medyauzmani.com
Okullarda intihal vurgusu! – Özgün Fikirler

Okullarda intihal vurgusu!

Yeni eğitim öğretim yılı yaklaşık bir ay önce başladı. Kitaplara ek olarak, hükümet Kaynak kitap Öğrencilere dağıtarak aile bütçesinin üzerindeki yükü azaltmak istedi. Ancak birçok okuldan ek ders kitabı istendiğine dair şikayetler vardı. “Devlet tüm kitapları bedava verdi” diye sevinen ailelerin mutluluğu mahsullerinde kaldı. El kitabı ajitasyonu bitince bu sefer ‘giyim’ ayaklanmaları başladı.

2012 yılında ilk ve orta dereceli okullarda kıyafet uygulamasına geçilmiştir. Öğrenciler, belirli şartları taşıyan okul kıyafetleriyle öğrenimlerine ve çalışmalarına devam ettiler. Ancak bunu yapmanın birçok zorluğu vardır. Bazı okul yöneticileri insanları fazladan kıyafet ve kitap almaya zorluyor. Her ne kadar bahsedilmese de ‘form’ almak zorunda kalan ebeveynlerin aile bütçesi daralıyor. Birden fazla çocuğu olan ailelerin durumu daha da vahim…

Bize ulaşan çok sayıda şikayete göre tablo şu şekilde:

Türkiye’de okullarda kılık kıyafet hakkı var… Ancak bu hak kağıt üzerinde kalıyor. Birçok okul hala öğrencilerin üniforma giymelerini şart koşuyor. Evet, bu uygulama aynı zamanda birçok mali suistimalin de önünü açıyor. İstanbul’daki bazı okul müdürleri, sıcak tutmak için düz renk bir tişört, sonbahar ve kış aylarında ise düz renk bir kazak veya kazak istiyor.

Ancak ebeveynlerin bu giysilere ulaşması zor.

Detaylı olarak bahsedilmese de ‘form’ların yerini alan bu giysiler sadece okul müdürü ve okul aile birliği ile birlikte satılmaktadır.

pazardan 50 liraya alınabilen bir tişört, rozet eklendikten sonra bu özel parçalar için ortalama 200-250 TL. ortada satılan

Birden fazla çocuğa eğitim veren ebeveynler tek tişört alsa bile aile bütçesi alt üst olur. Evet, haftada beş gün okula giden bir öğrenciye bir tişört yetmez. Ebeveynler yedek t-shirt alamadıkları için çocuklarının kıyafetlerini hemen her gün yıkayıp kurutmak ve ertesi gün temiz giymek zorunda kalıyorlar.

Sonbaharda havalar soğumaya başlayınca okul yöneticileri bu sefer tişört yerine polar ve kazak giymeyi zorunlu hale getirdi. Yün fiyatları tişörtlerden daha pahalıdır. Hatta bazı yetkililer okuldan önceki sabah okul girişinde kıyafet kontrolü yapılacağını, gömleği ve yünü olmayanların evlerine gönderileceğini söyleyerek çocukları tehdit etmeye başladılar.

Bu tablo, maliyeti nedeniyle kıyafetlerini karşılayamayan ebeveynleri yerleştirirken, çocukların eğitim hakkını da elinden alıyor.

5 TL GÜLDÜ ÇÜNKÜ

“GELECEKTE OLACAK YER”

Öğretmen, “Ücretsiz kıyafet değiştirerek amaç eşitsizliği ortadan kaldırmaktı” dedi. Okul çocuklarının okul üniformalarını çok düşük bir fiyata satın alabileceğini düşündü. Ama ne yazık ki işler farklı bir yöne gidiyor. Kara para aklama, fiyatı yükseltmek demektir….

MAHMUT ÖZAY

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın