medyauzmani.com
Safranbolu Evleri ve Emlakları | ahşap zafer – Özgün Fikirler

Safranbolu Evleri ve Emlakları | ahşap zafer

Safranbolu’yu Safranbolu yapan en değerli özelliği evleridir. Safranbolu evleri nasıl inşa edildi? Evlerin özellikleri nelerdir? Evlerde hangi eşyalar var?

SafranboluTürk sosyal hayatını en net şekilde ortaya koyan, kocaman evleriyle Tanınmış. ahşaptanKerpiç ve kerpiçle olan muhteşem uyumu, Türk gelenek ve görenekleriyle şekillenmiştir. Safranbolu Evleri Kökenli. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası ListesiŞehrin kalbinde yer alan şehir, zengin kültürel mirası ile öne çıkmaktadır.

göz kamaştırıcı evler Safranbolu’yu özel kılıyor. Yüzlerce yıllık tarihi olan şehrin tarihi ipek yöntem Tüccarlara ve tüccarlara ev sahipliği yaparak, yolundaki en müreffeh şehirlerden biri haline geldi. Alışveriş Merkezi girmeyi başardım. şehirde oVe Su döngüsüVe camilerVe çarşılar Ayrıca Safranbolu’nun kimliğini ve önemini açıkça ortaya koymaktadır.

Bu gelişme düzeyi ise konut mimarisinde Kendini öne çıkardı. bugün Yaklaşık 2 bin geleneksel Türk evinin, görkemli konakların ve görkemli evlerin bulunduğu şehirde ziyaretçilerini ağırlıyor. Safranbolu Evleri Kültürümüzün büyük bir parçası ve anlam dolu. Geçmişle günümüz arasında Kültürel bir mirastır. Bu zengin mirası tanımak ve tanıtmak bizim görevimizdir…

Bugün ziyaret ettiğiniz birçok şehirde böyle evler gördüğümüzde hepimiz diyoruz ki “Safranbolu gibi Evlerferibot sızıntısı. Batı Anadoluon yıl Balkanlar coğrafyada Onlarca şehirde bu tip evleri görebiliyoruz. Osmanlıİtibaren Balkanlarda Yaklaşık 6 yüzyıllık egemenliği göz önüne alındığında tipik osmanlı türk mimarisi Konut olma ihtimali çok yüksek.

Genel olarak 2 veya 3 katlı konaklar büyük aileler Türk ailesi için tasarlanmış ve Türk aile yapısının yaşam tarzına ışık tutmaktadır. herbiri güneş kesmeyecek Evler yamaçları sıralar saygı E agrega Birçok unsur içerir.

bugün Safranbolu’da göreceğiniz tarihi evlerin tarihi 18., 19. ve 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. türk toplum hayatı En iyi şekilde sunmak. şehirden ekonomik Sonuç olarak, gelişimi evlerin iç kısmına yansır. yapacağız Kelimenin tam anlamıyla paketlenmiş nüfusuna hizmet eden önemli şehir aileleri, Yaklaşık olarak 6-8 odalı evler yaptılar. Bu evlerin yapımında iklim koşulları Ayrıca her odada ihtiyaçlar doğrultusunda mekanlar oluşturulmuştur.

ev sınıflandırması En önemli belirleyici büyük aile dış görünüş. bugün biz çekirdek aile Formda yaşıyoruz. ama Eskiden babalar, oğullar, eşler ve torunlar bir evde yaşardı. Bu düşünce bazılarımıza garip gelebilir. veya Büyükannenize veya yaşlı komşunuza sorun, size bu konudaki deneyimlerini mutlaka anlatacaktır. Antikalar Aynı ev Bir hayat yaşadılar ve herkese yer vardı. Ve bu nedenle Evlerdeki oda sayısı doğal olarak artıyordu. Rica etmek Bu kültürü biraz da olsa duymak istiyorsanız, tam size göre Safranbolu Evleri.

Safranbolu Evleri Baktığınız zaman hepsi aynıymış gibi. Dış Mekanlar yaklaşık Safranbolu evleri aynı olmasına rağmen üç grupta toplamak gerekir. Ya da değilÇarşı’nın kışlık evleri; ikincisiBağlar ve yazlık evler ÜçüncüKıranköy’deki Rum Ortodoks evleri. Bu üç farklı yerleşim yerinde geliştirilen konut tiplerinde; kardeşimdenVe kültürel E din Farklılıklardan ortaya çıkan yapılar vardır.

bugün eski çarşı Tarihi Safranbolu’nun kurulduğu alana baktığımızda alçak vadilerde kurulduğunu görüyoruz. kış mevsimi olarak bilinen bu alanın aksine yaz olarak bilinir tahviller daha yüksek yer almaktadır. Eski çarşı içindeki sokaklar Arnavut kaldırımlı, dar ve kıvrımlıdır. Sel geçirmez İyi bir ölçü olan taş döşeme tüm sokaklarda görülebilir. Evler birbirine çok yakın.

Safranbolu’nun bu tarihi halısını ve evlerini daha iyi incelemek isterseniz, tavsiyelerim 2 ben … idim: Hıdırlık Tepesi’ne çıkıp şehri buradan seyredin ya da Kent Tarihi Müzesi’ne gidip evleri buradan görün. İkisi birden Safranbolu’yu yaşamak bir zevk…

Şimdi beğendiyseniz Safranbolu Evlerinin özelliklerini sıralayalım:

1. Safranbolu evleri 2 veya 3 katlıdır.

2. Evlerin yapımında moloz taş, ahşap, kerpiç ve tuğla kullanılmıştır.

3. Yamaçta evler sıralandığında hiçbiri diğerinin üzerinde durmuyordu. senin güneşin kesmeyecek Güneş ışığını daha iyi alacak şekilde konumlandırılmıştır.

4. Tüm evler, onlardan daha merkezi bir konumda bulunan kamu ve dini yapılara bakacak şekilde inşa edilmiştir. Hangi eve bakarsan bak. Fikir Kesinlikle kapatılmaz.

5. Yakın plan cepheler kör, uzak plan cepheler ise açık ve birbirini görebilecek konumdadır.

6. evler büyük aileler için tasarlandı. Çoğu evde 6 veya 8 oda bulunur.

7. Safranbolu Evleri SarayBarış sizinle olsun Hayatının izleri var. Bu ilke mimaride dikkate alınmıştır.

8. Safranbolu Evleri agrega ve aile hayatı saygı Gerekli. bunun için en iyisi Bir örnek; kapı kollarında Farklı sesler çıkaran yüzükler kullanmaktır. Safranbolulular bu çekiçe “şakşakKapıdaki erkek ziyaretçi derin bir sesle, kapıdaki ziyaretçi de yüksek sesle çalar. Rica etmek Bu gelenek, evin mahremiyetine saygı gösterilmesinin bir sonucudur.

9. Safranbolu Evleri çift ​​kanatlı kapılar onun. Kapılar basit ama güven veriyor. Bu kapılardan biri sürekli kullanılmaktadır. Diğeri ihtiyaç halinde açılır. Kapılarda kesinlikle tokmaklar ve yüzükler var.

10. Safranbolu Evleri bahçe duvarları çok yüksek. İçeride ne olduğunu kimse göremez. Gizlilik ilkesi burada da mevcuttur.

11. evlerin pencerelerinde kafes sistemi onun. Dışarıdan bakan içeriyi göremez ama içerideki insan dışarıyı çok rahat görebilir. Aile hayatına saygı…

12. “Evlerin girişi”hayatBu, “.burada” adı verilen kısımdır.taşlıklarBurası zemin kat, ev hayatının ve günlük işlerin dönüştüğü yer burası. Dahası hayvanlarla bağladım ahır ve gıda depolama depo da yer almaktadır. Birinci kata taş kısımdan merdivenle çıkılmaktadır. bu merdivenin başladığı kısma.Öpücük” o aradı.

13. Safranbolu Evleri orta katlar (ikinci kat) alçak tavan, üst katlar (3. kat) yüksek tavanlıdır. Kışın ısıyı daha iyi korumak için ahırın üzerindeki orta katlar alçak tavan tutun ve kış mevsimi K kullanılır. Serin yaz için üst katlar yüksek tavanlar E yaz K kullanılır. Dahası Aynı nedenle orta katlardaki pencereler daha küçüktür.

14. Safranbolu Evleri pencereler Estetik ve daha fazlası ama E ait olmak. İstisnalar olsa da, 3 pencere de çoğunlukla bir odaya karşılık gelir. Ahşap pencerelerde ızgara sistemi “toka” o aradı.

15. Odalar oldukça büyük. Dahası Odalara giriş kapıları köşelerde yer almakta ve odanın içinin görülmesini engellemektedir. kalkan onun girişi. Bu sistem gerçekten harika bir gizlilik. eğimli köşeler Bu sayede odanın kapısı açılsa dahi içerideki kişi asla görülmeyecektir.

16. Odaların içinde yükler E dolaplar oluyor. Bu rezervuarların içinde çekirdek aile yatakları bulunur. yatak Gündüz toplanır ve gece yerleştirilir. Geceleri yük boş olsa bile, yıkamada Banyo ihtiyaçlarını karşılayın. Yani çok amaçlı yükler. Ahşap dolap ve raflar da ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

17. odalarda sedir oturma alanları vardır. Sedir genellikle pencerelerin önüne yerleştirilir. Odanın bir köşesinden diğer köşesine ahşap sedir şeklinde dikilmiş, yastık ve minderlerle desteklenen kanepeler.

18. odalarda ısıtıcı Sıcak tutan ve yemeklerini sobanın başında yiyen aile denen kısımlar var. soba Bahsedilen sistem daha sonra kullanılmıştır. ocak ayı olduğunda pakka çok olmalı ama Safranbolu evlerinde farklı baca geometrisine rastlamıyoruz. Basit bir baca sistemi kullanılmaktadır. aydınlatma için ise sıvı yağ LED’ler kullanılır.

19. Safranbolu Evleri Balkon dediğimiz eleman Yok. pencereler pencereler Alttan ahşap direklerle desteklenmektedir.

20. Safranbolu’nun bazı evlerinde Barış sizinle olsun Bizim de burada dediğimiz kısım var”baş oda‘ denir. Baş odası, evin en büyük ve en süslü odasıdır.

21. Safranbolu’nun bazı evlerinde dönme dolap Bulunur. Salamlık’ta oturan erkeklerin, evin hizmetçisini veya hanımını görmeden yemek tabaklarını almalarını sağlayan bu sistem, evin mahremiyetine de büyük önem vermektedir. dönme dolap hakkında ayrıntılar il valileri jizzy evey Yazımızda bulabilirsiniz. bugün “dolap dönüşVe dolap döndürmekDeyimsel ifadelerin başlangıç ​​noktası olan dönme dolap, büyük bir hassasiyetle oluşturulmuş bir sistemdir. Dönme dolap sistemi göreceğiniz tek yer Safranbolu’da. il valileri seyahat evi‘Manastır.

22. Safranbolu’nun bazı evlerinde Yüzme havuzları Bulunur. özellikle Safranbolu’nun zenginlerinin evlerinde Yüzme havuzu Var olan. Evin içindeki yüzme havuzu serinlik ve ferahlık verir. Ayrıca bazı evlerde bahçede yüzme havuzu da kullanılıyor.

23. Safranbolu evlerindeYoksullar için restoranTelefon etmek ” mutfak mutlaka dahildir. Aşevi genellikle orta katlarda bulunur.

24. Safranbolu Evleri Kanepe Bu kanepeler hakkında denilen kısımlar var. Odalar dahildir.

25. Safranbolu Evleri ahşap tavanlar İyi bir işçiliğe sahiptir. Geometrik desenlerin yaygın olarak kullanıldığı ahşap tavanlar büyük bir hassasiyetle işlenir. Ayrıca bazı evlerin el boyaması süslemeleri vardır.

26. Evin hemen hemen her odasında Su döngüsü E tuvalet Bulunur.

Safranbolu Hakkında

Evet Safranbolu evlerinin genel özellikleri Sizin için bir liste ekledik. Özet bunu söylemek Safranbolu Evleri Türk aile yapısı, gelenek ve görenekleri temelinde gelişmiş olup, aileyi bir arada tutacak kendine has özelliklere sahiptir. büyük aileler Aile tarzı evler, çekirdek ailelerin yaşam ve özelliklerine göre büyük bir hassasiyetle dekore edilmiştir. İslam dini inançla agrega O ortaya çıktı ve eve gelen bir yabancının ev sahiplerini görmemesi için bir takım sistemler kuruldu. buO dönemin şartları göz önüne alındığında, gerçekten mükemmel bir sistem. Çünkü Aile hayatı önemlidir ve SafranboluBu evler, ülkedeki aile yaşamını korumak adına büyük ilerleme kaydetmiştir.

Safranbolu Evleri Kentin kimliğini taşıyan en önemli yapılardır. Kendinizi sokaklara atın ve kaybolun… Karşılaştığınız her ev geçmişin kokar ve yaşanmışlıkları anlatır. Safranbolu’nun merkezinde Kaymakamlıklar Gezi Evi Bu konuda size birçok ayna verecektir. Burayı ziyaret et ve sana söylediklerimi doğru yap.Eğer zamanın varsa Safranbolu’ya bir adım uzaklıkta Yörük köyüÖzellikle oradaki evlere gidin Kasım Sipahioğlu SarayHareketlilik

safranbolu evleri, UNESCO Dünya Mirasıiçinde ve “En İyi 20 Canlı ŞehirSafranbolu için büyük bir gurur kaynağı ve

Seyahatleriniz GuideName tadında olsun…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın