https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkete gider yazabilir mi? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkete gider yazabilir mi?

Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkete gider yazabilir mi?

Anonim şirket ortakları, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin giderleri ile şirketlerin mal varlığına kayıtlı olmayan taşıtlar ile kendilerine ait taşıtların bedellerini belgelerini ibraz etmek suretiyle bir vesikadan tahsil edebilirler. şirket? Bu belgelerin kayıtlarının muhasebe durumu nedir? Bu kişilerin şirketteki çalışmaları ile ilgili giderlerinin şirket tarafından karşılanması konusunda Vergi Usul Kanunu ve TTK açısından durumları hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Aktif kaydı yapılmayan ve kiraya verilmeyen araçların giderleri şirket kayıtlarına girmez.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinde belirtilen giderler şirket adına fatura ve belge düzenlenmesi kaydıyla ticari kazanç olarak ödenir.

Araç kiralama işlemleri ile meşgul olan firmamız, satın alan firmaya HGS kullanımını ve araçlarda yapılan harcamaları gösteren fatura kesmektedir. Giderler nasıl yansıtılmalıdır?

Yansıtılan giderler %18 KDV ile faturalandırılır. Fatura 649 hesaba kaydedilir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

Beklenen gelir vergisi genel tablosu yayımlandı. Yeni Gelir Vergisi Tarifesi, Binek Araç Harcamalarına Kısıtlama…

Dacia Dokker araçları binek araç ücret limitine tabi midir?

Binek otomobil harcama kısıtlamaları serbest meslek sahipleri için geçerli midir?

Yük dağıtım işimizde kullandığımız tüm binek araç giderlerini gider yazabilir miyiz?

Binek araç masrafları ve iş kabusları bitmek bilmiyor!

Ne kadar park ve feribot gideri gider yazılabilir?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın