medyauzmani.com
Prens Selman, Cidde’ye giden Biden’ı dinlemedi! Suudi Arabistan petrol üretimini kısma kararı aldı – Özgün Fikirler

Prens Selman, Cidde’ye giden Biden’ı dinlemedi! Suudi Arabistan petrol üretimini kısma kararı aldı

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden oluşan OPEC’in Kasım ayından itibaren üretimi günde 2 milyon varil düşürme kararı ABD’yi üzdü. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de OPEC’i “Rusya ile aynı yerde durmakla” suçladı. Biden yönetimi kaynakların kıtlığından kaynaklanan sorunlarla uğraşırken, sözde “deri” ve Ukrayna’nın işi, dünyanın geri kalanı. varlık Bunun kendisine ek bir yük getireceğini vurguladı.

ABD BASINI: SUUDİ ARABİSTAN POLİTİKAMIZ BAŞARISIZ OLDU

ABD Başkanı Joe Biden, Temmuz ayında Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretin asıl amacının “petrol değil, Ortadoğu ve İsrail’in yerini açıklamak” olduğunu söylemesine rağmen, Amerikan basını Washington’un Suudi Arabistan planının başarılı olmadığını söyledi.

BİDEN PETROL FİYATLARINDA DAHA DÜŞÜK İSTİYOR

Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Bay Biden, enerji fiyatları ve artan fiyatlar nedeniyle baskıyla karşı karşıya. Ukrayna’nın işgali petrol fiyatını tarihte ilk kez 5 doların üzerine çıkarırken, Biden Temmuz ayında Cidde’ye gitti ve Suudi Arabistan’dan üretimi artırmasını ve petrol fiyatlarını düşürmesini istedi. Ziyaret resmi bir taahhüt olmadan sona ermiş olsa da, Suudi Arabistan’ın önümüzdeki iki ay içinde üretimi artırdığı ortaya çıktı.

AKARYAKIT ÜRETİCİLERİNİN “İHTİYAÇ OLACAK” SONUÇLARI

Ancak ABD dahil birçok ekonominin çökeceği beklentisi, petrol üreticilerine olan talebin azalacağı endişesini de beraberinde getiriyor. Petrol fiyatları 120 dolardan 80 dolara düştüğünde, gelişmekte olan ülkelerde alarm zilleri çaldı ve Beyaz Saray’ın çabalarına rağmen kesinti kararı alındı.

“EĞLENCE SATIŞ DİPLOMASİSİ BİTTİ”

Amerikan New York Times (NYT) bununla ilgili olarak Biden’ın Körfez’deki müttefiklerine olan çağrısının “beklenenden çok daha az” olduğunu bildirdi. Biden’ın Cidde’de Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile insan hakları örgütlerinin tepkisinden korkarak tokalaşmadığına dikkat çeken gazete, “iletişim yumrukları başarısız oldu” dedi. NYT, Prens Muhammed’in kasıtlı olarak ABD’den uzaklaştığını ve Suudi çıkarlarıyla çelişki olarak gördüklerini görmezden gelmeye istekli olduğunu bildirdi.

“ABD ASKERİ AYRILIYOR”

OPEC’in sürpriz kararının ardından ABD Kongresi’ndeki Demokratlar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni “ABD’ye karşı aktif olarak çalışmakla” suçladılar ve Amerikan birliklerinin bu ülkelerden çekilmesi için Kongre’ye bir yasa tasarısı sundular.

VENEZUELA’DA KİRALAMA HAKKINDA

ABD, petrol fiyatlarını düşük tutmak amacıyla dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Venezuela’ya yönelik yaptırımları hafifletmeyi planlıyor. Amerikan Wall Street Journal’a göre, ABD’li Chevron şirketinin bu ülkeden petrol çıkarmasına izin verilecek. Detayları henüz konuşulmayan anlaşmanın bu ay içinde açıklanması bekleniyor. Washington, 2019 yılında Karakas yönetimine karşı en acımasız yaptırımları açıkladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın