medyauzmani.com
Palamut bolluğu piyasada devam ediyor – Özgün Fikirler

Palamut bolluğu piyasada devam ediyor

İstanbul’da balıkçılar arasında palamut patlaması devam ediyor. Balıkçılar, palamutun yirmi gün daha bol olacağını söyledi. Palamutun azalmasıyla hamsinin zirveye çıkacağını söyleyen balıkçılar, bu yıl küçük balıkların geleceğini söyledi. Geçen hafta 70 liraya ulaşan palamut fiyatı 50 liraya düştü.Bu sene balık çok olduğu için tüccarlar gülümsüyor. Hamsi kilosu 50 liraya, istavrit 70 liraya, mezgit balığı 100 liraya, çipura ve levrek 200 liraya satılıyor.

Vatandaşlar balık pazarına akın etti

Ucuz ve lezzetli bir balık olan palamut’a da talep arttı. Vatandaşlar, meşe palamutlarının yüksek fiyatlarından yararlanarak pazarlara akın etti. Yaklaşık 1,5 kilograma ulaşan meşe palamudu, alıcılara 50 lira getiriyor.

“20 gün sonra palamut yok, küçük balıklar tepeye çıkacak”

Balıkçı Şafak Gün, denizdeki palamut sayısının devam ettiğini söyledi, “Vatandaşların palamut popülasyonunu kontrol etmesi gerekiyor. Bu miktar ve boyutta meşe palamudu uzun yıllardır bulunamamıştır. Yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığında meşe palamudu üretilmektedir. Meşe palamudu tohum başına 50 gramdır, ancak üç kişiyi besleyecek kadar büyüktür. Vatandaşlar palamutun bolluğundan faydalanmalı ve dondurucuya atmalıdır. Meşe palamudu 20 gün daha dayanır 20 gün sonra diğer balıklar onların yerini alır. Vatandaşlar balıkları dondurucuya koyarak saklayabilirler. Palamut her yıl bol değildir, bundan yararlanmak önemlidir. Palamut gidince hamsi gibi daha küçük balıklar ortaya çıkmaya başlar. Tarçın, istavrit ve hamsi bu yıl denizde bol ama palamut korkusuyla karaya çıkamıyorlar. Yağışlı mevsimin devam etmesiyle birlikte balıklar bolca yumurtlar. Bu yıl Karadeniz’de hamsi bol. Ne kadar çok balık varsa, o kadar ucuzdur ve her masada bulunur. İstanbul’da palamut 50 lira, istavrit 70 lira, hamsi 50 lira, mezgit 100 lira, levrek ve levrek 200 liradan satılıyor. dedi.

Mısır almaya geldiğini söyleyen Hikmet Sezer, “Çocuklar da meşe palamutlarını sever. Palamut mevsimi, bugün akşam yemeğinde palamut yiyeceğim. Elimizden geldiğince çok balık almaya çalışıyoruz.” kelimeleri kullandı.

kaynak: IHA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın