https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Nisan 2020’de 5.062 milyon dolar cari açık vardı - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Nisan 2020’de 5.062 milyon dolar cari açık vardı

Nisan 2020’de 5.062 milyon dolar cari açık vardı

TCMB – Ödemeler Dengesi Gelişmeleri – Nisan 2020

mevcut hesap

 • Geçen yılın Nisan ayında $469 milyon açık veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı ayında $5.062 milyon açık verilmişti. Sonuç olarak on iki aylık cari açık 3291 milyon USD oldu.
 • Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosunda dış ticaret açığının geçen yılın aynı ayına göre 2,279 milyon ABD doları artarak 3,810 milyon ABD doları, net açığın ise 240 milyon ABD doları olması etkili olmuştur. bu ay elde edildi. Geçen yıl nisan ayında 2.333 milyon dolar net fazla veren hizmetler dengesinde.
 • Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı geçen yılın Nisan ayında 3257 milyon dolar fazla verirken, bu ayda 3315 milyon dolar açık verdi.
 • Faiz dışı gelir dengesi altında yatırım gelirlerinden net çıkış geçen yılın aynı ayına göre 111 milyon $ azalarak 1.036 milyon $ olarak gerçekleşti.
 • Geçen yılın aynı ayında 13 milyon dolarlık çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kaleminde bu ay 74 milyon dolarlık giriş gerçekleşti.

finansal hesap

 • Geçen yılın aynı ayında 433 milyon $’lık giriş kaydeden doğrudan yatırımlar bu ay 133 milyon $’lık çıkış kaydetti.
 • Portföy yatırımlarında 2.365 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydedildi. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin net satışlarının borsada 847 milyon ABD doları, yerel yönetim iç borçlanma senetleri piyasasında ise 1.013 milyon ABD doları olduğu görülmektedir.
 • Yurt dışı tahvil ihraçlarında ise bankalar 1 milyar 30 milyon dolar, diğer sektörler ise 763 milyon dolar net ödeme yaptı.
 • Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirleri nezdindeki fiili varlık ve mevduatları 2.262 milyon ABD doları, yabancı bankaların yurt içi mevduatları ise 742 milyon ABD doları artış göstermiştir.
 • Yurt dışından sağlanan krediler için; Bankalar, genel hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 843 milyon ABD doları, 70 milyon ABD doları ve 62 milyon ABD doları net ödeme yapmıştır.
 • Bu ay resmi rezervlerde 8.605 milyon$’lık net düşüş kaydedildi.

Kaynak: TCMB verileri 12.06.2020
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın