medyauzmani.com
Site yönetim kurulu başkanına ödenen huzur hakkı üzerinden gelir vergisi kesilir mi? – Özgün Fikirler

Site yönetim kurulu başkanına ödenen huzur hakkı üzerinden gelir vergisi kesilir mi?

Site başkanına ödenen huzur hakkı Muh-Sgk’ye bildirilip gelir vergisi kesintisi yolu ile vergi dairesine ödenmeli midir?

Evet, aile brüt değeri (DV) düşülür.

Limited ortak şirketin müdürü şirketten huzur hakkı almakta, şirket müdürü de SGK 4/a ile özel bir üniversitede okutman olarak çalışmaktadır. 4/b taksidi ödenmemişti ve muhtasar beyannamede 014 tip kodlu huzur ücretini SGK’dan muaf olarak bildiriyorduk. Huzur hakkı SGK primine tabi olmadığı için aylık Muh-Sgk 1003B ihbarnamesi gönderilmeyecektir. MUH-SGK 1003B’ye baktığımızda 014 tipinde bir kodu ve SGK’dan istisna sekmeleri vardır. Yoksa huzur hakkı ödemelerini SGK’dan istisna olarak mı beyan etmemiz gerekiyor?

014 kodunu ve muaf tutulan SGK sekmesini belirtmeniz gerekmektedir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın