medyauzmani.com
Şirket misafirleri için şirket adına kiralanan misafirhane için stopaj ödenecek mi? – Özgün Fikirler

Şirket misafirleri için şirket adına kiralanan misafirhane için stopaj ödenecek mi?

Firmamız şehir dışından gelecek misafirlerinin veya ihtiyacı olan personellerinin konaklaması amacı ile vergi mükellefi olmayan şahıstan konut kiralamıştır. Bu işlemi nasıl giderleştirebiliriz? stopaj tevkifatı yapmak gerekir mi?

Brüt kira üzerinde % 20 GV stopajı yapılacak. Net tutar mal sahibin banka hesabına yatırılacak. Brüt kira bedeli kullanım amacına göre 740, 760, 770 hesaplara kaydedilir.

 

Örnek:

Brüt Kira: 12.500 TL (10.000 / 0,80) (Gider yazılacak)

Stopaj: 2.500 (MUHSGK ile beyan edilecek)

Net Kira: 10.000 TL (Mülk sahibine ödenecek)

KİRA HESAPLAMA
Türü %  Tutar 
NET KİRA     10.000,00 ₺
BRÜT KİRA (NET KİRA / 0,80)     12.500,00 ₺
STOPAJ 20%       2.500,00 ₺

 

GERÇEK KİŞİDEN KİRALANAN GAYRİMENKUL MUHASEBE KAYDI ÖRNEĞİ
HESAP BORÇLU ALACAKLI
760 PAZARLAMA, SATIŞ VE DAĞ. GİDERLERİ   12.500,00
329 DİĞER TİCARİ BORÇLAR             10.000,00
360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR               2.500,00
           -Stopaj               2.500,00
TOPLAM  12.500,00             12.500,00

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın