medyauzmani.com
Şirket Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Açılır? İnfo Mail Açma – Özgün Fikirler

Şirket Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Açılır? İnfo Mail Açma

Bu yazıda şirket maili nasıl açılır, kurumsal mail adresi nasıl alınır, neler gereklidir, şirket maili açma maliyeti nedir, kurumsal mail giriş adresi neresidir, nasıl kullanılır,

info mail açma işleminden sonra bu kurumsal mailler Outlook veya Gmail gibi sistemlere veya Android ve iOS cihazlara  nasıl entegre edilir adım adım gösteriyor olacağım.

İşte şirket maili açma rehberi;

>> Neler Gerekli?
>> Maliyeti Nedir?
>> Şirket Maili Nasıl Açılır?
>> Domain ve Host Alma
>> cPanel’e Erişim
>> SSL Kurma
>> İnfo Mail Açma
>> İnfo Mail Giriş
>> Outlook Entegrasyonu [PC]
>> Outlook Entegrasyonu [Mobil]
>> Gmail Entegrasyonu [PC]
>> Gmail Entegrasyonu [Mobil]
>> Önemli Notlar
>> Sıkça Sorulan Sorular

[Alternatif] Şirket Maili Kurma Videolu Anlatım

Şirket maili açma işlemlerini aynı zamanda youtube’da da anlattım. Dilerseniz bu yazıma alternatif olarak altta yer alan videomu takip ederek de kurumsal mail açma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.


Şirket Maili Açma için Neler Gerekli?

Şirket maili açma işlemleri için neler gerekir, hemen açıklayayım;

İlk olarak [email protected] gibi bir kurumsal mail adresine sahip olabilmek için, @ işaretinden sonra gelen, yani istediginizisim.com adresine, ki bu bir domain adresidir, sahip olmanız gerekli.

Yani mail adresinizin @ işaretinden sonra gelecek olan uzantısı ne olacaksa, o uzantıyı, yani domain adresini almanız gerekli.

İkinci olarak ise, [email protected] adresi üzerinden yapacağınız mail yazışmalarının, yani gelen – giden tüm maillerin ve bu maillerin içerisinde yer alan tüm verilerin barındırılacağı bir hosting / sunucu hizmetine ihtiyacınız var.

Tüm ihtiyacınız bu ikisi.

Domain Nedir: Türkçesi alan adı olan domain, siteadresimiz.com, google.com veya youtube.com gibi web sitelerinin internetteki adresidir. Bu adres sadece size aittir.

Bir domain adresi aldığınızda, o domain adresi ile şirketiniz için veya kişisel kullanımız için bir web sitesi kurabilir (bkz: kişisel site kurulumu) ve aynı zamanda bu adresi kullanarak [email protected], [email protected], [email protected] gibi firma uzantılı ya da isim soyisim mail hesapları açabilirsiniz.

İster bir web sitesi kurma niyetinde olun, isterseniz de şirket mail açma, bir domaine sahip olmak bu işin temel ve olmazsa olmaz ilk adımı.

Hosting Nedir: Kısaca veri barındırma hizmetidir. Bir hosting hizmeti satın aldığınızda aslında sunucu kiralamış olursunuz. Sunuculara bir nevi güçlü bilgisayarlar da diyebiliriz. 

Bu sunucular 7/24 açık kalan ve böylece de sunucuda barındırdığınız veriler her ne ise bu verilerin de 7/24 tüm dünyadan erişilebilir olmasına olanak sağlayan güçlü donanım ve yazılımsal özelliklere sahip bilgisayar birimleridir.

İşte bizim de hosting hizmetine hem alacağımız kurumsal mail adreslerini canlı bir şekilde internet ortamında domain adresimizi yayına alarak dünya çapında aktif etmek, hem de açacağımız bu özel mail adreslerine gelen – giden tüm mailleri, yani yazışmaları ve bu maillerin içerisinde mail ile birlikte gönderilen dosyaları, resimleri vs. yani tüm mail verilerini barındırmak için ihtiyacımız oluyor.

Yani hosting hizmeti de domain gibi şirket maili açmak adına aslında zorunlu bir kalem.

Şirket Maili Açma Maliyeti Nedir?

Öncelikle en baştan belirteyim;

Domain ve Hosting ücretli hizmetlerdir ve bunlar olmazsa olmaz zorunlu maliyet kalemledir.

Ücretsiz kurumsal mail açma işlemi mümkün değil mi?

Değil.

Peki neden domain adresine bir ücret ödüyoruz?

Çünkü bunun dünya üzerinde üreticisi, hak sahibi ve satıcısı tek. Tek bir ana şirket. O da ücretli satıyor. Bildiğiniz monopoly yani. 

Tabi sadece .com değil, aynı zamanda .net – .org .co vs. gibi domain adreslerine de  sadece ücret ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.  Bunun başka alternatif yolu maalesef yok.

Peki Domain Maliyeti Ne Kadar?

Ancak ücretli de olsalar domain fiyatları aslında gayet ucuz.

Yıllık ortalama 15 Dolar ödeyerek bir domain adresi sahibi olabiliyorsunuz.

Peki neden hosting hizmetine bir ücret ödüyoruz?

Çünkü aynı kendimize bir ev kiralar gibi verilerimizi barındırmak için de bir sunucu kiralamak gerekiyor. Sunucular da oldukça yüksek maliyeti olan ve ciddi teknolojik alt yapı gerektiren cihazlar olduğu için, yani sunucuları hizmete sunmanın da ciddi bir maliyeti olduğu için bu hizmet hosting firmaları tarafından ücretli olarak sunuluyor.

Peki Hosting Maliyeti Ne Kadar?

Hosting maliyetleri de aslında gayet ucuz.

Yıllık ortalama 30 Dolar gibi bir ücret ödeyerek paylaşımlı bir sunucu kiralayabiliyorsunuz.

Önemli 1: Biz, yazımın devamında wpmavi okuyucularına özel indirim linki ile hem hosting paketini hem de domain adresini (ikisini birden) ilk yıl için 24 Dolar gibi bir fiyata alabiliyor olacağız. Devam eden yıllarda ise maliyet rakamları üstte bahsettiğim gibi domain için yıllık 15, hosting için ise yıllık 30 dolar olacaktır.

Tabi ki bahsettiğim bu wpmavi’ye özel indirim linki ile en başta uzun vadeli, yani örneğin 3 yıl gibi bir süre için alım yaparsanız, o zaman yıllık hosting maliyetiniz 15 Dolar gibi bir fiyata düşüyor.

Zaten bu fiyatlardan ayrıca ayrıntılı olarak altta, hosting ve domain satın alma başlığında bahsediyor olacağım.

Önemli 2: Tabi şimdi biz ana hedefte info mail açmak için hosting ve domain hizmeti satın alacağız ancak ;

Alacağımız bu hizmetleri kurumsal mail açmanın yanında aynı zamanda kendi web sitenizi kurmak için de kullanabilirsiniz. Zaten bir web sitesi kurmanın iki ana maliyet kalemi var; onlar da domain ve hosting.

Biz şirket maili açma amacıyla birazdan bu ikisine de sahip olacağımız için kendi web sitemizi de ek başka bir ücret ödemeden ayrıca kurabiliyoruz yani.

Eğer sizin de herhangi bir web siteniz yoksa, şirket maili açma işleminden sonra, yine şirket maili açtığımız domain adresi üzerine, yani istediğinizisim.com adresi üzerine kendi web sitenizi de benim Youtube kanalımda (bkz: wpmavi youtube) bulunan site kurma videolarımı, o videolarda da anlattığım hosting ve domain satın alma adımlarını direkt atlayarak takip edebilirsiniz. 

Özellikle de [email protected] gibi farklı uzantılı mail açma düşüncesinde olanlar, yani kendi isminin markasını oluşturan kişiler, özel mail adreslerine ek olarak kişisel site kurma yazımı da (yazı içerisinde videom da mevcut) takip edebilirler.

Şirket maili açma konusunda herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Bu yazımı dikkatlice takip ederek özel mail adresi alma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca altta anlattığım özel mail adresi alma işlemleri için herhangi bir noktada problem yaşarsanız, bu yazımın yorum kısmından yaşadığınız problemi detaylı yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımla birebir alakalı soruları mutlaka cevaplıyorum.

O zaman hazırsanız başlayalım!

Hosting ve Domain Satın Alma

1- İlk olarak buraya tıklayarak (indirimli link) hosting ve domain satın alacağımız Türkiye’nin en büyük hosting firmalarından birinin wpmavi takipçilerine özel indirimli hosting paketlerinin yer aldığı sayfasına gidiyoruz.

2- Bu sayfada karşımıza farklı özelliklere sahip 2 adet hosting paketi çıkıyor. Kurumsal mail alma işlemi için buradaki en ucuz paket olan Limitsiz Gümüş paket bizim işimizi fazlasıyla görecektir.

Şirket Maili Açma için Hosting Firması ve Hosting Türü Seçimi

Her iki hosting paketi ile de, özellikleri arasında yazmasa da, cPanel üzerinden sınırsız sayıda ve sınırsız kotayla farklı uzantılı mail adresi açma işlemlerini gerçekleştirebiliyor olacağız. ([email protected], info@istediğinizisim.com vs. gibi)

Bu iki paket arasındaki temel  fark, Gümüş paketin 2 Core CPU ve 4 Gb Bellek, Altın paketin ise 4 Core CPU ve 8 Gb Bellek sunması.

Bir hosting paketinin sunduğu CPU ve Bellek özellikleri ne kadar yüksek olursa web sitenizin hız performansı da o kadar yüksek olacaktır.

Biz şuan özel mail adresi alma işlemleri için bir hosting ve domain satın alıyoruz ancak bu satın aldığınız hosting ve domain ile kurumsal mail almanın yanında aynı zamanda kendi web sitenizi de kurabiliyoruz çünkü bir web sitesi kurmak için gerekli olan 2 temel şey de hosting ve domain zaten. (bkz: internet sitesi kurma)

Eğer alacağımız bu hosting ve domain ile kurumsal mail açma işleminin yanında bir de aynı zamanda bir web sitesi de kurmak isterseniz,  Limitsiz Altın paketi tercih etmenizi öneririm. Elbette Limitsiz Gümüş paket de web site kurulumu için yeterli olacaktır fakat sitenizin daha hızlı ve performanslı çalışmasını isterseniz Limitsiz Altın paket daha doğru bir tercih olacaktır. Karar tamamen sizin.

Bir de bu hosting paketlerinde, yıllık 15 dolar gibi bir maliyeti olan domain adresi aldığımız hosting paketi yanında ilk yıl için ücretsiz olarak veriliyor.

Yani aslında sadece bir domain adresi fiyatına, üzerine küçük bir fark daha ödeyerek hem bir domain adresine hem de bir hosting paketine sahip olmuş olacağız.

Bir de yine bu hosting paketlerinde ücretsiz SSL sertifikası, otomatik yedekleme, LsCache, cPanel gibi özellikler de mevcut. Yani aslında hem bir web sitesi kurmak hem de info mail alma adına ihtiyacımız olabilecek her türlü şey bu paketlerde bulunuyor.

Dediğim gibi özel mail alma işlemi için Limitsiz Gümüş paket bizim için fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu yüzden bu noktada Limitsiz Gümüş paket için Satın Al butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

3- Ardından karşımıza ilk adımda hosting paketini ne kadar süreliğine alacağımızın seçim ekranı çıkıyor. Alımlar 12, 24 ve 36 ay olarak yapılabiliyor.

info Hesap Açma için Hosting Alma Süresini Belirleme

Hosting Alma Süresini Belirleme

Hosting paketinizi en başta ne kadar uzun vadeli alırsanız aslında o kadar ucuza almış oluyorsunuz. Alım süresi ne kadar yüksek olursa aylık bazda fiyat da o kadar düşük oluyor.

Oluşturacağınız kurumsal mail adresleriniz uzun yıllar boyunca açık kalacaktır diye düşünüyorum. O yüzden en başta uzun vadeli almak maliyet açısından en mantıklısı olacaktır.

Tabii ki mali durumunuza göre karar sizin…

Bir de bu sayfada alt kısımda Eklentiler adlı bir bölüm mevcut.

Şirket mail adresi almak için hosting seçiminde ek hizmetler

Hosting için Ek hizmetler

Bu kısımdan hosting ve domain adresiniz için ek hizmetler alabiliyorsunuz. Bu hizmetler de genellikle güvenlik önlemleri ile alakalı hizmetler.  Ancak bunların hiçbirini başlangıçta satın almanıza gerek yok. İlerleyen zamanlarda eğer ihtiyaç duyacağınız durumlar oluşursa sonradan da ayrıca bu hizmetleri satın alabilirsiniz.

Bu ekranda yapmamız gereken başka bir işlem yok. Sadece hostingimiz için bir zaman dilimi seçtikten sonra sağ tarafta bulunan Ek Hizmet Olmadan Devam Et butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

Şirket maili kurma için hosting süre seçimi

Hosting Süre Seçimi

4- Ardından karşımıza bir domain / alan adı sorgulama ekranı açılıyor. Sorgulama kısmında bulunan aratma kısmına almak istediğiniz domain adresinizi yazarak  Domain Sorgula butonuna tıklayın.

Önemli: Buraya almak istediğiniz domain adresinizi yazarken  “ı ş ö ç ğ ü” gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesinde olan karakterleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle ı harfine dikkat edin. “ı” harfi yerine “i” harfini kullanın.  (ü yerine u – ğ yerine g – ş yerine s vs gibi.)

Mail Uzantısı Alma için Alan Adı Sorgulama

Kurumsal Mail Adresi Alma İçin Alan Adı Sorgulama

Mesela farz edelim ki ben freelancer çalışan biriyim ve kendi ismimde, yani adımsoyadım.com gibi bir domain adresi almak istiyorum.

Ki böylece hem info@adımsoyadım.com gibi kurumsal bir mail adresi oluşturabileyim hem de sonradan aldığım bu adımsoyadım.com adresi üzerine kendi kişisel web sitemi de kurabileyim. (bkz: kişisel site nasıl kurulur

Bu durumda domain aratma kısmına örnek olarak “alivelikonya” yazıyorum ve ardından Domain Sorgula butonuna tıklayarak bu ismi aratıyorum.

Firma mail adresi alma - Kullanımda Olan ve Satın Alınamaz Domain Adresi

Kullanımda Olan ve Satın Alınamaz Domain Adresi

Arama sonucunda üstteki görselde gördüğünüz gibi arattığım domain adresinin yanında Kayıtlı ibaresi var.

Bu, arattığım domain adresinin daha önce başkası tarafından alındığı, yani boşta olmadığı anlamına geliyor. Sonuç olarak bu alan adını maalesef alamıyoruz.

Sizin de eğer arattığınız alan adı için böyle bir ibare çıkarsa, alan adı aratma kutusunu kullanarak, boşta olan yani daha önce kaydedilmemiş bir alan adı bulana kadar yeni domain fikirlerinizi aratmanız gerekiyor.

Ben de yine aratma kutusunu kullanarak yeni bir domain fikrimi yazarak tekrar aratıyorum.

info uzzantılı mail - Satın Alınabilir Domain Adresi

Satın Alınabilir Domain Adresi

Ve bu sefer üstteki görselde gördüğünüz gibi arattığım yeni domain fikri için Tebrikler! Bu alan adını şu anda kayıt edebilirsiniz. ibaresi çıktı.

Bu da arattığım alan adının başkasına ait olmadığı yani boşta olduğu anlamına geliyor. Yani adımıza kayıt ettirebiliriz. Hemen sağ tarafta bulunan Kaydet ve Kullan butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

5- Sonraki ekranda şirket maili açma için alacağımız domain adresi için süre seçimi yapıyoruz.

İstediğin uzantılı mail alma- alan adı süre seçimi

Alan Adı İçin Süre Seçimi

Burada dikkat etmeniz gereken şey, hosting ve domain için aynı süreleri seçmek.

Yani hosting paketinizin süresini önceki adımda ne seçtiyseniz buradaki domain süre seçimini de aynı yapmanız gerekiyor. Hosting olmadan domain, domain olmadan da hosting hiçbir işinize yaramaz.

Mesela eğer hosting paketini 12 ay olarak seçtiyseniz Süre Seçimi seçeneğinden de domain adresi süresini 1 yıl olarak seçmeniz gerekiyor. 36 ay olarak seçtiyseniz de buradan 3 yıl olarak seçmelisiniz.

Ek olarak daha önce de belirttiğim gibi aldığınız hosting paketinizle birlikte alan adınızın ilk yılı için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Bunu da zaten Süre Seçimi seçeneğinde görebilirsiniz.

6- Süre seçimini yaptıktan sonra hemen altta bulunan Name Server Adres Düzenlemesi bölümüne geçiyoruz.

Bu bölümde hiçbir değişiklik yapmadan alttaki Varsayılan name server adreslerini kullan. kutucuğunu işaretleyip en alttaki Devam Et butonuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

info adresi alma- Alan Adı için Name Server Seçenekleri

Alan Adı için Name Server Seçenekleri

7- Sonraki ekranda hosting firmasında bir üyelik oluşturmamız isteniyor. Buradaki üyelik formunu doğru bilgilerle doldurmamız gerekiyor.

Özellikle doğru bilgiler diyorum çünkü yanlış bilgi verdiğinizde, ödeme ve domain adresinizin isminize tescillenmesi konusunda problem yaşarsınız.

Üyelik formunu doldurduktan sonra altta bulunan Kayıt Ol ve Öde butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

info@ mail alma için Üyelik Oluşturma

Özel Mail Adresi Alma için Üyelik Oluşturma

8- Bu adımda şirket maili kurma için seçtiğimiz hosting paketi ve domain için ödemeyi gerçekleştiriyoruz.

Ödemeyi banka veya kredi kartı ile yapabileceğimiz gibi havale/eft yöntemi ile de gerçekleştirebiliyoruz.

Ayrıca ödemeyi peşin yerine kredi kartınıza taksitle de yapabiliyoruz. Kredi kartı bilgileriniz girdikten sonra hemen alt kısımda taksit sayılarını seçebiliyorsunuz.

kendi mail adresini oluşturma - Hosting ve Domain için Ödeme Ekranı

Hosting ve Domain için Ödeme Ekranı

Buradan ister kredi/banka kartı ile isterseniz de havale/eft ile ödemenizi tamamladıktan sonra müşteri panelinizden cPanel’e giriş için bir sonraki adıma geçelim.

cPanel’e Ulaşma – Erişim Sağlama

Özel mail adresi alma işlemi için cPanel adı verilen sunucu yönetim aracını kullanacağız. Bu panel, hosting paketinize zaten kurulu bir şekilde size sunuluyor. cPanel’e ulaşmak için;

1- Hosting firmasının müşteri panelindeyken üst menüde bulunan Hizmetlerim seçeneği üzerine gelin ve açılan seçeneklerden Limitsiz Hosting seçeneğine tıklayın.

kurumsal mail hesabı açma - cPanel Erişim Adım 1

cPanel Erişim Adım 1

2- Açılan ekranda aldığınız hosting paketi altında bulunan Hizmeti Yönet butonuna tıklayın.

Şirket maili aç - cPanel Erişim Adım 2

cPanel Erişim Adım 2

3- Sonraki sayfada sol alt kısımda cPanel için Panel Erişim Bilgileri mevcut. Buradaki Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerini bir kenara not alın. cPanel’e bu bilgiler ile giriş yapacaksınız.

Şifre kısmındaki yeşil renkli Şifreyi Göster yazısına tıklayarak şifrenizi görebilirsiniz.

Bilgileri not aldıktan sonra sağ taraftaki cPanel Giriş butonuna tıklayarak devam edin.

işyeri maili açma - cPanel Erişim Adım 3

cPanel Erişim Adım 3

4- cPanel giriş ekranı yeni sekmede açılacak. Giriş formuna az önce not aldığınız kullanıcı adı ve şifresini girip Oturum Aç butonuna tıklayın.

isim soyisim mail alma - cPanel Erişim Adım 4

cPanel Erişim Adım 4

5- cPanel’e giriş yaptıktan sonra sizde panel Türkçe olarak açılmış olabilir. Ben anlatımımı İngilizce panel üzerinden yapacağım için siz de cPanel’in dilini İngilizceye çevirin.

1- Bunun için sağ üst kısımda bulunan kullanıcı adınıza tıklayın.

2- Açılan menüden Dili Değiştir seçeneğine tıklayın.

3- Sonrasında açılan sayfada sol taraftan Bir Dil Seçin seçeneğine tıklayıp açılan seçeneklerden İngilizce (English) seçin.

4- Altta bulunan Değiştir butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

5- Son olarak cPanel ana sayfasına ulaşmak için sol üst köşede bulunan cPanel logosuna tıklayın.

özel e posta alma - cPanel Dil Değiştirme

cPanel Dil Değiştirme

SSL Kurma

Aldığımız hosting paketine dahil olan bir başka ücretsiz hizmet ise SSL sertifikası. Bu noktada muhtemelen SSL sertifikanız satın aldığınız domain adresi için de cPanel kurulumu yaparken otomatik olarak kurulmuş olmalı.

Ancak biz yine de kurulu olup olmadığı bir kontrol edelim ki bir sonraki adıma geçmeden önce SSL sertifikamızın aktif olduğundan emin olalım.

Eğer kurulu değilse de kuralım.

1- Bunun için cPanel ana ekranından alta doğru inin ve Security sekmesi altına yer alan SSL / TLS Status seçeneğine tıklayın.

 profesyonel e posta için gerekli olan SSL kurulumunu yapmak için cpanel security sekmesinden ssl/tls starus kısmına erişim

profesyonel e-mail için SSL

2- Bu sayfada sol kısımda domain adresinizin tüm uzantıları yer alacaktır. Öncelikle bu adreslerin her birinin yanında alttaki resimde olduğu gibi yeşil bir SSL ikonunun olduğundan emin olun.

Eğer sizin ekranınızda alttaki resimde gördüğünüz gibi domain adresinizin tüm uzantıları için bu yeşil icon çıkıyorsa, o zaman tekrar en üst sol köşede yer alan cPanel ikonuna tıklayarak cPanel ana sayfasına geri dönün.

şirket maili oluşturma için gerekli olan SSL’in kurulu olduğunu teyit etmek ve cpanel tekrar cpanel ana sayfasına ulaşama ekranı

profesyonel e posta için SSL kontrolü

Eğer sizde domain adresinizin tüm uzantıları için bu yeşil SSL ikonları çıkmıyorsa, o zaman alttaki resimde gösterdiğim gibi, tüm bu uzantıları seçin ve sağ kısımda yer alan Run AutoSSL butona tıklayın.

 istediğin uzantılı mail alma için gerekli olan SSL’in domain adresinin tüm uzantılarını seçeerek kurulumunu yapmak

profesyonel e posta için SSL kurulumu

Kurulum işlemi bir kaç dakika alabilir.

Bu şekilde hem domain adresiniz, hem de domain adresinizin tüm uzantıları için SSL sertifikasını tek bir tıklama ile kurmuş olacaksınız.

Kurulum tamamlandıktan sonra zaten sizde de domain adresinizin tüm uzantılarının yanlarında yeşil SSL ikonları çıkacaktır. Bu ikonları gördükten sonra SSL kurulumu tamamlanmış demektir.

Bu noktadan sonra tekrar en üst sol köşede yer alan cPanel ikonuna tıklayarak cPanel ana sayfasına geri dönün.

İnfo Mail Açma

Şimdi,

1-cPanel ana ekranımızda kurumsal mail açma adına ilk yapmamız gereken işlem Email sekmesi altında bulunan Email Accounts seçeneğine tıklayarak ilerlemek.

şirket adına mail adresi alma için cpanel üzerinden email accounts sekmesi altında bulunan email accounts kıısmına erişim

cPanel email accounts

Not: Açılan sayfada karşınıza alttaki resimde olduğu gibi sistem tarafından otomatik olarak  oluşturulmuş bir mail adresi çıkacaktır.

Bu mail adresini kullanmayın. Kullanmıyorum diye de hiç bir koşulda silmeyin. Olduğu gibi kalsın.

cpanel tarafından system etiketiyle oluşturulan domain ismini içeren mail adresi

cPanel tarafından otamatik oluşturlan sistem maili

2- Biz domain uzantılı bir info mail açma adına sağ üst köşede bulunan Create butonuna tıklayarak ilerliyoruz.

1. adım create butonuna tıklayarak infı mail aç

Ticari mail açma adım 1

3- Karşımıza çıkan sayfada;

# Username kısmına domain uzantılı mail adresimizin @ işareti öncesine gelecek terimi giriyoruz.

Buraya istediğiniz terimi yazabilirsiniz. (destek – iletisim – teknik – isminiz – bilgi vs. gibi)

Sadece terimi yazın.

Username kısmına destek yazdığınızda;
[email protected] gibi bir mail adresi oluşturuyor olacaksınız. 

Veya iletisim yazdığınızda da;
[email protected] gibi bir mail adresi.

Eğer bir info mail almak istiyorsanız da, o zaman alttaki resimde olduğu gibi buraya sadece info yazacak ve bir alttaki adıma geçeceksiniz. 

2. adım username girererek istediğiniz isimde şirket mail oluşturma adımı

info mail kurulumu adım 2

# Password kısmına ise, Set password now seçeneği seçiliyken, oluşturuyor olduğunuz bu kurumsal mail adresiniz şifresini girin. Yani bir şifre belirleyin ve bu şifreyi de bir kenara not edin.

3. adım oluşturulan mail adresinin şifresini belirleme

kurum maili nasıl açılır adım 3

# Optional Settings kısmından ise bu kısmın sağ kısmında bulunan Edit Settings kısmına tıklayın

Ve

Altta açılan seçeneklerden, Storage Space kısmından, oluşturuyor olduğumuz bu şirket maili için bir kota belirleyin. Unlimited seçerek mail kotasını sınırsız yapabileceğiniz gibi, MB cinsinden de bir kota belirleyebiliyorsunuz.

4. adım açılan mail adresi için bir kota belirleme

şirket mailleri nasıl açılır adım 4

# Diğer Seçenekleri, yani kota kısmının altında yer alan seçenekleri ise hemen alttaki resimde nasıl görüyorsanız, o şekilde bırakın ve en altta bulunan Create butonuna tıklayarak info mail alma işlemini tamamlayın.

5. adım otomatik klasör oluşturma ve yönerge mailini gönder seçenekleri seçiliyken create butonu ile kurumsal mail aç

kurumsal mail adresi nasıl alınır adım 5

Create butonuna tıkladıktan sonra da sistem sizi tekrar cPanel’den ulaştığımız, en baştaki Email Accounts sayfasına tekrar yönlendirecektir ve bu sayfada bu sefer oluşturduğunuz info uzantılı mail adresiniz de yer alıyor, listeleniyor olacaktır.

İnfo Mail Giriş Adresi

Şimdi,

1-Oluşturduğunuz info mail adresimize giriş yapmak için cPanel’den >> Email Accounts kısmından ulaştığımız sayfada listelenen info uzantılı mail adresinizin veya artık oluşturduğunuz mail ne ise, o mail adresinin sağ kısmında bulunan Check Mail butonuna tıklayarak ilerleyin.

oluşturlan şirket mail giriş adresi nerede yer alıyor detaylı gösterim ekranı

şirket uzantılı mail adresine nasıl girilir (1.yöntem / 1. adım)

2- Ardından açılan sayfada sistem bize mail adresini hangi arayüz yazılımı ile açayım diye soruyor.

Toplamda size Roundcube ve Horde olarak 2 arayüz seçeneği sunuyor. Bunlar mail görüntüleme arayüz yazılımları aslında. İkisi de birbirine çok benzer ve özellik olarak herhangi bir farkları yok.

Roundcube için, alttaki resimde de gördüğünüz gibi Open butonuna tıklayarak, mailerimi Roundube arayüzünden aç diyorsunuz cPanel’e ve

şirket uzantılı mai giriş için mail arayüzü seçimi (roundcube ya da horde)

şirket uzantılı mail adresine nasıl girilir (1.yöntem / 2. adım)

Oluşturduğunuz info mail adresi ile mail gönderip, alabileceğim ve içerisinde daha bir çok özellik olan bir mail yönetim arayüzü karşınıza açılıyor.

mail yönetim arayüzüne ulaşama (roundcube)

şirket uzantılı mail adresine nasıl girilir (1.yöntem / 3. adım)

Şu an kurumsal mail adresiniz aktif ve kullanılabilir durumda. Zaten inbox, yani gelen kutumuzda da kurulum işlemi sonrası sistem tarafından otomatik atılmış ve içerisinde mail konfigürasyon bilgilerinin olduğu bir mailimiz de mevcut olacaktır.

Not: Bu arada eğer sizde mail arayüz ekranı İngilizce ise, bunu Türkçeleştirmek için solda bulunan Settings / Ayarlar sekmesine gidin ve açılan sayfada sağ kısımda bulunan User Interface / Kullanıcı Arayüzü seçeneğine tıklayın ve ardından sağ kısımdan Language / Dil kısmından ise Türkçeyi seçin. Bu şekilde mail arayüz ekranı Türkçeleşecektir.

cpanel roundcube mail arayüzü türkleştirme adımları

Mail arayüzü Türkçeleştirme

Bu noktadan sonra bu Roundcube mail arayüzünü üzerinden Sol kısımda yer alan İleti Gönder butonuna tıklayarak mail gönderimi yapabilirsiniz.

Mailleriniz sorunsuz bir şekilde gönderdiğiniz kişiye ulaşacaktır. Yine siz de sorunsuz bir şekilde oluşturduğunuz kurumsal mail adresinize mail alabiliyor olacaksınızdır. Zaten bu süreçlerin sorunsuz çalıştığını da yazımın en üstüne bulunan videolu anlatımımda test mailleri göndererek teyit ediyorum. Teyit etmek için en üstte yer alan şirket maili açma videoma bakabilirsiniz.

Tabi ki kurumsal mail adresiniz için bu cPanel’den ulaştığım mail arayüzlerini kullanmak zorunda da değilsiniz. Oluşturduğumuz şirket mailini Outlook veya Gmail gibi en popüler mail programları ve uygulamaları ile de entegre ederek kullanabiliyoruz. Zaten yazımın devamında da bunların entegrasyonlarının nasıl yapıldığını da gösterdim.

Not: Bir de oluşturduğunuz kurumsal mail adreslerinize cPanel >> Email Accounts yoluna alternatif olarak tarayıcınıza:

sizinadresiniz.com:2096 yazarak da ulaşabilirsiniz.

tarayıcı üzerinden adres çubuğuna direkt adres yazarak kurumsal mail adresine giriş ilk adım

şirket uzantılı mail adresine nasıl girilir (2.yöntem / 1. adım)

Bu sayfaya ulaştığınızda da E-posta Adresi kısmına giriş yapmak istediğiniz kurumsal mail adresinizi ve Şifre kısmına da girdiğiniz mail adresi için oluşturduğunuz şifreyi yazıp, Log In butonuna tıklayarak da yine mail adresinize ulaşabilirsiniz.

tarayıcı üzerinden adres çubuğuna direkt adres yazarak kurumsal mail adresine giriş ikinci adım

şirket uzantılı mail adresine nasıl girilir (2.yöntem / 2. adım)

Kurumsal mail adresi oluşturma işlemi bundan ibaretti.

Siz bu adımları tekrarlayarak, yani;

cPanel ana sayfasından tekrar Email Accounts sekmesine giderek ve üstte anlattığım adımları tekrar ederek sınırsız sayıda ve sınırsız kotayla destek@ – iletisim@ – bilgi@ vs. gibi kurumsal mail adresi alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Dip Not: cPanel >> Email Accounts sekmesi açtığınız kurumsal mail adreslerinin bir nevi admin paneli aslında.

Siz bu kurumsal mail adreslerini şirketiniz için, çalışanlarınız veya şirket departmanlarınız için tek tek bu sayfadan oluşturdunuz ve bu mail adreslerini şifreleri ile birlikte kimin için oluşturduysanız ona ilettiniz diyelim.

O kişi veya departman da tarayıcısından sizindomainadresiniz.com:2096 adresine giderek kendisine iletilen email bilgileri ile mail adresine giriş yaparak sadece mail arayüzüne ulaşma yetkisi ile mail adresini kullanmış olur.

Siz de aynı zamanda cPanel >> Email Accounts kısmından şirket içinde çalışanlarınıza dağıttığınız bu mailleri yanlarında bulunan Check  Mail butonlarına tıklayıp, ulaşarak da o mail ile yapılmış tüm yazışmalara vs. ulaşabilirsiniz.

Bu da size aslında domain uzantınız ile oluşturulan tüm mail adresleri üzerinde tam erişim ve kontrol yetkisi sağlamış oluyor.

Başkası kullansa da oluşturduğunuz şirket mailini, siz de aynı zamanda bir kontrolör olarak yine o maile ulaşım sağlıyorsunuz yani. Böylece tüm kurumsal mail adreslerinize gelen – giden tüm yazışmaları tek tek kontrol edebiliyorsunuz.

Yani bu tamamı ile sizin kontrolünüzde ve süzgecinizde olan bir sistem aslında. Böyle de bir avantajı var yani bu sistemin.

Şirket Mailini Outlook’ta Açma / Outlook Entegrasyonu [PC]

Yukarıda da belirttiğim gibi, domain uzantılı şirket maillerimizi cPanel üzerinden, yani Roundcube veya Horde üzerinden kullanmak zorunda değilsiniz.

Şirket maili açma işlemleri sadece cPanel üzerinden yapılıyor ancak kurumsal maillerinizi bir kez oluşturduktan sonra bu mailleri aslında her türlü mail uygulaması veya programı üzerinden de kullanabiliyoruz. (Outlook – Gmail – Apple Mail vs. gibi) 

Şimdi açtığımız kurumsal mail adresimizi en kullanışlı mail arayüzlerinden biri olan Outlook’a bağlayalım.

Not: Önce şirket maillerinizi bilgisayar üzerinden Outlook’a bağlama işlemini, sonrasında da hem anrdoid hem de ios cihazlar için var olan Outlook mobil uygulaması ile mobil cihazlar için Outlook bağlaması işlemini göstereceğim.

1- Bunun için cPanel >> Email Accounts sayfasına gidin ve burada listelenen kurumsal mail adreslerinizden hangi mail adresinizi  outlook’a bağlayacaksanız, o mail adresi için yanında bulunan Connect Devices butonuna tıklayarak ilerleyin.

1. adım outlookta açılacak olan mail adresinin yanında yer alan conntect devices butonu

şirket mail adresini outlookta açma 1. adım

2- Sonrasında karşımıza çıkan sayfada alt kısımda bulunan Mail Client Maneul Settings bölümüne / başlığına gelin.

Şimdi bu sayfa açık kalsın ve sonrasında bilgisayarımızdan Outlook uygulamasını açın.

3- Outlook uygulaması açılır açılmaz, karşınıza çıkan ilk ekranda sizden bir e-posta adresi girmeniz istenecektir. Bu  e-posta kısmına oluşturduğumuz domain uzantılı şirket mail adresinizi girin ve  ardından bu kısmın altında bulunan Bağlan butonuna tıklayın.

2. adım outlook uygulamasını açma ve profesyonel e-mail adresi bilgisi girme ekranı

outlook şirket maili kurma 2. adım

4- Ardından karşımıza açılan Gelişmiş Kurulum ayarlarından ise IMAP seçeneğini seçiyoruz.

 3. adım outlook gelişmiş ayarlar seçenekleri – imap seçimi

şirket mailini outlookta açma 3. adım

5- Şimdi karşımıza gelen ekranda bizden istenen bilgileri girmek için tekrar biraz önce açtığımız Connect Devices ekranına geri dönüyoruz.

Bu ekranda Mail Client Manual Settings başlığı altında yer alan bilgiler bizden istenen tüm entegrasyon bilgilerinin yer aldığı kısım. 

4. adım connect devices ekranında ulaşılan mail client manuel settings ayarlarını görüntüleme

şirket mailini outlooka kurma 4. adım

6- İlk olarak Incoming Server sekmesinin karşısında yazan sunucu ismini (örn: mail.ornek.com) kopyalıyoruz  ve Outlook ekranına tekrar dönüp, sunucu kısmına bunu yapıştırıyoruz.

outlook ayarları sunucu kısmı için mail client manuel settings incoming server sunucu ismini girme

outlook şirket maili açma 5. adım

7- Outlook tarafından istenen Bağlantı Noktası kısmına ise, yine Mail Client Manuel Settings kısmında, Incoming Server kısmında, IMAP Port kısmının karşısında yazan değeri yazıyoruz. (örn: 993 gibi)

outlook ayarları bağlantı noktası için mail client manuel settings incoming server imap port değerini girme

şirket mail adresini outlookta açma 6. adım

8- Ardından Outlook ekranında yer alan Şifreleme Yöntemi seçeneğinden  SSL / TLS seçeneğini seçiyoruz ve altında bulunan SPA seçeneğini işaretlemiyoruz.

outlook ayarları şifreleme yöntemi için SSL/TLS seçme

outlook şirket maili kurma 7. adım

9- Outlook ekranında Giden Posta kısmında istenilen bilgiler için tekrar Mail Client Manual Settings kısmına geri dönüyoruz. Bu sefer bizden bu ekranda Outgoing Server kısmında yazan bilgiler isteniyor.

Öncelikle Outgoing Server karşısında yer alan Sunucu ismini (örnk: mail.ornek.com gibi) kopyalayın  ve Outlook ekranına geri dönüp, Giden Posta altında yer alan Sunucu kısmına bunu yapıştırın. 

outlook ayarları giden posta sunucu için mail client manuel settings outgoing server sunucu ismini girme

şirket mailini outlookta açma 8. adım

10- Outlook ekranında Giden Posta kısmı altında bulunan Bağlantı Noktası kısmına ise Mail Client Manual Settings kısmında, Outgoing Server yazan yerin karşısında bulunan SMTP Port karşısında yazan değeri girin. (örn. 465 gibi)

outlook ayarları giden posta bağlantı noktası için mail client manuel settings outgoing server smtp port değerini girme

şirket mailini outlooka kurma 9. adım

11- Outlook ekranında Giden Posta kısmı altında bulunan Şifreleme Yöntemi seçeneğinden ise SSL / TLS  opsiyonunu seçin ve SPA seçeneğini seçmeyin.

outlook ayarları giden posta şifreleme yöntemi için SSL/TLS seçme

şirket mailini outlook açma 10. adım

12- Ve ardından, tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sağ alt köşede bulunan İleri butonuna tıklayarak devam edin.

tüm outlook ayarlarını girdikten sonra son adım olarak ileri butonuna tıklama

şirket mail adresini outlookta açma 11. adım

13- Ardından Outlook sizden bir parola girmenizi isteyecektir. Bu kısma da Outlook’a bağlanıyor olduğunuz kurumsal mail adresinizin, yine maili oluştururken belirlediğiniz mail şifresini girin ve altta bulunan Bağlan butonuna tıklayarak ilerleyin.

entegrasyonu yapılan kurumsal mail adresinin şifresini girme ekranı

şirket mail adresini outlookta açma 12. adım

14- Sonrasında karşınıza “hesap başarıyla eklendi” mesajı çıkacaktır. Bu mesajı gördükten sonra da alt kısımda bulunan Bitti seçeneğine tıklayarak ilerleyin.

outlook entegtasyonu son adım ekranı

şirket mail adresini outlookta açma 13. adım

Ve info mail alma işleminden sonra aldığımız kurumsal maili Outlook’ta açmış bir adım öteye götürmüş olduk. Aldığımız info mail Outlook’da açılmış oldu. Zaten Outlook ekranında biraz bekleyince, eğer cPanel Roundcube üzerinden mail gönderme – alma testleri yaptıysanız, o mailler de görünür olacaktır.

Yine tekrar Outlook üzerinde de kurumsal mail adresiniz için mail gönderme ve alma işlevlerini test ederek, Outlook sisteminin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını teyit edebilirsiniz. Ben en üstte yer alan kurumsal mail açma videomda bunların test maillerini kendim de yaptım ve bunu da gösterdim.

Yani sizin mailleriniz de Outlook üzerinden sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Emin olabilirsiniz.

Artık mail adresimizi hiç cPanel’e (Roundcube) gerek kalmadan direkt Outlook üzerinden kullanabiliriz. Bundan sonra Outlook’a giriş yaparken de sadece kurumsal email adresimiz ve şifresi ile direkt giriş yapabiliriz.

PC için Outlook entegrasyonu bundan ibaretti.

Şirket Mailini Outlook’ta Açma / Outlook Entegrasyonu [Mobil]

Şimdi bir de oluşturduğumuz kurumsal mail adresini Anroid ve ios cihazlar için var olan Outlook uygulaması ile entegre ederek, Outlook mobil üzerinden açalım.

1- Bunun için öncelikle mobil cihazınızdan Google Play‘e gidip, aratma kısmına Outlook yazarak Microsoft Outlook uygulamasını mobil cihazınıza yükleyin ve yükleme tamamlandıktan sonra diyerek, Outlook uygulamasını mobil cihazınızda açın.

google play üzezrinden outlook uygulaması indirme ve açma

şirket mailini telefona kurma outlook 1. adım

2- Ve açılan uygulama ana ekranından alt kısımda bulunan Hesap Ekle butonuna tıklayarak ilerleyin.

outlook hesap ekleme ekranı

şirket mailini telefona kurma outlook 2. adım

3- Sonraki adımda Outlook otomatik hesap bulmak için, hesap aratma yapabilir. Eğer karşınıza böyle bir ekran çıkarsa en alt kısımda bulunan Devam butonuna tıklayarak otomatik hesap arama işlemini sonlandırın.

Biz manuel bir şekilde hesap ekleme yapacağız.

Eğer böyle bir ekran çıkmazsa da, zaten ilk adım olarak Outlook uygulaması sizden mail adresinizi girmenizi isteyecektir. Outlook’un sizden “İş veya kişisel e-posta hesabınızı girin” kısmına entegrasyonunu yapmak istediğiniz kurumsal mail adresinizi yazın ve en alt sağ köşede bulunan Devam butonuna tıklayın.

outlook’a şirket mail hesabını yazma ekranı

şirket mailini telefoda açma outlook 3. adım

4- Sonraki adımda karşınıza “Hesap Türü Seçin” şeklinde bir ekran gelecektir. Bu kısımdan da Gelişmiş sekmesi altında bulunan IMAP seçeneğini tıklayarak ilerleyin.

outlook gelimiş ayarla seçenekleri imap seçimi

şirket mailini telefoda kurma outlook 4. adım

5- Ardından karşınıza Outlook uygulamasının sizden sunucu bilgilerinizi istediği bir ekran gelecektir.

Görünen Ad kısmına bir takma isim / mail adresini niteleyen bir isim yazabilirsiniz.

Mesela [email protected] şeklinde bir şirket maili açma işleminde bulunduysanız, bu mail için takma isim olarak Şirket İsmi Destek şeklinde (örn: Wpmavi Destek) bir takma isim yazabilirsiniz. Yani bir nevi mail için gönderici ismi olarak direkt mail adresinin birebir kendisini kullanmak yerine bu maili niteleyen bir isim giriyorsunuz.

Açıklama kısmına da yine kurumsal mal adresinizi niteleyici bir ibaret girebilirsiniz ( İş – Kişisel vs. gibi) veya bu kısmı boş da bırakabilirsiniz.

outlook mobil görünen ad ve açıklama ekranı

şirket mailini telefona açma outlook 5. adım

6- IMAP Gelen Posta Sunucu kısmına cPanel >> Email Accounts >> Connect Devices (hangi mail entegrasyonunu yapıyorsanız) >> Mail Client Manual Settings kısmı altında, Incoming Server sekmesinin karşısında yazan sunucu ismini (örn: mail.ornek.com) yazın.

outlook mobil imap gelen posta sunucu ekranı

outlook uygulaması ile şirket mailini açma 6. adım

7- IMAP Kullanıcı Adı kısmına ise Mail Client Manual Settings kısmı altında, Username sekmesinin karşısında yazan kullanıcı ismini (muhtemelen bu kurumsal mail adresiniz olacaktır.) yazın.

outlook mobil imap kullanıcı adı ekranı

outlook uygulaması üzerinde şirket mailini açma 7. adım

8- IMAP parolası kısmına ise hangi kurumsal mail adresinizin entegrasyonunu yapıyorsanız, o mail adresiniz için, mail adresi oluşturma işleminde belirlediğiniz mail adresi şifrenizi yazın.

outlook mobil ayarları imap parolası kısmı

outlook uygulaması üzerinden info maile giriş 8. adım

9- SMTP Giden Posta Sunucusu kısmına ise Mail Client Manual Settings kısmı altında, Outgoing Server karşısında yer alan Sunucu ismini (örnk: mail.ornek.com gibi) yazın.

outlook mobil ayarları smtp giden posta sunucu kısmı

outlook uygulamasında şirket mailine giriş 9. adım

10- SMTP Kullanıcı Adı kısmına Mail Client Manual Settings kısmı altında, Username sekmesinin karşısında yazan kullanıcı ismini (muhtemelen bu kurumsal mail adresiniz olacaktır.) yazın.

outlook mobil ayarları smtp kullanıcı adı kısmı

info maili outlook mobilde açma 10. adım

11- SMTP Parolası kısmına ise hangi kurumsal mail adresinizin entegrasyonunu yapıyorsanız, o mail adresiniz için, mail adresi oluşturma işleminde belirlediğiniz mail adresi şifrenizi yazın.

outlook mobil ayarları smtp parolası kısmı

şirket mailini outlook mobilde açma 11. adım

12- IMAP Gelen Posta Sunucusu kısmındaki bağlantı noktasına, Mail Client Manual Settings kısmı altında Incoming Server bölümünde IMAP Port karşısında yazan sayıyı, SMTP Giden Posta Sunucusu kısmındaki bağlantı noktası kısmına ise Mail Client Manual Settings kısmı altında Outgoing Server bölümündeki SMTP Port karşısında yazan sayıyı yazın.

outlook mobil ayarları bağlantı noktası ayarları

kurumsal maili outlook mobilde açma 12. adım

13- Ve ardından tüm bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra en üst sağ köşede bulunan TİK / Onay işaretine tıklayarak ilerleyin.

outlook mobil ayarlarını tamamlama adımı

outlook mobil ile özel mail adresi entegrasyonu 13. adım

14- Sonraki adımda Outlook uygulaması size “başka bir hesap daha ekler misiniz” diye soracaktır. Bu ekrandan da sol alt köşede bulunan “belki daha sonra” seçeneğine tıklayarak ilerleyin.

outlook mobil entegrasyonunu tamamlama adımı

info mail ile outlook mobil entegasyonu son adım

Ve bu noktadan sonra zaten mail adresiniz Outlook uygulamasında açılacaktır. Outlook mobil entegrasyonu da bundan ibaretti. Artık mobil cihazınızdan Outlook uygulamasını açtığınızda direkt olarak mail adresiniz aktif kullanımda olarak karışınıza açılacaktır.

Bu şekilde kurumsal mail alma işleminden sonra aldığınız mail adresinizi artık Outlook mobil uygulaması üzerinden de kullanabilirsiniz.

Şirket Mailini Gmail’de Açma / Gmail Entegrasyonu [PC]

Şimdi bir de aldığımız kurumsal mail adresinin Gmail entegrasyonunu da yapalım ki bu şekilde mail adresimizi cPanel Roundcube ya da Outlook’a alternatif olarak Gmail üzerinden kullanabilelim.

1- Bunun için öncelikle Gmail’e bir Gmail hesabı ile giriş yapmamız gerekiyor. Yani bir Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Gmail hesabınız yoksa da yeni bir Gmail hesabı açarak, gmail.com’a giriş yapın.

gmail hesabına giriş yapma

şirket mailini gmailde açma adım 1

2- Ve Gmail hesabınızın sağ üst köşesinde bulunan  çark yani ayarlar ikonuna tıklayın ve açılan menünde de  tüm ayarları görüntüle seçeneğine tıklayın.

gmail hesabında ayarlar sekmesinden tüm ayarları görüntüleyin kısmına tıklama

şirket mailini gmailde açma adım 2

3- Gmail ayarlar kısmından da üst menüde bulunan “hesaplar ve içe aktarma işlemi” sekmesine tıklayın.

gmail hesabında tüm ayarlarda bulunana hesaplar ve içe aktarma işlemi sekmesine tıklama

şirket mailini gmailde açma adım 3

4- Hesaplar ve içe aktarma işlemi sayfasının altlarında bulunan diğer hesaplardaki postaları kontrol et kısmının karşısında yer alan posta ekle butonuna tıklayın ve açılan popup penceresine açtığınız kurumsal mail adresini yazarak sonraki butonuna tıklayın.

gmail hesabında tüm ayarlarda bulunana hesaplar ve içe aktarma işlemi sekmesinde bulunan posta hesabı ekle butonu

şirket mailini gmailde açma adım 4

5- Ardından yine Pop’up penceresinde karşımıza çıkan bir sonraki adımda ise “Diğer hesabımdaki e-postaları içe aktar POP3″ seçeneği seçiliyken sonraki diyerek ilerleyin.

gmail profesyonel e posta hesabı ekle pop-up penceresi seçenekleri

şirket mailini gmailde açma adım 5

6- Sonraki ekranda bizden istenen bilgiler, yine oluşturduğumuz info mail için, cPanel >> Email Accounts >> Connect Devices (hangi mail entegrasyonunu yapıyorsanız) >> Mail Client Manual Settings kısmı altında bulunan bilgiler aslında.

Bu yüzden öncelikle ayrı biri sekmede cPanele,  entegrasyonunu yapmak istediğimiz mail adresinin Connect Devices >> Mail Client Manual Settings kısmına da gidin.

Ve Mail Client Manuel Setting kısmı altında, Username karşısında yazan kullanıcı adını kopyalayın ve ardından Gmail açılır penceresine geri dönüp, bunu kullanıcı adı kısmına yapıştırın.

Ve istenen Şifre bilgisi kısmına da entegrasyonunu yaptığınız mail adresinizin şifresini girin.

 gmail profesyonel e mail hesabı ekle pop-up penceresi kullanıcı adı ve şifre kısmı

şirket mailini gmailde açma adım 6

7- Pop Sunucu kısmına Mail Client Manual Settings kısmı altında, Incoming Server sekmesinin karşısında yazan sunucu ismini (örnk: mail.ornek.com) yazın.

Ve Bağlantı Noktası kısmına ise, yine Mail Client Manual Settings altında, Incoming Server kısmında, POP 3 Port kısmının karşısında yazan değeri yazın. (örn: 995 gibi)

gmail profesyonel e mail hesabı ekle pop-up penceresi sunucu adı ve pop sunucu ekranı

info maili gmailde açma adım 7

8- Şimdi bu kısmından altında bulunan ayarlardan;

  • Alınan iletilerin bir kopyasını sunucuda bırak seçeneğini işaretleyin. Yani mailler hem Gmail’e hem de cPanle Roundcube arayüzüne de düşsün demiş oluyorsunuz bunu işaretleyerek.
  • SSL kullan seçeneğini mutlaka siz de işaretleyin.
  • Gelen iletileri etiketle seçeneğini de mutlaka işaretleyin ki Gmail hesabınıza gelen maillerin tam olarak hangi mail adresine atıldığını görebilin. Sonrasında @gmail.com uzantılı mail adresinize gelen maillerle kurumsal mail adresinize gelen mailler karışmasın.
  • Gelen iletileri arşive kısmını ise işaretlemeyin.

Ayarlar bu şekildeyken Hesap Ekle diyerek devam edin..

gmail profesyonel e mail hesabı ekle pop-up penceresi seçmeli seçenekler

kurumsal maili gmailde açma adım 8

9- Karşınıza “şifre zayıf bunu değiştirin” diye bir uyarı çıkabilir. Bunu kapatarak devam edin.

Ve ardından karşımıza “posta hesabınız eklendi” onay mesajı çıkacaktır.

Bu noktada Google bize bir de artık sen domain uzantılı kurumsal mail adresine gelen maillerini Gmail hesabından görebileceksin ancak domain uzantılı mail adresin ile Gmail’i kullanarak mail gönderemezsin, bunu da aktif etmek ister misin diye soruyor.

Tabii ki istiyoruz. Amacımız zaten kurumsal mail adreslerimizi tamamı ile Gmail üzerinden kullanmak. O yüzden bu ekrandan da Evet seçiliyken Sonraki butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

gmail profesyonel e mail hesabı ekle pop-up penceresi posta gönderme onay ekranı

farklı uzantılı mail adresini gmailde açma adım 9

10- Sonraki adımda ise Ad kısmından farklı uzantılı mail adresiniz için bir takma isim belirleyebiliyorsunuz istediğiniz gibi.

Mesela [email protected] şeklinde bir şirket maili açma işleminde bulunduysanız, bu mail için takma isim olarak Şirket İsmi Destek şeklinde (örnk: Wpmavi Destek) bir takma isim yazabilirsiniz. Yani bir nevi mail için gönderici ismi olarak direkt mail adresinin birebir kendisini kullanmak yerine bu maili niteleyen bir isim giriyorsunuz.

Ad kısmına bir takma isim yazın ve arından takma ad olarak davran” kısmı mutlaka işaretli olacak şekilde Sonraki Adım butonuna tıklayarak ilerleyin.

gmail profesyonel e posta hesabı ekle pop-up penceresi takma ad belirleme ve takma ad kullanma onayı ekranı

özel mail adresini gmailde açma adım 10

11- Bir sonraki adımda bizden istenen bilgiler yine biraz önce cPanel >> Email Accounts >> Connect Devices (hangi mail entegrasyonunu yapıyorsanız) >> Mail Client Manual Settings kısmı altında bulunan bilgiler aslında. Tekrar o bilgilerin olduğu ekrana geri dönün.

Ve;

SMTP Sunucusu kısmına ise Mail Client Manuel Settings kısmı altında, Outgoing Server karşısında yer alan Sunucu ismini (örnk: mail.ornek.com gibi) yazın.

Bağlantı Noktası kısmından ise, yine Mail Client Manuel Settings altında, Outgoing Server kısmında, SMTP Port kısmının karşısında yazan değeri seçin. (örn: 465 gibi)

Kullanıcı Adı kısmına Mail Client Manuel Settings kısmı altında, Username sekmesinin karşısında yazan kullanıcı ismini (muhtemelen bu kurumsal mail adresiniz olacaktır.) yazın.

Şifre kısmına ise hangi kurumsal mail adresinizin entegrasyonunu yapıyorsanız, o mail adresiniz için, mail adresi oluşturma işleminde belirlediğiniz mail adresi şifrenizi yazın.

Ve SSL ile güvenli bağlan seçeneğini seçtikten sonra Hesap Ekle butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

 gmail profesyonel e posta hesabı ekle pop-up penceresi SMTP sunucu ayarları

iş mailini gmailde açma adım 11

12- Ardından  karşınıza tebrikler, sunucunuz başarıyla bulundu” şeklinde bir onay mesajı çıkacaktır.

Bir de bu ekranda sizden bir doğrulama kodu girmemiz isteniyor. Bu doğrulama kodu da Google tarafından entegrasyonunu yapmaya çalıştığımız özel mail adresimize gönderilmiş olmalı.

Entegrasyonunu yaptığınız iş mailinize cPanel >> Roundcube üzerinden gidin ve gelen mail açarak içerisinde bulunan onay kodunu kopyalayıp, bu kısma yapıştırın ve ardından doğrula diyerek ilerleyin.

gmail profesyonel e posta hesabı ekleme sonrası doğrulama kodu

iş mailini gmailde açma adım 12

Ve farklı uzantılı şirket mailinizin Gmail entegrasyon işlemi de bu şekilde tamamlanıyor.

Farklı uzantılı mail açma işleminden sonra Gmail entegrasyonunu tamamlayarak artık iş mailinizi Gmail üzerinden de kullanabiliyorsunuz. Bu entegrasyonu tamamladıktan sonra artık gmail.com adresine veya Gmail uygulamasına giderek entegrasyonu hangi Gmail hesabı ile yaptıysanız, o Gmail hesabı ile giriş yapıp, şirket mailinizi direkt aktif olarak kullanabiliyorsunuz.

Gmail üzerinden iş yeri mail adresiniz ile mail göndermek için mail gönder dedikten sonra, Gönderici kısmına tıklayarak, maili @gmail.com uzantılı mı yoksa @sizinadresiniz.com uzantılı mı adresten göndereceğinizi ayrıca seçebiliyorsunuz.

Yani Gmail üzerinden hem @gmail.com uzantılı hem de @sizinadresiniz.com uzantılı mail adresinizi aynı anda kullanabiliyorsunuz.

Not: Bu arada Gmail’de iş yeri mail adresinize gelen mailleriniz sadece ana Gmail kutusuna değil, aynı zamanda Gmail’de sol kısımda domain uzantılı mail adresimizin ismi ile Google tarafından otomatik olarak oluşturulan ayrı bir klasöre daha da düşüyor.

Böylece aslında gelen maillerin Gmail hesabınıza mı yoksa domain uzantılı mail hesabınıza mı geldiğini daha net ayırabilirsiniz. Bu da güzel bir detay aslında.

gmailde ayrı bir şekilde görünen profesyonel e posta hesabı klasörü

işletme mailini gmailde açma ve özel mail etiketi

Şirket Mailini Gmail’de Açma / Gmail Entegrasyonu [Mobil]

Gmail mobil uygulaması için herhangi bir entegrasyon yapmanıza gerek yok. Bilgisayardan yaptığımız entegrasyon (üstte anlattığım yöntem) Gmail’in mobil uygulaması için de geçerli zaten.

Bu noktada  siz zaten android veya ios mobil cihazınızda da Gmail uygulamasını indirip, entegrasyonu yapıldığı Gmail hesabı ile Gmail uygulamasına giriş yaptığınızda şirket mail adresiniz yine Gmail’de aktif kullanımda olarak karşınıza çıkacaktır zaten.

Önemli Notlar

1- Şirket maillerinizi Outlook veya Gmail üzerinden de kullansanız, Outlook veya Gmail’e gelen mailleriniz ve buralardan gönderdiğiniz mailler aynı zamanda sunucunuzda da kayıtlı olacaktır. Yani bu aynı zamanda cPanel >> Roundcube arayüzüne de düşüyor, orada da kayıt altına alınıyor olacaktır. 

2 – Gmail – Outlook gibi uygulamalar üzerinden kullanabileceğiniz şirket maili sayısı sadece 1 tane ile de sınırlı değil.

Mesela Gmail’e ben bir adet şirket mail adresi bağlama işlemini gösterdim ancak siz isterseniz 5 , isterseniz 50 özel mail adresinizi üstte, Gmail entegrasyonu başlığında adımları tekrar ederek yine tek bir Gmail hesabınıza bağlayarak, tek bir Gmail hesabından da kullanabilirsiniz. Böyle bir durum da var yani bilginiz olsun.

3 – Entegrasyon adına alternatiflerimiz Outlook veya Gmail ile de sınırlı değil. İşletme mail adresinizi bir çok mail uygulamasında da kullanabilirsiniz.

Üstte Outlook ve Gmail entegrasyonlarında ne anlattıysam, aynı şekilde tamamen aynı mantıkta bu bağlamayı ios cihazlar için Apple Mail’e de aynı şekilde bağlayabilirsiniz.

Apple Mail de üstte anlattığım gibi, Outlook mobil entegrasyonunu yaparken Outlook tarafından istenen bilgilerin birebir aynıları istiyor.

Yani hem Apple mail hem de başka mail uygulamaları için entegrasyon yapabilmek adına istenen tüm bilgiler, cPanel >> Email Accounts >> Connect Devices (hangi mail entegrasyonunu yapıyorsanız) >> Mail Client Manual Settings kısmı altında bulunan bilgiler aslında.

Dolayısı ile ben bu şirket maili açma yazımda PC ve mobil cihazlar üzerinden Outlook ve Gmail entegrasyonlarının nasıl yapıldığını anlatsam da,

Sizin aklınızda farklı bir uygulama kullanma fikri varsa, aynı mantıkta, aklınızdaki uygulamaya da işyeri mailinizi bağlayarak, o uygulama üzerinde de bu özel mail adresiniz kullanıma açabilirsiniz.

Şirket Maili Açma Neden Önemlidir?

Kurumsal işletmeler ya da freelance çalışanlar için müşteri ile olan iletişimin ne denli önemli olduğunu açıklamaya gerek yok sanırım.

Söz uçar yazı kalır mottosuyla hareket ederek, iletişimsel ve hukuksal problemleri en aza indirmek için mail ile iletişim yolu tercih etmek çok önemli.

Kurumsal kimlik, imaj ve prestijiniz için şirket maili açma yerine; Gmail, Hotmail, YandexMail, Aol, Yahoo gibi ücretsiz mail servislerini kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır.

Çünkü:

Ücretsiz mail adresleri kurumsal kimliğinizi yansıtmaz. İtibar olarak sizi sıradanlaştırır. Bu da müşterilerinizin sizi ciddiye almaları konusunda olumsuz bir durumdur.

Suistimale açıktır. [email protected] uzantılı bir mail adresi aldığınızı düşünelim. Kötü niyetli, daha açık bir tabirle dolandırma niyetli kişiler mail adresinize benzer, [email protected] gibi varyasyonlar kullanarak müşterilerinize ulaşabilirler.

Şirketinize ait farklı departmanlara yönelik mail adresi almak mümkün olsa bile; [email protected], [email protected], [email protected] şeklindeki mail adresleri hiç mantıklı olmayacaktır. Ayrıca bu mail adreslerinin kontrolü de zordur.

Ücretsiz mail servisleri her ne kadar güvenilir gözükseler de, maillerinizin kaybolmayacağı konusunda herhangi bir garanti vermezler. Herhangi bir problemde size yardımcı olup olmayacakları tamamen onların inisiyatiflerine bağlıdır.

Kurumsal e-posta kullanmanın avantajları nelerdir?

+ Şirket uzantılı mail adresi açma, info mail açma, özel mail adresi alma, isim soyisim mail alma yoluyla alacağınız kurumsal mail adresleri müşterilerinize güven verir.

+ Şirket maili açma, dolandırıcılar için büyük bir engeldir. Mail adresinizin uzantısı sabit kaldığı için benzer varyasyonlarda adresler üretmek, kötü niyetli kişiler için imkansızdır.

+ Şirketler için web sitesi açma yanında şirket maili açma da artık yasalarca bir zorunluluk haline gelmiştir. Şirketinize özel mail adresi alma, firma maili açma, şirket mail adresi açma sizi hukuksal açıdan avantajlı bir konuma getirir.

+ Farklı departmanlarınız için sınırsız sayıda özel mail adresi alma işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Muhasebe departmanınız için [email protected], servis için [email protected], insan kaynakları için [email protected] gibi bir çok varyasyonda şirket uzantılı mail adresi açma işlemi yaparak şirketinizin bütünselliğini koruyabilirsiniz.

+ Ve tabii şirketinize ait tüm mail adreslerini ve yazışmalarını tek bir yerden kolayca kontrol edebilirsiniz.

Sadece kurumsal işletmeler için değil freelance çalışan kişiler için de isim soyisim mail alma konusu oldukça avantajlıdır. ad@soyad mail almak, isim@soyisim mail alma da sizi rakipleriniz karşısında güven açısından bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

# Peki kurumsal mail adresi nasıl alınır? Şirket maili nasıl açılır? Özel mail adresi nasıl alınır? info mail nasıl alınır? info ile başlayan mail adresi nasıl açılır? Şirket maili nasıl kurulur? Şirket adına mail adresi nasıl alınır?

Yazımda (üst kısımda) bu soruların cevaplarını detaylı olarak bulabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular


Umarım Şirket Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Açılır? İnfo Mail Açma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın