medyauzmani.com
SPK Başkanı Gönül’den Borsa İstanbul açıklaması – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

SPK Başkanı Gönül’den Borsa İstanbul açıklaması – Fikirler – fikirler.net.tr

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, “Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetlerinin piyasa değeri 2021 yılsonuna göre yüzde 113 artarak 1,9 trilyon TL’ye ulaştı.” dedi.

2. Finansın Geleceği Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada Gönül, çok parası olan insan sayısındaki artışın ve birçok şirketin halka açılıp sermaye piyasalarında para kazanmaya çalıştığının çok önemli iki konu olduğunu söyledi. gelişmeler. Sermaye piyasaları hakkında.

Borsa İstanbul’da satılan hisselerin piyasa değerinin 2021 yılsonuna göre yüzde 113 artarak 1,9 trilyon TL’ye ulaştığını belirten Gönül, 2019 sonunda 1,2 milyon olan ortak sayısının 2,8 milyon olduğunu söyledi. bugün. .

Gönül, bugün yatırımcı sayısının geçen yılsonuna göre 430 bin arttığını belirterek, borsada satılan hisselerin yüzde 37’den fazlasının yerli parası olanların elinde olduğunu söyledi.

Menkul kıymetler, işletme fonları, gayrimenkul ve alım satım fonlarının büyümesinin 560 milyar TL’yi aştığını belirten Gönül, şöyle devam etti:

“Yatırım fonlarına katılmak üzere sertifika yerleştirerek kurumsal yönetimin faydalarından yararlanan yatırımcı sayısı yaklaşık 3.4 milyon. Emeklilik yatırım fonlarının değeri de 365 milyar TL’yi aştı. işbirliklerinin önünde 2022 başından itibaren 30 şirketi halka arz ederek 12,7 milyar liralık kaynak sağladık. Doğrudan yatırımlardaki bu artış, gelişmiş ülke sermaye piyasaları ile aynı yolda olduğumuzu gösteriyor.

Gönül, Türkiye’nin kalkınmasına destek olacak yeni fonların sağlanmasında büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi. “İşletme yatırımlarının büyümesi 2021 yıl sonuna göre yüzde 52 artarak 25 milyar TL’nin üzerinde. Aynı zamanda işletme yatırımlarının piyasa değeri 6 milyar TL’yi aştı. Gayrimenkul fonları ve finansal tröstlerin ekonomik büyümesi Geçen yıl sonunda 103 milyar TL olan şimdi 160 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bu gelişmeler ana pazarlarımızda geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.” dedi.

SPK Başkanı Gönül, teknolojinin gelişmesi, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile mücadeleden kaynaklanan verimlilik artışının finansal piyasaların geleceğini şekillendirmede önemli olacağını doğruladı.

Blockchain teknolojisinin finansal piyasalarda yeni nesil yapıların oluşmasına yardımcı olarak verimliliği ve kolaylığı artırma potansiyeline sahip olduğunu anlatan Gönül, bunun düzenleyiciler, finansal piyasa kuruluşları ve teknoloji geliştiriciler arasında güçlü bir işbirliği gerektirdiğini söyledi.

Finansal teknolojilerin piyasaların gelişimine katkı sağladığını anlatan Gönül, kripto varlıkları gibi riskler hakkında insanları bilgilendirmenin önemine dikkat çekti.

Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Gönül, istikrara katkı sağlayacak mali yardımları yaygınlaştırma çabalarından bahsetti.

“Sigorta sektörü büyüyebilir”

Sigortacılık ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, Türkiye’nin en önemli yapı taşlarından biri olan üretime, yatırıma ve istihdama destek vermeye devam ederek ülke ekonomisine destek olmaya devam edeceğini söyledi. Ekonomi Modeli, garanti veren ve para kazandıran bir işletmedir.

Eroğlu, SEDDK’nın sigortalı ve katılımcıların hak ve menfaatlerini korumak, sağlıklı rekabeti tesis etmek, sigortacılığı yaygınlaştırmak, daha iyi yönetim ve piyasa denetimi ve öngörülebilirlik, istikrar ve yenilikçilik gibi temel değerleri olan teknoloji hedefiyle faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

SEDDK Başkanı Eroğlu da sektörün büyüme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. “Her 5 evden dördünde konut sigortası yok ve her dört arabadan 3’ünde otomobil sigortası yok.” Ayrıca bu evlerin yarısının DASK sigortası, şirketlerin yarısının yangın sigortası yok. kelimeleri kullandı.

200.000.000.000.000 kişiye istihdam sağlayan Türk sigorta şirketleri ve emeklilik şirketlerinin fonları koruduğunu ve sağladıkları garantilerle devam etmelerini sağladığını anlatan Eroğlu, hızlı, işbirlikçi ve istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Sektörün gelişmesinde ve büyümesinde paydaşlarla birlikte strateji.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın