medyauzmani.com
Önümüzdeki Hafta Altın Fiyatları Bu Gelişmelerden ve Tarihlerden Etkilenecek! – Özgün Fikirler

Önümüzdeki Hafta Altın Fiyatları Bu Gelişmelerden ve Tarihlerden Etkilenecek!

Altın fiyatları geçen haftaki kazançlarından toparlandı ve Pazartesi günü yükseldi. 1.700 doların üzerinde bir kırılma Salı günü teknik alıcıları çekti. Bu nedenle altın, hafta boyunca 1.730$’dan 12 Eylül’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Ancak hafta sonu öncesinde doların güçlenmesi, altının haftalık kazançlarının çoğunu sildiğini gördü. Piyasa analisti Eren Şengezer’e göre ABD’den Eylül ayı enflasyon oranı piyasa faizini tetikleyebilir.

Altın fiyatları haftanın ilk yarısında yükseliyor

Hafta başındaki piyasa oynaklığı doların değer bulmasını zorlaştırdı. Bunun gibi, kriptokoin.comNe kadar çok takip ederseniz, altın o kadar büyür. Bu arada, Birleşik Krallık hükümetinin yüksek gelirlilere uygulanan %45 vergiyi kaldırma önerisini geri çekme kararı başka bir boyut getiriyor. 10 yıllık ABD Hazine tahvili Pazartesi günü yaklaşık %5 düştü. Altın daha sonra %2’den fazla yükseldi ve Mart ayından bu yana en büyük bir günlük kazancını kaydetti. ABD ISM’den gelen veriler, imalat sanayindeki fiyat baskılarının azalmaya devam ettiğini ve Eylül ayında istihdamın devam ettiğini gösterdi.

Salı günü, risk akışı finansal piyasalara hakim olmaya devam etti. Sonuç olarak, dolar ticareti önemli ölçüde arttı. ABD Dolar Endeksi (DXY) gün içinde %1’den fazla kayıp yaşadı. Ancak sarı metal 1.700 doların üzerine çıktı. Bu nedenle, teknik alıcıları cezbeden birkaç hafta boyunca 1.730 $’a yükseldi. Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz oranlarını sadece 25 baz puan artırdı. Bu, daha sonra, uluslararası bir anlaşmanın oluşturulmasına yol açtı. CME Group FedWatch Tool’un Kasım ayında Fed 75 faiz artırımı olasılığı, RBA’nın güvercin duruşunun öncülüğünde %50’ye düştü.

Altın fiyatları dördüncü çeyreğin ilk iki gününde yaklaşık %4 arttı. Ancak daha sonra konsolidasyon aşamasına girdi ve hafta boyunca bazı kayıplar kaydetti. ADP, ABD’de özel sektör işlerinin Eylül ayında 200.000 olan piyasa beklentilerine kıyasla 208.000 arttığını bildirdi. Ayrıca, ISM Hizmetler PMI araştırması, emtia fiyatlarındaki düşüşün hizmetler sektöründe önemli ölçüde artmaya devam ettiğini gösterdi. Daha da önemlisi, İstihdam Endeksi Eylül’de 53’e yükseldi ve analistlerin 49.6 olan tahminlerini bir farkla geride bıraktı. Verilerin beklenen açıklaması, DXY’nin toparlanmasına yardımcı oldu. Bu nedenle altının gücünü geri kazanmasına izin vermedi.

Altın da ABD NFP verileriyle 1.700 doların altına düştü

Perşembe günü Avrupa ticaret seansı sırasında piyasalar sakindi. Altın fiyatları ise güçlü bir şekilde 1.720 dolar civarında değişti. Günün ikinci yarısında, Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD 10 T-bono getirilerini artırmaya yardımcı oldu. Bu yüzden sarı metali ayağa kalkmaya zorladı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in enflasyonla mücadelesinin ilk günlerinde olduğunu söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, oranları sınıra kadar artıracağını ve bir süre orada tutacağını yineledi. Son olarak Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, piyasalara ABD merkez bankasının bir politika dondurmasından “çok uzakta” olduğunu hatırlattı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Cuma günü yaptığı açıklamada, Tarım Dışı İstihdamın Eylül ayında 250.000 olan piyasa tahminini aşarak 263.000 arttığını ve İşsizlik Oranının Ağustos ayındaki %3.7’den %3.5’e düştüğünü duyurdu. İyimser bir istihdam raporuyla desteklenen ABD 10 yıllık bono getirisi %4’e yükseldi. Bu, altını hafta sonuna kadar 1.700$ alanına geri itti.

Haftanın ilk büyük eylemi: FOMC dakikaları

Önümüzdeki hafta başlarında ABD’den daha fazla yayın yapılmayacak. FOMC, Eylül ayı politika toplantısının tutanaklarını Çarşamba günü yayınlayacak. Bu noktada kitap, Fed’in görüşleriyle ilgili herhangi bir sürpriz sunmayacak. Noktalı grafik, Fed’in faiz oranını %4,5’in üzerine çıkarma ve gelecek yıl orada tutma hedefini yeniden doğruladı. Analist aşağıdakileri değerlendirir:

Açıklama, faizcilerin Eylül ayında politika faizinden çok büyüme oranından endişe duyduğunu gösterirse, piyasalar doların zemin kaybedeceğine ve altında yeni bir yükselişin kapısını aralayacağına inanabilir. Ancak Perşembe günkü enflasyon raporu öncesinde piyasa gelişmeleri kısa ömürlü olmalı.

Piyasaların odaklandığı veriler: ABD TÜFE

Beklenti, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Ağustos’taki %8.3’ten Eylül’de yıllık bazda %8.5’e yükseleceği yönünde. Ayrıca, sabit gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan yıllık Çekirdek TÜFE’nin de %6,3’ten %6,5’e yükselmesi bekleniyor. Yatırımcılar daha büyük bir sayıya daha fazla ağırlık ekleyebilir. Ayrıca, %6.5’in üzerindeki veriler bir miktar kârı artırabilir. Ek olarak, uzman şunları söylüyor:

Öte yandan, enflasyon oranında beklenmeyen bir düşüş, altının ivme kazanmasına yardımcı olabilir. Ancak Fed, tek bir enflasyon verisi ile aşırıya kaçmayacağını açıkça belirtti. Ayrıca, piyasadaki ilk eğilimin ancak bir sonraki verinin piyasa fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olması durumunda sona erebileceğini söyledi.

ABD Sayım Bürosu, Eylül ayında Perakende Satış verilerini yayınlayacak. Hafta sonu, Michigan Üniversitesi’nin Ekim ayı Tüketici Duyarlılığı Anketi, piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. Bu uzmana göre, bu verilerin bir kez daha düşmesi USD’nin satışların altında kalmasına neden olabilir. Ancak bunun tersi doğrudur.

Altın fiyatları ve altın kamuoyu araştırması ile ilgili teknik görüşler

Piyasa uzmanı Eren Şengezer altın trendini analiz ediyor. Günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi hafta sonunda 50’ye düşerek altının gücünü kaybettiğini ve yakın gelecekte nötr olduğunu gösteriyor. Altın 1.700 doların üzerinde tutunabilirse, 1.720 dolardan önce 1.710 dolarda ilk dirençle karşılaşabilir. İkinci seviyenin üzerinde günlük kapanışla altın 1.730 doları test edebilir. Desteğe dönüştürmeyi başarırsa 1.760 doları hedeflemek de mümkün.

Bunun altında 1.690 dolar, 1.680 dolardan önce geçici destek tutuyor. Altın dipten girip direnç olarak kullanılmaya başlarsa düşüşünü 1.665 dolara kadar uzatabilir.

FXStreet Tahmin Anketi, haftanın ikinci yarısında görülen düşüşe rağmen, analistlerin altının yakın gelecekte yükselmeye devam etmesini beklediklerini ve bir haftalık hedefin 1.710$’da kaldığını gösteriyor. Aynı şekilde, bir aylık model de refahı gösterir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın