medyauzmani.com
Oto Galeriden İş Yerine KDV’siz Aldığım Aracı Satarken KDV Hesaplayacak Mıyım? – Özgün Fikirler

Oto Galeriden İş Yerine KDV’siz Aldığım Aracı Satarken KDV Hesaplayacak Mıyım?

Ocak ayında şirket adına araç satın aldım. Bu aracı galeriden aldığım için KDV ödemedim. Şimdi ben bu aracı satacağım. Fatura keserken KDV’li olarak mi kesmem gerekiyor?

Deftere kayıt edilen ATİK’ler (Taşıt) için alışta KDV ödenmese de düzenlenecek satış faturasında KDV hesaplanır.

Asıl işi araç ticareti ve kiralanması olmayan şirketler dışındaki şirketlerin aktifinde bulunan binek otoları ikinci el olarak satmaları halinde %1 KDV hesaplanacak ve beyan edilecektir. Aktifteki ticari aracın ikinci el satışında uygulanacak KDV oranı ise %20’dir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın