medyauzmani.com
Serbest Meslek Erbabı Mal İadeleri İçin e-SMM Düzenleyebilir. E-SMM’de Stopaj Hesaplamaz – Özgün Fikirler

Serbest Meslek Erbabı Mal İadeleri İçin e-SMM Düzenleyebilir. E-SMM’de Stopaj Hesaplamaz

Serbest meslek erbabı olarak almış olduğum ürünleri firmaya iade etmek istiyorum. Bu iade için stopajsız e-SMM mi düzenleyeceğim? Yoksa e-arşiv mi?

Serbest meslek erbapları hiç koşulda e-Fatura veya e-Arşiv Fatura DÜZENLEYEMEZ. Mal iadeleri için gelir stopajı hesaplamadan e-SMM düzenlemek suretiyle iadeyi yapar.

İadeye ilişkin örnek e-SMM 

(İade edilen malzeme için alışta %20 KDV ödenmiştir.)

Brüt Tutar: 1.000 TL

G.Stopaj:    —— TL

Net Tutar:  1.000 TL

KDV %20:   200 TL

Ödenecek: 1.200 TL

Açıklama: 15.01.2024 tarihinde …. numaralı fatura ile alınan kırtasiye malzemesinin iadesi

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın