medyauzmani.com
NTE, Çin’e karşı Türkiye’nin kapısını çalacak – Özgün Fikirler

NTE, Çin’e karşı Türkiye’nin kapısını çalacak

Avrupa mimarisini inceleyen Von der Leyen, “Kuzey Akım boru hattının vandalizm eylemleri, altyapımızın ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi.” kelimesini kullandı.

Von der Leyen, boru hatlarının ve denizaltı kablolarının Avrupa’yı dünyanın geri kalanına bağladığını hatırlattı. “Finansal piyasaların ve uluslararası ticaretin temelidir.” dedi.

“DÜNYANIN KAN SAĞLIĞINI GÜVENLE KORUMAK İSTİYORUZ”

Von der Leyen, denizaltı fiber optik kabloların dünya internet trafiğinin yüzde 99’unu taşıdığını söyledi. “Modern Avrupa tarihinde ilk kez altyapı bir hedef haline geldi. Dünyanın ekonomik yaşamını daha iyi korumamız gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Von der Leyen, hayati kaynaklara yönelik saldırılara karşı iyi hazırlanmaları gerektiğini de söyledi.

“İŞİMİZİ ÇALIŞMALIYIZ”

“Altyapımızı test etmeye çalışmalıyız” Von der Leyen ayrıca altyapının zayıflıklarını ve ne yapmaları gerektiğini anlamaları gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, enerji, dijital ve elektrik gibi bazı yüksek riskli sektörlerde stresi azaltmak için üye ülkelerle birlikte çalışacağını söyledi.

DÜNYADA NADİR ŞEYLER

Avrupa’nın güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan ürettiği her kilovat saat elektriğin iklim ve enerji bağımsızlığı için iyi olduğunu anlatan von der Leyen, yenilenebilirlerin çoğu zaman kıt kaynaklara bağlı olduğunu vurguladı.

“Avrupa’nın dünyanın kıt kaynaklarına olan talebi 2030 yılına kadar 5 kat artacak” Von der Leyen, Çin’in dünyadaki nadir pazara hakim olduğunu söyledi.

Von der Leyen, Rusya’nın petrol ve gaza olan benzer bağımlılığının Çin tarafından dünya kaynaklarında karşılanmaması gerektiğini de söyledi. “Çin ile aynı eğilimden kaçınmalıyız.” dedi.

Bu nedenle “Avrupa Kritik Hammadde Yasası” üzerinde çalıştıklarını söyleyen von der Leyen, tedarik zincirlerini bu sektör için güvenilir ortaklarla değiştirmeyi planladıklarını söyledi.

TÜRKİYE NADİR BİR ŞEYDİR

Temmuz ayı başında Eskişehir Beylikova’da 694 milyon ton doğal kaynak. Rezervler, Çin’in 800 milyon tonluk rezervinden sonra dünyanın en büyük ikinci rezervi olarak listeleniyor.

Dünyanın en nadir malzemeleri, fiber optikten uydu navigasyonuna, akıllı füzelerden yakıt hücrelerine kadar 20’den fazla uygulamada kullanılmaktadır.

Tedarik zincirini değiştirmeyi düşünen Avrupa’nın Türkiye’nin kapısını çalması ve rezervlerini kaldırması bekleniyor.

kaynak: AA, KONU 7

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın