medyauzmani.com
Organ Bağışı ve Nakil Haftası ne zaman? – Urfa Hikâyeleri – Şanlıurfa Hikâyeleri – Özgün Fikirler

Organ Bağışı ve Nakil Haftası ne zaman? – Urfa Hikâyeleri – Şanlıurfa Hikâyeleri

Hastanın organlarının birçok farklı nedene bağlı olarak düzgün çalışamaması ve doğası gereği kişinin ömrünü kısaltan ve temel olarak yaşam aktivitelerini etkileyen durumdur. Tıbbi yöntemlerle tedavisi mümkün olmayan bir organın vericiden alıcıya büyütülerek nakledilmesi organ nakli olarak tanımlanır. Peki organ bağışı ve nakil haftası ne zaman? Organ bağışının önemi nedir? daha fazla bilgi burada…

TESLİM HAFTASI NEDİR VE NE ZAMAN ÇIKIR?

Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde Organ ve Doku Bağışı Haftası kutlanmaktadır. Her ne kadar hukuki desteği olsa da organ ve doku hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli konu organ ve doku bağışıdır, bu bağışların artması için bu konuda kamuoyundaki bilgi eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. , organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak ve insanları organ ve doku bağışı konusunda teşvik etmek. Bu konuda tüm akademik kurumlara, medyaya ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir.

Türkiye’de organ bağışı ve nakillerinin yetersizliği, uç organ yetmezliği nedeniyle tedavi gören birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Hastaların, ülke ekonomisinin ve çalışanların yaşam süresi ve kalitesinde büyük kayıplara neden olan söz konusu organın başarısızlığı, önemli bir sorun olarak gündemde kalmakta olup, hedeflenen organ bağışı ve organ bağışı sayılarının artırılmasıdır. nakiller.

GRUP SAĞLAYICILARINA İHTİYAÇ NEDİR?

Organ bağışı konusunda toplumdaki en büyük korkulardan biri kişinin organ bağışçısı olması ve bu bilgilerin kötü insanlar tarafından kullanılmasıdır. Birçok insan bu tür asılsız söylentiler yüzünden organ bağışını bırakıyor. Kişinin organ bağışçısı olup olmadığını sadece Sağlık Bakanlığı yetkilileri bilmektedir. Bu nedenle bir kişinin organ bağışçısı olup olmadığını başkalarının öğrenmesi mümkün değildir. Organ nakli canlı bir insandan veya bir kadavradan yapılabilir. Canlıdan canlıya organ nakli genellikle böbrek, karaciğer ve akciğer gibi organlar için kullanılır. Esas olarak aile içindeki kişiler arasında yapılan bu tip nakil, hastanın hayatındaki problemin belirlenmesinden ve nakil ile ilişkili organların evrimi ile iyileşme şansının belirlenmesinden sonra ortaya çıkar. Bu durumda hastaya özgürce organ bağışı yapabilen kişinin sağlık testi yapılır. Kan ve doku etkileşimleri araştırılır. Verici tek böbrekle yaşayabildiği için bir böbreği hastaya nakledilir. Karaciğer ve akciğer gibi organlar donörden tamamen çıkarılmaz. Bunun yerine hayati organın bir kısmı alınır ve hastaya nakledilir. Organ bağışının önemi bu dönemde ortaya çıkıyor. Canlı bağış, bağışçı için daha az risk taşır. Bu organ bağışının öneminin bir kanıtıdır. İnsan bazında yeterli organ bağışı yapılırsa yaşamdan yaşama doku ve organ nakli sayısı çok düşük seviyelere inecektir. Verici canlı verici ise ilgili doku ve organlar organ nakli bekleyen hastalar için büyük bir umuttur. Kalp ve pankreas gibi hayati organların nakli yaşamdan yaşama mümkün değildir. Bağışçılar bu engellilerin hayatlarını kullanmalarının tek yolu. Kişinin beyni ölmez ise organlarının alınması mümkün değildir.

TÜM TEKLİFLER NASIL VERİLİR?

18 yaşını doldurmuş ve sağlığı yerinde olan herkes organ bağışçısı olabilir. Gönüllülük esasına dayalı bir toplum bağışı olabilmek için sağlık yöneticileri, kamu ve özel hastane veya kliniklerin toplum bağış yöneticileri istihdam edilmelidir. Organ bağışı formunu bu şartlarda doldurduktan sonra bağışçıya organ bağış kartı düzenlenir. Kişinin bağışçı olduğu bilgisi Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine girilir. Bağışçının beyin ölümü gerçekleştikten sonra son kararı aile verdiği için organ bağışçısının doku ve organlarını bağışlama konusundaki isteklerini ailesiyle paylaşması çok önemlidir. Kişi istediği zaman aynı kurum ve kuruluşlara başvurarak organ bağışçılığını bırakabilir. Her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde kutlanan Toplumsal Bağış Haftası, toplumsal bağışın öneminin duyurulduğu ve farkındalık yaratmayı amaçlayan bir dönemdir.

Organ bağışçısı olarak bir veya daha fazla kişiye hayatta kalma şansı verebilirsiniz. Yerel kliniğinize başvurarak organ ve doku bağışı hakkında daha fazla bilgi edinebilir, doğru yere başvurarak organ bağışçısı olabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın