medyauzmani.com
Mide ağrısı hakkında bilmeniz gerekenler – Özgün Fikirler

Mide ağrısı hakkında bilmeniz gerekenler

Mide ağrısı genellikle hayatımızı olumsuz etkiler. Hafif mide rahatsızlıkları genellikle hazımsızlıktan kaynaklanır. Zararsız bir nedene bağlı olduğu varsayılan mide ağrısı şiddetli değilse neden olur? Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısı nasıl geçer? Aklımız bu sorularla, midemiz ise ağrının kendisi ile uğraşırken ağrının şiddetini belirlemek ve doktora başvurmak çok önemlidir.

Mide ağrısı hafif hazımsızlıktan kaynaklanabileceği gibi ülserlerle ilgili ciddi ipuçlarından da kaynaklanabilir. Alerjiler, stres, fiziksel faktörler ve benzeri birçok faktör bu olumsuz imaja neden olabilir. Sebep ne olursa olsun, mide ağrısı yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Peki ne yapılabilir? Öncelikle mide ağrısı nedir, onu incelemek gerekir. İşte sizin için topladıklarımız…

Mide ağrısının belirtileri nelerdir?

Ne tür mide ağrısı çekiyorsun? Bu ağrının şiddetini belirlemek çok önemlidir. Çünkü risk faktörleri olan ağrılar geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Hafif ağrılar genellikle hazımsızlıktan kaynaklanır. İşte mide ağrısının belirtileri:

 • mide bulantısı
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • şişmiş
 • Gaz çıkarma ihtiyacı
 • Öksürük veya hıçkırık
 • ağız kokusu

Mide ağrısı semptomları bazen hızla kaybolabilir ve kısa sürelerde tekrarlayabilir. Bu durumda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğini belirtmeliyiz.

Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Mide ağrısı birkaç farklı faktörden kaynaklanabilir. Gün içindeki yoğun stres bile ağrıya neden olabilir. Bu nedenlerden en yaygın olanları şunlardır:

 • aşırı yemek
 • Ağır baharatlı yiyecekler yiyin
 • Yağlı ve ağır yiyecekler yiyin
 • Gastrit veya reflü gibi mide hastalıkları
 • Hazımsızlık
 • alerjik faktörler
 • kilo artışı
 • uzun süreli açlık durumu
 • gaz basıncı
 • hormonal faktörler
 • çevresel faktörler
 • İlaçlarla oluşabilecek yan etkiler

Mide ağrısına ne iyi gelir?

Evet, mide ağrısının birçok nedeni vardır. Çözüm nedir? Mide ağrısına ne iyi gelir? Şimdi ekleyeceğimiz maddelerin sadece birer öneri olduğunu unutmamalısınız. Fiziksel özellikler, diyet rutini ve ilaçlar gibi birçok faktör kişisel riskler oluşturabilir. Günlük hafif mide ağrıları için önerilerimize kolayca göz atabilirsiniz. İşte mide ağrılarına iyi gelen şeyler:

 1. süt ve yoğurt

Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Bu öneri laktoz intoleransı olanlar için geçerlidir… Mide sorunları için sıklıkla süt ve yoğurt tercih edilir. Bu ikili sindirim sisteminin işleyişini destekler. Ancak laktoz intoleransınız varsa süt ve süt ürünlerinden uzak durmanız gerektiğini unutmayın ki rahatsızlığınız gelişmesin.

 1. çok su tüketin

Çok su içmek mideye iyi gelir mi?

İnsan vücudu yiyecekleri sindirmek için suya ihtiyaç duyar. Dehidrasyon sindirimi zorlaştırır. Mide hastalıkları için su tüketimine dikkat etmek gerekir. Susuz kalmamak için (vücut susuz kalır), gün içinde genellikle en az 8 bardak su içmelisiniz.

 1. ısı uygulaması

Sıcak su torbası mide ağrısına iyi geliyor

Sıcaklık, gergin kasları gevşetmeye yardımcı olur. Mide ağrısından nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız, ılık bir duş almak yardımcı olabilir. 10-15 dakika sıcak su torbası koymak da rahatlama hissi sağlar.

 1. sekiz

Mide için nane çayı

Nane aroması bile iyileştiricidir, mide rahatsızlıklarına ve ağrılarına faydalıdır. Gaz basıncı gibi nedenlerle midede ağrı varsa nane çayı hazırlanabilir. Ayrıca nane ve limon karışımı mide ağrılarının yanı sıra soğuk algınlığı gibi hastalıklara da faydalıdır.

 1. karanfil

Mide ağrısının nedenleri nelerdir?

Karanfil midedeki gazı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca bulantı ve kusmayı da azaltır. Mide bulantısı için karanfil çay şeklinde alınabilir. Mide ağrısı şikayetleri için bir tatlı kaşığı ezilmiş veya öğütülmüş karanfil bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp içilebilir.

 1. Maden suyu

bardakta limonlu soda

Yemekten sonra hazımsızlık çekmek çok can sıkıcı… Mide ağrısı nedenleri arasında yer alan hazımsızlık, kişinin enerjisini de düşürür. Bunu önlemek için yemekten sonra maden suyu içebilirsiniz. Maden suyu mide ağrılarına neden olan asit-baz dengesine destek sağlar.

Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir?

Listemizdeki öneriler ağrınızı dindirmiyorsa doktorunuzun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Ağrıya yanma hissi eşlik ediyorsa, mide asidini nötralize etmeye yardımcı olan ilaçlar yardımcı olabilir. Daha önce bu tür ilaçları kullanmadıysanız, sağlık uzmanınıza başvurmalısınız. Yukarıdaki listede yer alan gıdalara alerjiniz varsa bunları yememeniz gerektiğini hatırlatalım.

Sağlıklı günler!

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın