https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ocak-Mayıs döneminde çelik üretimi %5,6 düştü - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Ocak-Mayıs döneminde çelik üretimi %5,6 düştü

Ocak-Mayıs döneminde çelik üretimi %5,6 düştü

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği basın açıklaması

çelik üretimi

Türkiye’nin ham çelik üretimi, Nisan ayındaki %26,2’lik düşüşün ardından, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %25,9 düşüşle 2,3 milyon tona ulaştı.

Ocak-Mayıs döneminde ise üretim %5,6 azalarak 13,5 milyon tona geriledi.

çelik tüketimi

2020 yılı Mayıs ayında mamul tüketimi 2019 yılının aynı ayına göre %14,1 azalarak 1,8 milyon tona ulaştı.

Geçtiğimiz iki aydaki düşüşün de etkisiyle yılın ilk çeyreğinde %42,3 olarak gerçekleşen tüketim artışı, Ocak-Mayıs döneminde %9 düzeyinde kalarak 11 milyon ton olarak gerçekleşti.

Dış Ticaret

ihracat

Mayıs ayında çelik ürün ihracatı miktar bazında %33,4 düşüşle 1,4 milyon ton, değer bazında ise %39,9 düşüşle 932 milyon dolar oldu.

Ocak-Mayıs döneminde ihracat, 2019 yılının aynı dönemine göre miktar olarak %18,5 azalarak 8 milyon ton, değer olarak %22,8 azalarak 5,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ithalat

Mayıs ayı ithalatı, 2019 yılının aynı ayına göre miktar bazında %15,3 azalarak 825 bin ton, değer bazında ise %22,4 azalarak 671 milyon $ olarak gerçekleşti.

Ocak-Mayıs döneminde ithalat ise 2019 yılının aynı dönemine göre miktar olarak %1,4 artışla 5 milyon ton, değer olarak %8,3 azalarak 3,8 milyar $ olarak gerçekleşti.

dış ticaret dengesi

2019 yılının ilk beş ayında %174 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı bu yılın aynı döneminde %146’ya geriledi.

dünyada çelik üretimi

Dünya Çelik Birliği’nin açıkladığı 2020 yılı Mayıs ayı verilerine göre dünya ham çelik üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,7 azalarak 149 milyon ton oldu. Yılın ilk beş ayında ise %5,2 düşüşle 729 milyon tona geriledi.

Söz konusu dönemde Çin, çoğu büyük üreticinin aksine ham çelik üretimini artırdı ve üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %1,9 artışla 412 milyon ton olarak gerçekleşti. İkinci sırada yer alan Japonya’nın ham çelik üretimi %13,4 düşüşle 36,6 milyon tona gerilerken, üçüncü sırada yer alan Hindistan’ın ham çelik üretimi %24,6 düşüşle 35,9 milyon tona geriledi.

değerlendirme

Ülkemizde ve küresel olarak Corona virüsünün etkilerinin arttığı bu dönemde ham çelik üretimi, son iki ayda ortalama %26 düşüş göstermesi nedeniyle yılın ilk beş ayı itibarıyla %5,6 azaldı.

Pandemi nedeniyle küresel ticarette gerileme yaşanırken, bu düşüş ülkemiz çelik ithalatına aynı şekilde yansımadı. Geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında ihracatımız %18,5 azalırken, ithalatımız %1,4 arttı.

Nihai ürünlerin tüketimindeki %9’luk artışa karşın üretimdeki %5,6’lık düşüş, üretim ile iç tüketim arasında dengenin kurulamaması ve iç tüketimin ithalata dönüşmesinin engellenememesinden kaynaklanmaktadır.

Son aylarda uygulamaya konulan vergi düzenlemelerine rağmen, başta Avrupa Birliği olmak üzere serbest ticaret anlaşmamız olan ülkelerden yapılan ithalat ve dahilde işleme sistemi kapsamındaki ithalat nedeniyle büyük hacimli ithalat devam etmektedir.

25 Mayıs’ta DTÖ’ye yapılan bildirim ile Avrupa Birliği’ne uygulanacağı açıklanan vergilerin bir an önce yürürlüğe girmesi ile Haziran ayından itibaren artış trendini sürdürmesi beklenen yurt içi çelik tüketimimiz, yerli arz, nisan ve mayıs aylarındaki üretim kayıplarının ortadan kalkacak olması çelik sektörümüzün cari açığa katkısının artması açısından önemlidir.

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın