https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Şahıs şirketlerinde pay devri kaydiliğe tabi midir? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Şahıs şirketlerinde pay devri kaydiliğe tabi midir?

Şahıs şirketlerinde pay devri kaydiliğe tabi midir?

Bir anonim şirkete iki kişi ortak olmak istiyor. Ancak ortaklar salgın nedeniyle Türkiye’ye gelmedi. Yönetim kurulunda olmayacaklar. Noter ve ticaret sicilinin onayı alınmadan sadece genel kurul kararı ile ortaklık kurulabilir mi?

Anonim şirketlerde payların devri tescile tabi olmamakla birlikte, bir paya girmek, bir payın değiştirilmesi veya birden fazla paya geçmek tescile tabidir, tescil için başvuru yapılması gerekir.

Genel Kurula ortak giriş şartı aranmamakta olup, kişilerin Genel Kurula katılımı şahsen veya vekaleten olabilir.Başvuru karar örneği ve gerekli belgelerin ilgili Sicil Müdürlüğünün internet sayfasından kontrol edilmesi gerekmektedir.

A. Şubenin mükellefe devri sürecini nasıl takip edebilirim? Kurulun yazılı kararı yeterli mi?

Şube dönüşümü gibi düzenlemeler Federal Ticaret Kanunu ve ikincil mevzuatta yer almamaktadır.

Satış varsa yönetim kurulu yapar ve şubeyi kapatır. Şube kapanışı kayda tabidir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın