medyauzmani.com
Öğretmenin babası, öğretmen yardımcısının kızıyla aynı okulda çalışıyor – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

Öğretmenin babası, öğretmen yardımcısının kızıyla aynı okulda çalışıyor – Fikirler – fikirler.net.tr

Öğretmenlik mesleğine 33 yıl önce Bitlis’te başlayan Bayram Ali Koçak, kızı müdür yardımcısı Burcu Asanatuci’nin ısrarı üzerine mesleğinin son yıllarını ailesiyle birlikte geçirmek üzere Tatvan’a gönderilmek istedi. Kızı Asanatuci’nin 5 yıl müdür yardımcısı olarak görev yaptığı Van Gölü İlköğretim Okulu’na atanan Koçak, kızının müdür olduğu okulda göreve başladı.

Kızının müdür yardımcısı olarak görev yaptığı okula öğretmen olarak atanmaktan büyük mutluluk duyan 33 yaşındaki öğretmen Bayram Ali Koçak, şimdi kızıyla aynı okulda görev yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyor.

Bazen okulda baba oğulun birlikte çalıştığı ve gelecek nesilleri aydınlattığı harika anlar olur. Okula başladıktan sonra baba-oğul ilişkisini bıraktığını anlatan Koçak, ailede herkesin öğretmen olduğunu ve hayallerinin aynı çatı altında çalışması gerektiğini belirterek, aynı çatı altında hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bir kızı.

“OKUL MÜDÜRÜMÜZ BENİM”

Öğretmenlik mesleğine Bitlis’te başladığını anlatan Bayram Ali Koçak, şunları söyledi: “Planımı bırakıp Tatvan’a gelmek istemedim. Çünkü kar yoğundu ve kış uzundu. Ama sonra herkesin burada olduğunu gördüm. Buraya biraz tabak ve yiyecek almaya geldik. Kızım Burcu ile aynı okulda çalışıyorum. Kızım okulun müdürü ama sorun yok ve şu an iyiyiz. İnsanlar zaten profesyonel işlerini yaparken baba-oğul ilişkisini kapıda bırakıyoruz. Okula girdiğimizde kızıma Burcu Öğretmen diyorum ve halk arasında ‘Bayram Öğretmen ya da Bayram Ali Bey’ diyor. Çünkü o işini yapıyor, ben de kendi işimi aynı şekilde yapıyorum. Burcu, genel müdür yardımcılığı görevini yerine getirmiyor ve her görevi ayrı ayrı ele alıyor” dedi.

Kızının başarısıyla gurur duyduğunu anlatan Koçak, şunları kaydetti: “Her baba gibi bir erkeğin oğlunun büyümesi çok önemlidir, bu yüzden Bayram Ali Hoca’nın kızı yerine Burcu’nun babası denir. Buraya geldiğimde herkes beni Burcu’nun babası olarak tanırdı. Tabii ki iyi hissediyorum ve seviyorum. En azından çocuğunuzla aynı arabaya binmek ve aynı anda işe gelmek tamamen farklı bir hikaye bunu herkese tavsiye ederim.Ailece öğretmenlik mesleğini seven insanlardan biriyiz.Amcalar ve ailede kuzenlerin hepsi öğretmen. Balıkesir’de yaşarken bir hayalimiz vardı. Okulda hepimiz bir araya gelmeye çalışıyorduk ama Burcu ile bir araya gelmeyi başardık” kelimeleri kullandı.

“KARİYER SEÇİMDE EN ÖNEMLİ ŞEY BABAMIN ÖĞRETMEN OLMASI OLDU”

Müdür Yardımcısı Burcu Asanatuci, kariyerine başlarken babasını örnek aldığını söyledi. “Yaklaşık 8 yıldır çalışıyorum ve bu okulda öğretmen yardımcısı olarak beşinci yılım. Bu yıl babamla çalışma fırsatım oldu. 33 yaşında bir öğretmenle çalışmak ve deneyimlerinden ders çıkarmak benim için büyük bir zevkti. Meslek seçiminde en önemli etken babamın öğretmen olmasıydı. Hep onunla okula gittim ve babamdan dersler ve öğrencilerle iletişim öğrendim. Bu bende sevgi ve tutku yarattı ve ona minnettarlığı öğretmeye başladım. Babamla aynı okulda çalışmak bazen zor olabiliyor, ev ve iş hayatı aramıza girebiliyor.” dedi.

“BU SON DÖNEMDE BABA İLE İLETİŞİME GEÇİYORUZ”

Bazen babasının okulda geçirdiği vakitten keyif aldığını söyleyen Asanatuci, sabah evden çıkmanın çok keyifli olduğunu söyledi. “33 yaşında bir öğretmenin bizimle çalışması sadece benim için değil, okuldaki öğretmen arkadaşlarım için de çok iyi hissettiriyor. Çünkü 33 yıllık tecrübemiz var ve hepimiz işimizi analiz edip gösterirsek değişebiliriz. Okulda boş zamanımız varsa babamla kantinde oturup sohbet edip çay içebiliriz. Ama bazen cesaretimden dolayı babamı bile göremiyorum. Sadece arabaya bindiğimizde buluşabiliriz. Bazen okulda ona baba diyorum ama sonra işleri daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. Bayram Ali Bey veya Bayram Ali’nin hocası olarak bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Bu benim için zordu. Eve gittiğimde, biraz korkmuş görünüyorum. Ama çok şükür düzene sokmaya çalışıyoruz. Babam benim çok az çabamla buraya geldi. 20 yıldır Balıkesir’de çalışıyordu ve Tatvan’a gitmeyi hiç düşünmemişti. 20 yıl Balıkesir’de çalıştıktan sonra buraya dönmek onun için zor oldu. Ama ben ülkemizi çok seviyorum. Ülkemizde çalışmak beni özel hissettiriyor. Memleketimde çalışmak benim için Batı’da çalışmaktan daha iyi. Buradaki çocuklardan birine dokunabilirsem ne mutlu bana. Çocuklarımı ve işimi seviyorum. Bir odam var, ama çoğu zaman yok. Ben her zaman dışarıdayım ve çocuklarımla olmayı seviyorum. Herkes üzerine düşeni yaparsa bu sorunu kolaylıkla aşabiliriz. “ dedi.

“FAALİYETLERİMİZ SIRASINDA HEYECAN VERİCİ ETKİNLİKLER OLDU”

Komik bir olayla karşılaştığını anlatan Van Gölü İlköğretim Okulu Müdürü Şahin Ballıkaya, baba kız arasında zaman zaman şakalar olduğunu söyledi. “Bu yılın başında bizim için de ilginç olan bir sorunla karşılaştık. Burcu Koçak 5 yıldır okulda asistanım.Babası da öğretmen. Bu yılın başlarında babası okulumuza ilçe dışından öğretmen olarak atandı. Kızı müdür yardımcısı, babası onun yetkisi altında öğretmen olarak göreve başladı. Bu, mesleki ve kişisel deneyimlerimiz arasında ilginç bir deneyimdi. Öğrencilerimizle zaman zaman görüşebiliyoruz. Öğrencilerimiz öğretmen veya yönetici olabilir ve farklı organizasyonlarda çalışabilirler. Böyle bir kızın müdür yardımcısı ve babasının öğretmeniyle aynı okulda çalışması bize ilginç geldi. Evet, zaman zaman ikisinin de tatlı sorunları oluyor. Müdür yardımcısı olarak öğretmene söylenecek bir şey olduğunda aramızda küçük şakalar olabilir, Burcu Hoca gibi ‘babama nasıl söylerim’ veya ‘artı mı eksi mi’ gibi başka hocaların varlığı benim için, müdür yardımcısı ve oğlum burada. Ama çok güzel bir duygu olmalı. Kızını yıllarca okula gönderen, onun güzel ahlakını geliştirmesine ve devlette iş bulmasına yardımcı olan bir baba düşünün. Babası da onun altında öğretmenlik yapıyor. Bizim için de güzel bir etkinlik oldu.” dedi.

kaynak: IHA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın