medyauzmani.com
Rüzgar ve elektrik ilk kez dünyanın elektrik ihtiyacının %10’unu karşıladı – Özgün Fikirler

Rüzgar ve elektrik ilk kez dünyanın elektrik ihtiyacının %10’unu karşıladı

ve Bloomberg Yeni Enerji Fonu (BNEF).2022 Enerji Dönüşüm Trendleri Raporuna göre dünyanın enerji ihtiyacının yüzde 10’u güneş ve rüzgar enerjisi ile karşılanıyor.

Hidroelektrik, nükleer ve diğer sıfır karbon kaynakları da hesaba katıldığında bu rakam %85’e çıkıyor.

Ancak 2021 yılında elektrik ve kömür üretiminde önemli bir artış oldu. BNEF raporunda, 2020 ile 2021 yılları arasında kömürle çalışan santral sayısı. Yüzde 8,5’lik bir artış olduğu görülüyor. Bu nedenle, emisyonlarda bir sıçrama olmuştur.

AVRUPA’DA İMALATTA ATIK KULLANIMI ARTIYOR

Avrupa’da kuraklık nedeniyle hidroelektrik üretimindeki azalmalar ve artan gaz fiyatları, elektrik üretimi için kömür kullanımındaki artışın ana itici güçleri olarak görünmektedir.

Bloomberg LP, Bloomberg Philanthropies’in kurucusu ve BM Genel Sekreteri’nin iklim özel temsilcisi Michael Bloomberg şunları söyledi: “Kömür üretimindeki yeni artış, ekonomik, sağlık ve iklim değişikliği krizini yansıtıyor. Bu rapor, dünya çapındaki liderlere temiz enerjiye geçiş için cesur adımlar atılması gerektiği çağrısında bulunmalıdır. ” dedi.

Çin, elektrik üretimi için kömür kullanan ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor ve dünyadaki toplam kömür tüketiminin yüzde 52’sini oluşturuyor. Hindistan ise yüzde 11 ile elektrik üretimi için kömür kullanan ülkeler arasında ikinci sırada yer alırken, ABD yüzde 9 ile üçüncü sırada yer alıyor.

En çok kömür tüketen diğer yedi ülke ise Japonya, Güney Kore, Endonezya, Güney Afrika, Almanya, Rusya ve Avustralya’dır.

BNEF raporunda, fosil yakıtların kullanımı azalmaya devam etse de, enerji üretiminde doğal gaz başı çekiyor, ancak Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle doğalgaz Risk altında olabileceklerini gösteren gerçekler de vardır.

Yalnızca Almanya’da 3,2 GW elektrik üretebilen kömürle çalışan bir elektrik santrali yeniden faaliyete geçti. BNEF raporunda, Almanya’nın kömüre dayalı elektrik üretim kapasitesini yıl sonuna kadar 5,5 GW’a çıkaracağı öngörülmüştü. “Diğer Avrupa ülkelerinin de aynı yolu izlemesi bekleniyor” kelimeler yer aldı.

kaynak: aboneler

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın