medyauzmani.com
Motosiklet markaları | Evde değiliz – Özgün Fikirler

Motosiklet markaları | Evde değiliz

Motosiklet endüstrisi övgüye değer. Bu küresel sektörde Avrupalılar, Amerikalılar ve Uzak Doğu var. Peki, bu segmentin ana markaları neler? En iyi marka nedir? Bu markalar Türkiye’de nasıl faaliyet gösteriyor? Motosiklet tutkunları markalara nasıl bakıyor?

Piyasada Çin malı olmasına rağmen satıcılar”Türkiye’de üretilmiştir” veya “Japon Bu Japondur” Maalesef satılan ürün oldukça fazla. Bu nedenle Türkiye’de geniş bir satış ağına sahip ana markaların üretim yerlerini tespit etmekte fayda var.

Avrupalılar.

 • KTM (Avusturya)
 • Peugeot (Fransa)
 • BMW (Almanya)
 • Aprilia (İtalya)
 • Benelli (İtalya)
 • Ducati (İtalya)
 • Biagio (İtalya)
 • MV Agusta (İtalya)
 • Zafer (İngiltere)

Asyalılar

 • Bajaj (Hindustan)
 • kahraman (Hindistan)
 • TVS (Hindistan)
 • Kraliyet Enfield (Hindistan)
 • Honda (Japonya)
 • Kawasaki (Japonya)
 • Suzuki (Japonya)
 • Yamaha (Japonya)
 • Daelim (Güney Kore)
 • Hyosung (Güney Kore)
 • Kimco (Tayvan)
 • Sim (Tavan)

Amerikan;

Peki, bu kadar farklı üretici varken markalar hakkında bir genelleme olmuyor mu? Tabii bu da var. Bu genellemelerin de diğer tüm genellemelerde olduğu gibi hatalar ve istisnalar içereceği konusunda sizi baştan uyarayım. Yazının devamında büyük markaları daha detaylı inceleyeceğiz.

hayır:
Bu makaleleri de öneririz
İlk motosiklet rehberi
motosiklet çeşitleri ve özellikleri
Motosiklet aksesuarları
Motosiklet Kask Modelleri, Kask Satın Alma Rehberi
Türkiye’de Motosiklet Tişörtleri ve Kitleri

Japonca

Motosiklet endüstrisinde açık bir ayrım var. “Japon ve diğerleri”. Japon üreticilerin bu algıya yakışır kaliteli işler ürettiğine şüphe yok. “Japon iseniz, gözünüz kapalı alın.” Görünen o ki, fikirlerinin yanlış olduğunu kanıtlamayacak, dayanıklı ve daha erişilebilir motosikletler üreten Japonlar, şu anda bu segmentin liderliğinde emsalsiz görünüyor.

⚑ Yamaha

Resim kaynağı: www.thebikemarket.co.uk – Yamaha 125 YBR

Yamaha üreticilerinde her şey mevcut. Yamaha, evinize yiyecek getiren kurye motorundan, çölleri tek nefeste geçen becerikli gezginler için devasa motorlara kadar geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Son yıllarda Türkiye pazarındaki ilk çıkışıyla en popüler markalardan biri haline gelen Yamaha, fiyat açısından en ulaşılabilir markalardan biri.

Yakın zamanda getirilen Yamaha Düşük cc ama kaliteli Vergilerin, döviz kurlarının ve akaryakıt fiyatlarının bu seviyeye ulaştığı bir dönemde, motosikletler tartışmasız favori ve son derece popülerdi.
yamaha En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

-Yamaha Ybr (Bisiklet)
-Xmax Serisi (Maxi Scooter)
-Mt Serisi (çıplak)
– Tut / Süper Tut (Enduro)
– Yzf R Serisi (Yarış)

⚑ Honda

Resim kaynağı: motofuar.com – Honda Cbf 150

Bir başka çok popüler marka. Honda da her türlü üretmektedir. Honda motorları kilometrelerce sorunsuz çalışabilir. Honda ülkemizde çok popüler. Genel olarak çok fazla iniş ve çıkış görmeyen Honda, pazardaki istikrarlı liderlerden biri. Ülkemizde pek çok modelin hayran sayfasının olması ve “Hondacılık” kavramının oturmuş olması bu istikrarın bir göstergesi denilebilir.

Ayrıca son yıllarda sahip oldukları Kullanımı kolay, ekonomik ve uzun mesafelere yatkın Modellerle de iyi satış rakamları elde ettiler.

Honda En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

-Cbf Serisi (yolcu uçuşu)
-Cbr serisi (yarış)
-Crf Serisi (Enduro)
-Altın kanat (yuvarlak)
-Nc Serisi (Çıplak-Enduro)
-Pcx (Scooter)

⚑ Kawasaki

Resim kaynağı: kawasaki.com – Vulcan SS

Bu senin endüstrin ağır kardeşimBir göz atalım. Evet, Kawasaki’yi tanımlayacak en iyi kelime şu anda “ağır”. Bu terimi kullanıyorum çünkü Kawasaki diğer Japon bisikletleri gibi oldukça dayanıklı ve kaliteli motosikletler üretse de düşük cc piyasasına pek dahil olmuyorlar, fiyat ve parça maliyetleri açısından çok daha tuzlular ve dağıtım ağı biraz daha fazla. elverişsiz Maalesef Kawasaki ülkemizde hak ettiği yerden biraz eksik.

Kawasaki birkaç model sunsa da aradan yıllar geçti çekici Motosiklet üretiminde taviz vermeyin.

En dikkat çeken Kawasaki motosikletleri ise şu şekilde;

Ninja serisi (yarış)
– Vulcan serisi (Kruvazör)
-Kle Serisi (Enduro)
-Z Serisi (çıplak)

⚑ Suzuki

Resim kaynağı: www.suzukimotorikes.com.au – Inazuma 250

dikkat! Burada garip şeyler oluyor. Yakın zamana kadar çok az motosiklet piyasaya süren ve iştahımız kabardığında piyasada hiç bulunmayan insanlardan biri.dışarısı Suzuki sonra ne oldu? Suzuki Türkiye, yeni distribütörü Doğan Grubu’na taşındı ve dev uyan. 2016 Motobike Motosiklet Fuarı’nda tanıtılan modellerle Türkiye’de daha etkili olacağını hissettiren Suzuki, şüphesiz önümüzdeki yıllarda daha fazlasını yapacak.

Suzuki ülkemizde zor zamanlar geçirmiş olabilir ama yıllardır öyle. Spor motosikletlerdeki başarısı, 2016 yılından bu yana küçük motosikletlere de sıçradı. Başarılar eklemeye niyetli görünüyorlar.

Suzukinin En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

-Burjuman Serisi (Scooter)
-GSR-GSX-R Serisi (Yarış)
-V Fırtına (Enduro)
-Inazuma 250 (çıplak)

Tayvan

Sektörün tamamında olduklarını söyleyemeyiz. Bu adamlar bir motosikletten daha fazlası. Her çeşit motor yapmıyorlar ama tam olarak yaptıklarını yapıyorlar, orası kesin. Tayvanlılar, Japon motosikletlerinin ağırlığını motosikletler açısından her tür motosiklete ayırmayı başardılar. Türkiye’de hem mini hem de şehir içi scooter branşlarında oldukça popüler olan Tayvanlılar, bu segmentin güzel renklerinden biri.

KYMCO

Resim kaynağı: carpicker.net – Kymco Xciting 400i

Motosiklet arıyor olsaydık Kymco’ya bakmamak haksızlık olurdu. Bunu tatmin edici motosikletler ürettiği için söylemiyorum elbette ama asıl olan dayanıklılık. Bakımı, yağı ve suyu eksik olmayan Kymco’nun sizi yolda bırakması pek olası değildir. Tatil köyleri gibi scooterların yaygın olarak kullanıldığı alanlarda Sym ile birlikte en çok kullanılan markalardan biri olması bunun kanıtı olmalıdır.

Kymco’nun en büyük avantajı 250-400cc aralığındaki uzun yol motosikletlerinde çok başarılı olması ve aynı başarıyı 100-200cc aralığındaki şehir motosikletlerinde de göstermiş olmasıdır.

Kimkonon En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

– Çeviklik Serisi (Şehir Scooter)
– Xciting serisi (şehir dışı scooter)

⚑ SYM

Resim kaynağı: allfotocars.com – Sym Gts 125

İşte Tayvanlıların ikinci harikası. Sim’deki başka bir scooter fabrikası. Tatil yerlerinde sıkça görmeye alıştığımız SYM motosikletleri 250 uzun yol modeli ve Keman Serisi gibi nostaljik mini scooter’ları ile tüm kitlelere hitap ediyor.

SYM’nin ülkemiz için en çekici yönü bu ürün çeşitliliğidir. 400cc’ye kadar sempatik 125cc motorlardan oluşan ürün gamı, iştahı kabartan türdendir.

SYM En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

-Fidel Serisi (Nostaljik Şehir Scooter)
-Gts serisi (Maxi Scooter)
-Joyride (Maxi Scooter)

Avrupalılar

Çekik gözleri olan insanlar motosiklet piyasasına ağırlık veriyorlar, güzel ama bu işi başka yapan yok mu? Kendi çizgini çiz? Elbette var. Çekik gözlüler kadar kalabalık olmayabilir ama yine de bir şeyler var. Aslında Avrupalılar kendi aralarında çok fazla farklılık gösteriyor. Nasıl?

İtalyanlarDucati, Piaggio aracılığıyla pazarda bir miktar varlıkları var. Çekik gözlü rakiplerinin yıllık satış rakamlarının onda birini alamasalar da, iyi bir alternatif. Ancak ülkemizdeki İtalyan motorlarına genel bakış şu şekildedir; Yüksek teknoloji, uzaydan görünüm, eşi benzeri olmayan tasarımlar, pahalı fiyatlar, olmayacak yerlerden kaynaklanan arızalar, yedek parça sorunları ve daha niceleri…

Almanlar Ülkemizde bir dönem efsane haline gelen Mz motorlarından sonra artık ülkemizde de bir BMW var. Almanlar tek motorla piyasada olsalar da zayıf değiller.

Avusturyalılar, Bu görünüşte yeni şeyler için endişelenmeyin. Çok iddialı bir marka olan KTM ile pazara giren Avusturyalılar, gelecekte Almanlar kadar popüler olacak gibi görünüyor.

Avrupa’nın belli başlı markalarından bahsedecek olursak ilk adresimiz BMW olacak;

⚑ BMW

Görüntü kaynağı: www.motowallpapers.com – Bmw K 1200 R

klasik Alman dayanıklılığıAlmanlar kolaylık ve kalite ile birleştiğinde, çabalarının karşılığını alıyorlar. Hatta epeyce de satın alabilirler çünkü bu kalite maalesef orta sınıfı cezbedecek fiyatlarda değil.
Yıllardır enduro sınıfında imzası olan modelleriyle adından söz ettiren Bmw, son yıllarda touring ve mopedlerde hemen hemen her şeyi yapmaya başladı. Umarım BMW’nin pazardaki işi, yaptığı işi yapma kabiliyetine sahip, her zaman devam eder.

Bmoinin En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

-GS Serisi (Enduro)
– K serisi (tur)
S serisi (yarış)

⚑ KTM

Görüntü kaynağı: www.rushlane.com – KTM 1290 Super Duke R Special Edition

Bu adamlar piyasayı hareket ettirmek için buradalar. Aslında yıllardır cross bike yapan KTM’nin bir anda büyük çıplak endurolar yapmaya kalkışmasıyla işler daha da karmaşık bir hal almaya başladı. Sanki bu işi çok iyi yapmaları yetmezmiş gibi upgrade, ar-ge seviyesini de yükselterek kısa sürede pazarda yeni bir dev kazanmamızı sağladılar.

Şu anda ülkemizde parça fiyatlarının ve bakım maliyetlerinin yüksek olmasına ve dağıtım ağının yeterince gelişmemiş olmasına rağmen, KTM, hemen her göze ve zevke hitap eden yenilikçi motorları ile pazarın yaramaz çocuğu ancak bir o kadar da popüler.

KTM En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

– Cersei Dükü (çıplak)
Macera serisi (Enduro)

diğer markalar;

⚑ Harley Davidson

Görüntü kaynağı: www.appalachianharley-davidson.com – Harley Davidson V Rod

Bu marka hakkında çok şey yazıldı ve söylendi. Bir kruvazör motosiklet kullanıyorsanız, çoğu insan büyük olasılıkla “Ah, bir Harley’im var” diyecektir. Selpak markasının ürünle eşleşmesi gibi, Harley Davidson’lar da bir şekilde saygınlığın zirvesi olarak görülüyor.

Bu ağır, gösterişli, pahalı motosikletlerin belki de en güzel yanı kullanıcılarıdır. Global bir markaya ait tek motosiklet kulübü olan Harley Owners grubu bunun en güzel örneğidir.

Harley Davidson markasının öne çıkan modellerinden bahsetmek mümkün değil. Kendi ruhu içinde motosiklet üreten firmanın çok sayıda aksesuar seçeneğine sahip olması, aynı model iki motosiklet arasındaki önemli farklılıkların ana nedenlerinden biridir.

⚑ Bajaj

Görüntü kaynağı: cloudlakes.com – Bajaj Pulsar

Dünyanın en büyük taşeron motosiklet üreticilerinden biri Bir Hintli şirket olan Bajaj, yıllar sonra başka şirketler için üretim yapmak yerine kendi motorlarını üretmeye karar verdi. Ve olaylar oldu. Türkiye pazarına öyle bir giriş yaptılar ki katılımcılar, reklamlar ve firma yetkilileri çok hırslıydı.

Başta da söylediğim gibi Bajaj ülkemizde çok yeni. Modeller çok popüler olsa da markanın daha fazla zamana ihtiyacı var. Ancak bugüne kadar getirdikleri 200cc modelleri çok sevilip pazara çeşitlilik getirirken 400cc modellerini görüp ülkemize gelecekleri günleri iple çekmemek elde değil. Hikayeden yola çıkarak marka pazara girdi ve özellikle gençlerin kalbini fethetti. Satın alma gücünde azalma veya Düşük cc’yi tercih et Kullanıcıları kendine çekerek pazarın yarasını sarmaya çalışan Bajaj’ın her zaman bu sektörde olmasını diliyoruz.

Bajaj En iyi dikkate değer Motosikletler şu şekildedir;

-Pulsar Cereci (yolcu)
-Dizeyi Keşfet (Binalı)
– Boksör (yolcu)

önemli Not: Maalesef bayilerde Türkiye’de yapıldığı iddia edilen birçok model var. Ancak yerli üretim motosiklet üreten tek firma TT Costum’dur. TT Custom, kişiye özel motosiklet tasarlayan bir firma olduğu için bayilerden Türk malı motosiklet alınamamaktadır. Birçok marka Çin’den aldığı motosikletleri Türkiye’de sadece montajını yaparak satıyor. Ne yazık ki bu motorların kalite standartları çok yüksek değil.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın