medyauzmani.com
Ordu’daki kivi üreticileri yeni sezon fiyatından memnun değil – Özgün Fikirler

Ordu’daki kivi üreticileri yeni sezon fiyatından memnun değil

Geçen yıl 8 bin ton ürün alınan Ordu’da bu sezon 10 bin ton kivi bekleniyor. Şehirde 30 yıllık bir geçmişe sahip olan kivi 22 yıldır üretilmekte ve şehir ekonomisine katkı sağlamaktadır. Fındığın yerine üretilen ve günlük yayılan kivi, geçen yıl 8 bin ton hasatla Ordu ekonomisine yaklaşık 60 milyon TL katkı sağlarken, üreticiler bu sezon 10 bin ton üretmesi beklenen kivinin fiyatının düşük olduğunu söylüyor. , 9 TL’ye yakın, bu da onların başını belaya sokuyor.

“Verim yüksek ama fiyat beklediğimiz gibi değil”

Ordu Kivi Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, Kasım ayının ilk haftasında gerçekleşmesi beklenen hasat öncesi fiyatların düşük olduğunu söyledi. “Hasat zamanına yaklaşık bir ay kaldı, kivi kokusu 6 buçuk’a ulaştığında kiviler topluluğumuzda toplanmaya başlıyor. Geçen yıl yaklaşık 8.000 ton hasat yapılarak bölge ekonomisine yaklaşık 60 milyon TL katkı sağlandı. Bu henüz teyit edilmedi ancak hedef, artan verimlerle 10 bin tona ulaşmak. Geçen seneye göre kivi kalitesi iyi. Sezonda sadece ağaçla sorun yaşıyoruz. Bu sezon 18-20 TL arası bir fiyat bekliyorduk ancak alıcılar soğuk hava deposu kullanımının fazla olması ve diğer masraflar nedeniyle fiyatı düşük tuttu. Geçen yıl birinci sınıf kivi 8 TL’ye satıldı ama bu yıl gerçek bir fiyat yok ama birinci sınıf kiviyi 9 liraya takas parasıyla alacaklarını söylüyorlar. Bu nedenle şu ana kadar herhangi bir alıcı ile iletişime geçilmedi ve bu durum yapımcıları zora soktu. dedi.

“Bu konuda yardıma ihtiyacımız var” Uzunlar, şunları söyledi: “Geçen yıl bir ton kiviyi soğuk hava deposuna koyduğumda yıllık 10.000 TL ödüyordum ama bu yıl 50 bin TL ödemem gerekiyor. Bu da kivi karımızın başka şeylere gitmesini sağlıyor. yükselmeseydi kivi bu yıl 16-17 kişilik bir grupta satılırdı.” dedi.

Uzunlar, yetiştiricileri kivileri erken hasat etmemeleri konusunda da uyardı.

kaynak: IHA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın