medyauzmani.com
Listenin affı! 10 milyon kişi ve şirket faydalandı – Özgün Fikirler

Listenin affı! 10 milyon kişi ve şirket faydalandı

10 milyondan fazla kişiyi ve şirketi etkileyen bu konu, Karşılıksız Çekler, Ters İbrazlar ve Borç Tahsilatları ve Kredi Kartları Yasası’nın yürürlüğe girdiği Ocak 2009’dan itibaren yasanın kapsayıcı yasası haline gelecek.

Karşılıksız çek, senet, ödenmemiş kredi kartları ve diğer kredi kartları nedeniyle kredi notu düşen vatandaşlara kayıtlarını onarma imkanı veriliyor. Ödeme ve dağıtım tarihleri ​​1 Ekim 2022’den önce olan kişi ve şirketler bu haktan yararlanacak. 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kredilerini kapatan veya yenileyenler Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden çıkarılacak.

YASAL SAVUNMA

Kredi birlikleri ve finans kuruluşları ile bu kişiler veya şirketler söz konusu olduğunda geçmiş davranışların kötü kayıtları dikkate alınamaz. Bankalar, kredi şirketleri, imalat şirketleri ve tüketici finansman şirketleri tarafından yapılacak borç verme, çek verme ve diğer işlemlerde eski kayıtlar görünmeyecektir. Bu hizmetleri sağlayan finans kuruluşları bu faaliyetlerden hukuki veya cezai olarak sorumlu tutulmayacaktır.

BU YIL 4 MİLYONDAN FAZLA

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin raporlarına göre Temmuz 2022 itibarıyla kredilerini ve kredi kartı borçlarını ödemeyenlerin sayısı ve borçları 4 milyon 144 bine ulaştı. 2022’de tartışmalı fatura sayısı 206.419 oldu. Protestoların ardından toplam 7 milyar 81 milyon liralık faturalardan 1 milyar 248 milyon liralık kısım ödendi. 2021 yılında toplam tutarı 12 milyar lira olan yaklaşık 420 bin senet reddedildi. Yeni bir yasa; Eski fatura, çek ve kredilerini ödemiş olmalarına rağmen kredi sicili kötü olan kişi ve şirketler de dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyon vergi mükellefine ödeme yapacağı tahmin ediliyor.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın