medyauzmani.com
Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri: Oturma Odası Fikirleri – Özgün Fikirler

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri: Oturma Odası Fikirleri

Oturma odası dekor fikirleri sıkça aranan bir konudur. Salon dekorunuzda kullandığınız dekor stilini belirleyen renkler, öğeler, aksesuarlar ve tüm seçimleriniz evinizin genel atmosferini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle salon dekorasyonu konusunda ilham veren fikir, öneri ve örneklere her zaman büyük ilgi vardır. Bu yazımızda sizler için özenle seçtiğimiz salon dekorasyon fikirleri ve önerilerini paylaşıyoruz.

1. Salon dekorasyon tarzınız, evinizdeki diğer odaların tarzı ile uyumlu olmalıdır.

Dekorasyonda nasıl bir tarza yöneliyorsunuz, tarzınız nedir, zevkleriniz neler, mobilya seçiminde sadelik ve fonksiyonelliği mi tercih ediyorsunuz yoksa konforu arka plana koyup stile daha mı önem veriyorsunuz? Bu sorular, dekora ve tarzınıza ne kadar önem verdiğinizi ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Tarzınızı ve zevklerinizi belirledikten sonra evinizi bir bütün olarak aynı tarzı koruyarak dekore etmenizi öneririz. Salonunuzu dekore ederken salonunuzu bir bütün olarak, diğer odalardan bağımsız düşünmeden, yaşam tarzınıza ve zevklerinize göre dekore etmelisiniz.

2. Salona mal yerleştirme kurallarına dikkat edin.

Desenli Duvar Boyaları

Odanız için en güzel eşyaları almış olsanız bile eşyaları doğru yerleştirmediğiniz sürece dekorasyonunuz güzel görünmeyecek, odanızın atmosferi rahatsız olacak ya da kullanımı ve içeri girip çıkması zorlaşacaktır. Mobilya yerleşim kurallarının başında en büyük eleman ilk sıraya yerleştirilmelidir. Büyük eşyayı yerleştirdikten sonra diğer eşyalarınızı, salonunuzun büyüklüğü ne olursa olsun eşyalar arasında 2,5 metreden fazla olmayacak şekilde yerleştirmelisiniz. Eşyalarınızı yerleştirirken odaya giriş çıkış kolaylığına, simetri ve denge kurallarına dikkat edin.

3. Masa ve aksesuarlar duvara ve zemine uyumlu olmalıdır.

popart tablo ile dekorasyon

Şık ve modern bir oturma odasını dekore etmek için tablolar, aksesuarlar, duvarlar, halılar, kilimler ve zeminler uyum içinde olmalıdır. Süs eşyaları, dekoratif yastıklar ve aydınlatma gibi tüm dekor unsurlarının uyumu, oturma odanızda modern, zarif ve sakin bir ortam yaratmanıza yardımcı olacaktır.

4. Salon dekorasyon fikirlerini düşünürken aydınlatmayı atlamayın.

Salon dekorasyon fikirleri

Aydınlatma bazen en son düşünülecek ya da üzerinde fazla durulmayan şey olabilir. Ancak oturma odanızın şık, sakin ve işlevsel olması ve hedeflediğiniz etkiyi yaratan bir atmosfer yaratmanız aydınlatmaya gereken önemi vererek mümkündür. Doğru aydınlatma ile salon dekorunuzun olduğundan daha şık görünmesini sağlayabilir, hatta bazı kusurları kapatmak için aydınlatma hilelerinden yararlanabilirsiniz. Uygun olmayan aydınlatma, mekanınızda oluşturmaya çalıştığınız konsepti bozabilir.

5. Standları koltukların yakınına yerleştirin.

göğüs sehpa

Her koltuktan 30 cm uzaklıkta bir sehpaya sahip olmak, oturma odanızda rahat vakit geçirebilmeniz için göz önünde bulundurmanız gereken salon dekorasyon fikirleri arasında yer almaktadır. Bu arada kullanacağınız sehpalar konusunda da yaratıcı olmanız odanızın atmosferine büyük katkı sağlayacaktır. Örneğin eski bir ahşap sandık sehpa olarak kullanıldığında bir yandan odada sıcacık ve işlevsel bir atmosfer yaratırken diğer yandan dergi, yastık, ekstra kablo veya sehpa yerleştirilerek kullanışlı saklama alanı elde edilir. göğsün ortasındaki uzaktan kumandalar.

6. Tabloları kullanma kurallarını gözden kaçırmayın.

Resimlerle duvar dekorasyonu

Salon dekorasyonunuzu kişiselleştirmenin en şık ve göz kamaştırıcı yollarından biri de panel kullanmaktır. Ancak tabloların kullanımında uyulması gereken bazı kurallar vardır. Palet seçerken öncelikle oturma odanızın genişliği, dekor tarzı, renk dengesi gibi detaylara dikkat etmelisiniz. Örneğin, oturma odasının dekorasyonunu klasik tarzda tercih ediyorsanız, çerçeveleriniz büyük ölçekte işlenebilir. Ya da modern tarzda bir odanız varsa ince çerçeveler veya çerçevesiz tablolar tercih edilebilir. Ayrıca salon duvarında sergileyeceğiniz tablolar odanızdaki renk dengesi ile uyumlu olmalıdır. Son olarak kullanacağınız masanın ölçüleri ile önündeki eşyaların ölçüleri arasında bir uyum olduğundan emin olmalısınız.

7. Oturma odanızın küçüklüğünü algılamamak için dikkatleri başka bir yöne çekmeye çalışabilirsiniz.

Oturma odasında sarı masa

Küçük salon dekorasyon fikirleri arayanlar bu dekorasyon önerisini mutlaka uygulamalı, salonunuzda rengi, boyutu veya tarzı ile harika bir tablo veya aksesuar sergilediğinizde, bu harika sayesinde tüm dikkatler o objeye odaklanacaktır. öğe.

sarı kanepe

Aksesuar, tablo gibi dekoratif unsurlarla ilginin yönünü değiştirebilirken, diğer kanepelerden farklı olarak çok güçlü bir renkte bir kanepe seçerek misafirlerinizin dikkatini bu güçlü renge odaklayabilirsiniz.

8. Küçük salonlar için mobilya seçerken mobilyanın azlığına ve boyutlarının küçük olmasına dikkat edin.

Peluş ile dekorasyon fikirleri

Geniş üçlü kanepeler yerine ikili ve tekli koltukları tercih edebilirsiniz. Yeterli oturma alanı eklemek için yeterli alanınız yoksa dekoratif banklar veya sandalyeler ile farklı bir atmosfer yaratabilir, ekstra oturma grupları ile oturma odanızı strese sokmadan oturma alanları oluşturabilirsiniz.

9. Küçük odaları büyük göstermek için doğru oturma odası dekorasyon fikirlerini alın.

Salon dekorasyon fikirleri

Küçük odaları geniş ve ferah gösteren açık renkli duvar kağıtlarını tercih etmelisiniz. Küçük salonlara derinlik katmak için duvardaki sınır algısını yok edecek çözümler bulmak gerekiyor. Bunun için duvarlarda birden fazla renk kullanacaksanız kullanacağınız renklerin birbirine yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece keskin bordür algısının önüne geçer, oturma odanızın olduğundan daha geniş ve ferah görünmesini sağlarsınız. Son olarak duvarda veya mobilyanızda kullanacağınız dikey şeritlerin oturma odanızı daha geniş göstermesini bekleyelim.

10. TV ünitesinin arkasını nasıl dekore edeceğinize karar verin.

oturma odasında tv ünitesi

Bir şekilde TV’nin arkasında kaldığını düşünerek, TV ünitesinin arkasını nasıl dekore edeceğinizi düşünmeden rastgele bir seçim yapmamalısınız. En önemli salon dekorasyon kararlarından biri de televizyonun arkasının nasıl dekore edileceği olmalıdır. Oturma odanıza modern ve sıcak bir görünüm kazandırmak için ahşap duvar panelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca ahşap seçimi oturma odanızın olduğundan daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

11. Oturma odanızı küçük dokunuşlarla yenileyerek bambaşka bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Salon dekorasyon fikirleri

Zaman zaman oturma odanızda yenilikler yapmak ruhunuza iyi gelecektir. Zaman zaman eşyaların taşınması, yeni aksesuarlar satın alınması veya kapı ve pencerelerin normal renklerini çarpıcı renklerle değiştirmek, dekorunuzu tamamen yenilenmiş hissettirebilir. Özellikle ahşap pencereli bir oturma odanız varsa, pencerelerinizin rengini göz alıcı bir renkle değiştirerek oturma odanızda bambaşka bir hava yaratabilirsiniz.

12. Duvarları duvar kağıdı ile birleştirebilir ve duvarları boyayabilirsiniz.

duvar kağıdı kaplama bileşimi

Duvar kağıdını sizi yansıtan bir tarz ve desende kullanabilir, oturma odanızda duvarları birlikte boyayabilirsiniz. Duvar kağıdı ve boya kombinasyonlarında genellikle duvarlardan biri duvar kağıdı ile kaplanır ve kalan duvarlar kullandığınız duvar kağıdının desen, desen ve renklerine uygun bir duvar boyası ile birleştirilir. Kolay adımlarla duvar kağıdınızı kendiniz kaplamak için bu makaledeki adımları takip edebilirsiniz: Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın