medyauzmani.com
Mahkeme kararına istinaden şirket çalışanına ödediğimiz masrafları yazabilir miyiz? – Özgün Fikirler

Mahkeme kararına istinaden şirket çalışanına ödediğimiz masrafları yazabilir miyiz?

Mahkemenin kararına istinaden şirket çalışanına maddi ve manevi tazminat ve menfaatler ödendi.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/3 maddesine göre, sözleşme veya karar ve hukuk sistemine göre ödenen kayıp, zarar ve tazminatlar gider olarak indirilebilir. Faiz giderini bu maddeye veya başka bir maddeye göre gider olarak yazabilir miyiz?

Yolu yazabilirsin.

Fazla mesailer SGK’ya kabul edildiğinde bordroda ikramiye prim sütununda mı yer almalı yoksa brüt ücrete dahil edilip elektronik beyannamede onaylanmalı mı?

Ücretin ödenecek kısmında ücrete eklenerek görünmelidir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

SGK primi nasıl hesaplanır?

İşe iade davası sonucunda işe dönen çalışanlarımız için ücretsiz izin desteği başvurusunda bulunabiliriz.

Mahkeme yeniden işe alıma karar verirse işveren işçiyi kaç gün çalıştırmalı?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın