https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Online satışların muhasebe kaydı nasıl yapılır? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Online satışların muhasebe kaydı nasıl yapılır?

Online satışların muhasebe kaydı nasıl yapılır?

E-ticaret ile uğraşan firmamız satışlarını N11, Tredyol gibi aracı kuruluşlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu durumda muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır?

Farklı bir muhasebe girişi yapılmaz.

—————————– / ——————————–

100/102/120 (b)

600 (bir)

391 (bir)

—————————– / ——————————–


Özel sağlık sigortasından yararlanan son tüketiciye yazarkasa fişi düzenliyoruz. Sigorta şirketleri de bu makbuzların ödemesini reçete harcı olarak havale etmektedir. Yazar kasa fişi kesildiğinden beri 120 adet hesap devreye alınmamıştır. Muhasebe kayıtları nasıl yapılmalıdır?

Tüketicinin, özel sağlık sigortasına tabi son tüketiciye poliçede belirtilen bedeli (örneğin %20) ödemesi durumunda ÖKC çeki düzenlenerek tahsilat gerçekleşir.

Poliçe şartlarına göre kalan %80’lik kısım sigorta şirketine fatura edilir.

Aşağıdaki muhasebe girişi yapılır.

—————————————– / ————————————–

100/108 tüketicinin %20’si

120 sigorta şirketinden %80 tahsilat

Toplam fiyat 600 satış

391 KDV hesaplandı

————————————— / ————————————–


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın