelerdir, stres giderici yiyecekler nelerdir? – Özgün Fikirler

Stres giderici yiyecekler nelerdir, stres giderici yiyecekler nelerdir?

Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde stresten uzak tutulamaz. Stres sadece kısa vadede vücudumuzu olumsuz etkilemekle kalmaz, uzun vadede çeşitli hastalıklara neden olabilir. Stresin yol açtığı sorunlar arasında baş ağrısı, iştahsızlık, uykusuzluk, kalp hastalığı, tansiyon sorunları, bağışıklık sistemi yetersizliği gibi sorunlar ön plana çıkıyor. Düzenli fiziksel aktivite, yeterli su tüketimi ve sağlıklı beslenme stresle baş etmede büyük önem taşır. Sağlıklı beslenmemize stres azaltıcı besinleri ekleyerek vücudumuzun stresle başa çıkmasına destek olabiliriz. İşte sizin için derlediğimiz strese iyi gelen 15 yiyecek.

Strese iyi gelen yiyecekler

enginar

Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak dostu olan enginar, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayarak stres azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca vücudun sağlıklı bir stres tepkisine sahip olmasına yardımcı olan potasyum, magnezyum ve C vitamini içerir.

bir yumurta

beyaz yumurta

En sağlıklı protein kaynaklarından biri olan yumurta, stres dostu gıdalar denilince akla gelen bir diğer seçenek. Zengin besin içeriği ve özellikle kolin içeriği sayesinde beyin sağlığını stresten korur.

çöp

İşkembe çorbası bağışıklık sistemini güçlendirir

Çeşitli B vitaminleri içeriği sayesinde, akşamdan kalmalar stresi kontrol etmede önemli bir yere sahiptir. Dopamin ve serotonin hormonlarının üretimini artırarak kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayarak stres düzeyini azaltır.

yağlı balık

Fırında somon tarifi

Özellikle omega-3 açısından zengin olan ton balığı ve somon, vücudun stresle başa çıkma yeteneğine önemli ölçüde katkıda bulunur. Kişiyi depresyon ve anksiyete problemlerinden korurlar.

Sofralarınızdaki Kuzey Deniz Yıldızı: Izgara Somon Tarifi

İstiridyeler

İstiridyeler

Deniz ürünleri, stresle mücadele için önemli olan çeşitli hormonların salgılanmasını sağlar. Böylece stres düzeyini azaltarak bir nevi antidepresan ilaç etkisi gösterirler.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak, yüksek kükürt ve antioksidan içeriği sayesinde stresle savaşır. Aynı zamanda, araştırmalar sarımsağın anksiyete ve depresyon semptomlarını iyileştirmeye katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

ay çekirdeği

Ayçiçeği tohumlarında strese iyi gelen besinler

Yüksek bir E vitamini kaynağı olan ayçiçeği tohumları aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve ruh sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Ayrıca selenyum, çinko, magnezyum, manganez ve B vitaminleri gibi stres azaltıcı değerli besinler içerir.

Brokoli

brokoli faydaları

Folik asit, magnezyum ve C vitamini sayesinde brokoli ruh sağlığımızı depresyondan korur. Brokoliyi sevmek için pek çok neden var: İşte brokolinin faydaları

maydanoz

Strese iyi gelen besinler maydanoz

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan maydanoz, zihinsel sağlıkla ilgili hastalıkların görülme sıklığını azaltır. Ayrıca içeriği sayesinde stres azaltıcı etkiye sahiptir.

nohut

nohutlu et tabağı

Nohut, stres azaltıcı olarak adlandırılabilecek potasyum, çinko, bakır, selenyum ve B vitaminleri gibi bileşenlerin bir kaynağıdır ve vücudun strese adaptasyonunda önemli rol oynar. Bitki kaynaklı bir protein olan nohut, içerdiği protein sayesinde beyin sağlığını korur ve zihinsel performansı artırır.

En sevdiğimiz sulu yemeklerden biri olan etli humus

Yabanmersini

Yabanmersini

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde yaban mersini, stres azaltan besinler arasında bir diğer seçenektir. Sadece kişinin kendini iyi hissetmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda stres sonucu beyin hücrelerinin zarar görmesinin önlenmesine de yardımcı olur.

un

Tahin stresine fayda sağlayan yiyecekler

Susam tohumlarından elde edilen tahin, güçlü bir amino asit L-triptofan kaynağıdır. Bu amino asit sayesinde kişinin ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

tatlı patates

Tatlı patates strese iyi gelir

Değerli bir karbonhidrat kaynağı olan tatlı patatesler, bir stres hormonu olan kortizol düzeylerini düşürür. Böylece insanı oluşabilecek kronik stresten korur.

Matcha çayı (toz veya toz)

Stres için Matcha çayı gıdalar

Matcha tozundaki amino asit L-theanine sayesinde strese faydalı besinler arasında önemli bir yer tutar. İçeriği sayesinde beyin hücrelerini stresten korur. Matcha tozunu çaya veya tariflere ekleyerek de alabilirsiniz.

Papatya çayı

Papatya çayı

Bu yiyeceklere ek olarak güçlü bir içecek önerelim. Papatya çayı içerisindeki uçucu yağlar sayesinde aroması ile insanı rahatlatır. Antioksidan içeriği sayesinde beyin hücrelerinin sağlıklı çalışmasını destekleyerek stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Her yaş grubuna uygun olan papatya çayı özellikle yatmadan bir veya iki saat önce tüketmek uykuya rahatlatıcı bir geçiş sağlayacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın