medyauzmani.com
Parmaksız eldiven nasıl örülür? modeli dene – Özgün Fikirler

Parmaksız eldiven nasıl örülür? modeli dene

Bu yazımda sizlere adım adım parmaksız eldiven nasıl örüleceğini anlatacağım. Bu örgü Nako Paris yünü ve 4 numaralı şiş ile başladı.

kilit nokta

Bu eldiveni örerken hep tek numara ile başlayalım.

Parmaksız eldiven nasıl örülür? sağ tekken örgü

41 ilmek ile başlayalım. 20 sıra 2 ters, 2 düz örelim. 21.sıra 6 ilmek 2 düz 2 ters olacak şekilde devam edilir. 8 ilmek düz örelim sonraki 6 ilmeği 2 ilmek ve 2 düz ilmek olacak şekilde aynı yönde örelim. Sonraki ilk ilmeği 3 ilmek şeklinde örelim yani 2 gizli ilmek bağlayalım. Bu ilmeğin sağ alt kısmından bir ilmek çıkarıp düz örüyoruz, sonra aynı ilmeği düz örüyoruz, sonra ilmeği tekrar sol alttan çıkarıp tekrar düz örüyoruz. Böylece bir döngüden 3 döngü elde etmiş oluyoruz. Bu kısım eldivenimizin başparmak kısmı oluyor. Daha sonra ters yönde 2 ilmek ve yine geldikleri yönde 2 ilmek örerek sıramızı bitiriyoruz.

Ters tarafta, tüm ilmekleri geldikleri yönde örüyoruz. Ön tarafta geldikleri yönde örmeye devam ediyoruz. Daha sonra başparmak kısmında 4 sıra ilk işlemde olduğu gibi belli bir artış yaparak başparmak kısmındaki düz örgü ilmek sayısını 10’a çıkarıyoruz.

Bu arada 8 ilmek düz diktiğimiz kısımda 6 sıra arayla 4 ilmek yerini değiştirerek bükümümüzü yapıyoruz. Bu bölümde toplam 5 adet matkap ucumuz olacak. Dördüncü sarımı yaptığımızda başparmak olacak kısımdan 10 ilmek kesip sıra sonuna 2 eşit 2 yumak bağladık.

Şimdi eldivenimizin arkasını örüyoruz. Toplam 15 sıra örelim ve keselim. Bükülmüş eldivenin önüne geçelim ve ipimizi sıranın başına takalım. Ve kalan saflarımızı tamamlayalım. Bunun için 10 sıra daha örelim. Bu arada aradaki tatbikatları da tamamlıyoruz. Onbirinci sırada tekrar 2 iplik ve 2 düz örmeye başlıyoruz. Bu şekilde kalan sıralarımızı tamamlıyoruz. 6 sıra daha örüyoruz ve kesiyoruz.

Parmaksız eldiven nasıl bağlanır

Parmaksız eldiven nasıl örülür? Tekken sol örgü

Bu, döndürdüğümüz doğru eldivendi. Şimdi sol taraftan 2 ters, 20 ilmek için 2 düz ve 21 ilmekteki 3 ilmek gibi 1 ilmek örüyoruz, bu ilmek düz örülür. Sonraki 6 ilmek ise geldikleri yönde 2 ters ilmek, 2 ters ilmek, 2 ters düz ve 8 ilmek 2 ters ör, 2 ters ve arka ilmekler örülür. Yani bu sol eldiveni örerken önce eldivenin arkasını, sonra başparmak kısmını ve son olarak da ön tarafını örüyoruz. Yine başparmak kısmını arttırarak sayımızı 10’a çıkarıyoruz ve 5 adet matkap ucu yapıyoruz. Böylece tüm numaralar aynı şekilde dikilecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın