medyauzmani.com
Serbest bölgede faaliyet gösteren firmalara kesilen faturaların tahsili için süreç nasıl işliyor? – Özgün Fikirler

Serbest bölgede faaliyet gösteren firmalara kesilen faturaların tahsili için süreç nasıl işliyor?

Yerli firmadan serbest bölgede faaliyet gösteren firmaya KDV dahil 10.000,00 TL tutarında hizmet faturası kesilmiştir.

Ancak hizmetin hatalı faturalandırıldığı fark edildi ve serbest bölgede faaliyet gösteren firma yerel kuruluşa KDV’siz 10.000,00 TL tutarında iade faturası düzenleyebildi.

Yerel şirket, KDV’den muaf iade faturasına dahili bir indirim uygulayarak bunu kaydettirdi. Bu durumda BA BS’de beyan edilecek tutar KDV’siz toplam fatura mı yoksa dahili kesinti hesabı ile hesaplanan matrah mı olacaktır?

KDV, KDV’ye tabi olmayan faturadan yüzde olarak ayrılmamaktadır. Fatura tutarı Form B’de yazılır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın